facebook
Küçük Koltuk Tasarımları ile Dar Alanları Tasarruflu Kullanın

Küçük Koltuk Tasarımları ile Dar Alanları Tasarruflu Kullanın

Artan nüfusla birlikte yaşam alanlarında metrekareler sınırlanıyor. Özel tasarım konutların dışında artık özellikle de büyük şehirlerdeki apartman daireleri giderek ufalıyor. Peki, dekorasyonda sınırlar daralıyor mu? Elbette hayır! Yalnızca farklı yaklaşımlar benimseniyor o kadar. Örneğin, küçük koltuk modelleri salonlarda kendine daha çok yer buluyor. Yani mobilyaların hem ebatları ufalıyor hem de bir fonksiyonel özellikleri çoğalıyor.

Çağın en büyük değişimlerinden biri tasarım yaklaşımlarında yaşanıyor dersek, abartmış olmayız. Teknolojinin gelişimi, artan nüfus, yükselen ve değişen yaşam standartları yaşam alanlarını de elbette değiştiriyor. Bunun en önemli yansıması da dekorasyonda görülüyor. Çünkü dar alanda kısa paslaşmalar yapmak yerine işlevsel ama şık, küçük ama estetik mobilyalar yaşam alanlarında kendine daha çok yer buluyor. İşte çok büyük olmayan evleri daha geniş ve ferah hale getirmek için önemli dekorasyon önerileri!

Küçük Salon Koltukları

İster L koltuk modeli tercih edin, ister normal bir koltuk takımı ve beraberinde kullanacağınız bir berjer; salonunuz ne kadar ufak olursa olsun bu mobilyaları konumlandırmanız mümkün. Çünkü tasarımlar da artık ebat olarak değişiyor. Mini koltuk modellerini her yerde bulabiliyorsunuz. Ufak ölçülerde koltuklarla evinizi, ne kadar küçük olursa olsun, dilediğiniz gibi dekore etme şansınız oluyor.

Bir Işık Yakın!

Dar alanlarda ışık çok önemli rol oynuyor. Yani bir ışık yakarak tüm algıyı değiştirebilirsiniz. Bir de söz konusu salonsa ışığa çok ihtiyacınız var demektir. Salonunuzun daha geniş ve ferah görünmesi için açık renkleri tercih etmelisiniz. Özellikle de koltuk takımlarında açık renkleri tercih ederek mekanın daha büyük olduğu algısını hissettirebilirsiniz. Renk bakımında salonda bütünlük olmalı ve açık renk tüm salon mobilyalarında hakim olmalı. Bu sayede aydınlık bir ortam elde edebilir ve bu aydınlığı sürekli kılabilirsiniz.

Stilinizi Belirleyin!

Dar alanlarda uyum ve bütünlük oldukça önemli… Çünkü zaten dar olan bir alanda, mobilyalar, renkler ve aksesuarlar açısından uyumlu bir geçiş yoksa mekan üstünüze üstünüze gelebilir ve misafirlerinizi de boğabilir. Bu nedenle ilk olarak bir çizgi belirlemelisiniz. Enerjik bir ortam mı kurgulamak istiyorsunuz yoksa daha bohem bir tarza mı sahipsiniz, modern çizgileri mi seviyorsunuz yoksa klasikten vazgeçemeyenlerden misiniz? Sizin stiliniz hangisi? Önce buna karar verin ve minik salonunuzu bu doğrultuda dekore edin.

Aydınlatma Seçimine Dikkat!

Dar mekanların pencereleri de küçük oluyor. Bu da kimi zaman aydınlık bir ortam kurgulamak için açık renk mobilyaların yanı sıra etkili aydınlatmalara olan ihtiyacı da arttırıyor. Salon dekorasyonu için aydınlatma ürünleri satın alırken çok yer kaplamayacak ama iyi bir aydınlatma gücüne sahip ve ışığı ortama dengeli şekilde dağıtacak olan ürünleri tercih etmelisiniz. Avizelerin yanı sıra lambader ve duvara monte aplikler de aydınlatma konusunda destek olabiliyor.

Bir Süper Kahraman Olarak Ayna

Dar alanların en önemli mobilyalarından biri ayna... Küçük salonlarda süper kahraman etkisini ayna ile sağlayabilirsiniz. Aynaların en önemli özelliklerinden birinin bulundukları ortamı daha geniş gösterme olduğunu unutmayın. Bu nedenle mimik salonlarda mutlaka ayna kullanılmalı, tabi tarza uygun ve ahengi bozmayan modeller tercih edilmeli.

Fonksiyonel Mobilyalara Yönelin

Küçük salonlarda alan kazanmanın önemli yollarından biri de çok fonksiyonlu mobilyalar kullanmak. Örneğin, bazalı koltuklarla fazla eşyalarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Kutu oyunları, dvd’ler bu alanlarda muhafaza edilebiliyor. Yine açıldığında yatak olabilen L koltuk takımlarıyla hem salonunuzda şık bir dekorasyon gerçekleştirebilir hem de misafirlerinizi rahatlıkla ağırlayabilirsiniz. Açılıp kapanabilen ve sandalyeleri içine gizlenebilen masa modelleri de küçük evler için oldukça ideal. Yemek masası olabilen sehpalar ise bir başka alternatif…

L koltukar ile konforlu ve rahat yaşam alanları dizayn edin yazımızı  okumak için tıklayın. Ya da yeni evlenenlere verdiğimiz koltuk takımı tavsiyelerimize göz atın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Gençlerin gelişimleri için uygun dekorasyonda genç odaları dizayn etmek oldukça önemlidir. Gelişimlerini destekleyecek, sağlıkları...
Devamı
Modern ve şık bir tasarıma sahip uygun fiyatlı yemek masası sandalyeleri ile yaşam alanlarınızda etkileyici konseptler oluşturabil...
Devamı
Bebek odası dekorasyon tavsiyelerimiz ve önerilerimiz keşfedin. Bebek odalarında dekorasyona önem göstermek isteyen anne ve babala...
Devamı
İç mekân bitkilerini keşfedin. Ev ya da ofis dekorasyonlarında kullanılan iç mekân bitkileri ile ruhunuzu dinlendirin. Yeşil rengi...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ