facebook
Art Deco Nedir? Art Deco Sanatını Keşfedin

Art Deco Nedir? Art Deco Sanatını Keşfedin

Art deco nedir? Art deco modern sanat tarzlarının bir araya gelerek oluşan bir sanat akımıdır. Mimari, dekorasyon, mobilya gibi alanlarda kullanılan bir sanat akımıdır. Genellikle evlerimizde yer verdiğimiz art deco mobilyalar günümüzde birçok yaşam alanında görmekteyiz. Art deco mobilyaların genellikle geometrik formu en baskın yönüdür. Oval, hatlar, üçgenler, dikdörtgenler ve kare gibi şekilleri sıkça yer verildiği art deco mobilyalar göz alıcı süslemeler ile bezenirler.

Art deco mobilyalar ile tercih edilmesi gereken en şık aksesuar ürünlerinin başında, boydan boya aynalar, tablo çeşitleri, metalik aksesuarlar, krom süs eşyaları, dekorasyonda tercih edilmektedir. Bu aksesuar modelleri yaşam alanlarınızda tercih ettiğiniz art deco mobilyaların tasarımını tamamlamaktadır. Yaşam alanlarınıza adapte etmek istediğiniz art deco mobilyaları, tamamlayacak olan en önemli etmenlerin başında art deco aksesuar ürünleri gelmektedir.

Art Deco Denilince

Art deco denilince, ilk akla gelen geometrik tasarımların yanında, hayvan motifleri, doğadan ilham alan yaprak motifleri ve güneş ışıklarının yer aldığı tablolar da yer almaktadır. Bu tasarımda mobilyalar dekorasyonun temelini oluşturmaktadır. Ancak yaşam alanlarınızda dahile edeceğiniz aksesuar modelleri de oldukça önemlidir.

Art deco denilince ilk akla gelenlerden bir diğer ise simetridir. Mobilyaların tasarımı, hatları ve üzerlerindeki motifleri tam bir simetri ile oluşturulması gerekmektedir. Bu art deconun temellerini oluşturan önemli detayların başında gelmektedir.

Art deco günümüzde, yani son yıllarda daha çok iç mekanlarda tercih edilmektedir. İç mekân dekorasyon akımlarında rastlayabileceğiniz bu sanat akımı, iç mimarlar tarafından, iç dekorasyonda tercih edilmektedir.

Türkiye’de art deco denilince ilk akla gelen eserlerin başında İstanbul Beyoğlu semtinde bulunan binaların cephelerinde ce girişlerinde aynı zamanda bu binaların içerisindeki asansörlerde bu örneklere rastlanmaktadır. Osmanlı zamanında ise saraylarda bu mimariye rastlanmaktadır. Örneğin Beşiktaş Serencebey’deki Türbe’de art deco sanat akımının izlerini fark edebilirsiniz.

Dünya’da art deco denilince ilk akla gelen ABD Miami Beach’te  80 yapı adasındaki 800 binadan oluşan Art Deco District olarak bilinen bölge gelmektedir.

Art deco önceleri ABD’de modernizim olarak benimsendi ancak zaman içerisinde, bu günkü hatları yerini tamamladı.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Mobilyanın aykırısı olur mu? Cevap veriyoruz: Olur! Dresuar bu aykırılığa en güzel örneklerden biri oluyor çünkü kullanımı açısınd...
Devamı
Birbirinden farklı kitaplık modelleri arasından tercih yapıp, kitaplığınızı evinizdeki hangi alana koyacağınız hakkında da karar v...
Devamı
Koltuk takımları yaşam alanlarının vazgeçilmez mobilyalarıdır. Koltuk takımları yalnızca salon ve oturma odalarında değil, ofisler...
Devamı
Eklektik dekorasyon stili nedir? Eklektik dekorasyonu yaşam alanlarında dahil etmek isteyen ya da ev dekorasyonunda yeni trendleri...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ