facebook
Salonlarda Orta Sehpa Kullanımın Önemi

Salonlarda Orta Sehpa Kullanımın Önemi

Salonlar, misafirlerin ağırlandığı, tüm ailenin bir arada zaman geçirdiği, dinlenildiği alanlardır. Evlerdeki zamanın çoğunun geçtiği salonların dekorasyonlarına ve işlevsel olmalarına oldukça önem verilmektedir. Salonlarda orta sehpa kullanımı hem dekoratif hem de oldukça kullanışlı olmaktadır. Salonlarda orta sehpa kullanımı oldukça eski zamanlardan beri tercih edilen dekorasyon fikirlerindendir. Öyle ki çoğu oturma takımlarının içinde orta sehpa da bulunabilmektedir.

Geniş salonlar için oldukça çeşitli model ve boyutlara sahip orta sehpalar bulunmaktadır. Ancak dar alanlarda orta sehpa kullanımı hareket alanını daraltacağı için orta sehpa seçerken alana uygun boyutlarda alınması gereklidir.

Orta sehpalar birçok kullanım alanına sahiptir. Çekmeceli ve raflı olan orta sehpalar ıvır zıvırın saklanması için oldukça kullanışlıdır. Çay, kahve, meyve gibi yiyeceklerin servis edilmesin de kullanılabilmektedir. Yeni tarz orta sehpalarda yüksekliği ayarlanabilen özellik bulunmaktadır. Belli bir mesafeye kadar yüksekliği arttırılarak yemek, çay, tatlı, meyve servislerinin daha rahat yapılabilmesi sağlanmaktadır.

Salonlarında orta sehpa kullanmak isteyen kişiler, salonlarına en uygun sehpayı seçerken dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

1. Dekorasyon

Orta sehpalar seçilirken salonun dekorasyonuna uygun tarzda olmasına dikkat edilmelidir. Her dekorasyona uygun orta sehpa modelleri bulunmaktadır.

2. İşlevsellik

Salonlarınız için uygun sehpa modelleri seçilirken işlevsel özelliklerine dikkat edilmelidir. Çekmeceli, raflı, büyüme özelliği olan, yüksekliği ayarlanabilen ve diğer özelliklere sahip orta sehpalar bulunmaktadır. Sizlerin kullanımına uygun özellikleri olan orta sehpaları seçmelisiniz.

3. Kalite

Tüm mobilyalarda olduğu gibi orta sehpaların kalitesi de orta sehpa seçiminde oldukça önemli bir etmendir. Orta sehpaların hem ahşap kalitesi hem de yüzeylerinde bulunan kaplamanın kalitesi mobilyaların kullanımı için önem taşımaktadır. Orta sehpalarda ufak darbeler yaşanabilmektedir. Bu darbelerin mobilyalar üzerinde çökme ve çizilmeler oluşturmaması için kalitesiz ahşap kullanılmamış olması gereklidir. Kalitesiz malzemeden üretilmiş olan orta sehpalarda elektrik süpürgesinin hızla çekilmesi, sandalye çarpması veya evde olabilecek herhangi bir darbede çökme ve çizilme oluşmaktadır.

Orta sehpalarının kolay kolay çizilmemesindeki en büyük unsuz boya ve cila gibi dış yüzeyinin kalitesidir. Uygun üst yüzeye sahip olan orta sehpalar bu tarz etmenlere karşı daha dayanıklı olmaktadır.

4. Yükseklik

Orta sehpaların yüksekliği oldukça değişken şekilde tasarlanmaktadır. Her koltuğa ve her kullanıma uygun yükseklikte orta sehpa bulunmaktadır. Yüksek koltuğa sahip kişiler yüksek orta sehpa kullanmak isteyebilir, alçak koltuğa sahip kişiler alçak orta sehpa kullanmak isteyebilir. Bu nedenle her mobilya yüksekliğine uygun orta sehpa bulunmaktadır.

Orta sehpa etrafında minderlerde oturup oyun oynama ve çay, kahve içmek isteyen kişiler için orta sehpa yüksekliği önemeli bir unsurdur. Orta sehpayı bu amaçla da kullanacak kişiler için daha alçak orta sehpa modellerinin seçilmesi oldukça konforlu olacaktır.

5. Güvenlik

Çocukların evlerde en fazla yaralanma yaşadığı mobilyalardan biri orta sehpalardır. Ev içerisinde hareketli olan çocuklar, salonların orta kısımlarında bulunan sehpalara çarpabilmektedir. Bu tarz kazaların önlenmesi için seçilen orta sehpaların özelliğine dikkat edilmelidir. Mümkün olduğu kadar sivri köşeleri olmayan orta sehpalar tercih edilmelidir. Eğer sivri kısımları olan orta sehpa modelleri beğenildiyse ve alınacaksa sivri kısımları için üretilmiş olan aparatların belli bir süre kullanılması ile olası kazalar önlenmiş olur.

Orta sehpalardın camdan üretilmiş olması da güvenlik açısından tercih edilmeyen bir unsurdur. Eğer orta sehpalarınızın cam olmasını istiyorsanız temperli cam kullanılarak üretilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Temperli camlar olası tehlikeli çarpa durumlarında kırılmadan tuz buz olmakta ve kırık riskini en aza indirmektedir.

Yaşam alanlarına özel olarak kullanılacak Aksesuar modelleri önerilerimizi inceleyin. Yada gelin birlikte, uygun fiyatlı orta sehpa modellerini anlattığımız blog makalemizi inceleyelim.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Küçücük bir bahçe bile yeşilliklerle ve ruhunuzu dinlendirecek çiçeklerle doğru dekore edildiğinde içerisinde çıkmak istemeyeceğin...
Devamı
Rustik koltukların özelliklerini keşfedin. Yaşam alanlarının dizayn edilmesinde birbirinden farklı dekorasyon fikirleri bulunmakta...
Devamı
Değişen boyutları, geometrik tasarımları, fonksiyonel yapıları ve dekoratif görünümleriyle MDF kitaplık modelleri çeşit çeşit reng...
Devamı
TV ünitesi, eve girdiğimiz anda koltuğa oturup keyfimize bakmamızı sağlayan önemli bir ev eşyasıdır. Hepimiz yorgun argın eve geld...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ