facebook
Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebek Odası Dekorasyonunda Önem Verilmesi Gerekenler

Bebek odanızı oluştururken satın alacağınız bebek odası mobilyaları en keyifli alışverişlerinizden olacaktır. Bebeğinizin o odada emeklediğini, o odada oyun oynadığını ve o odada ilk anne veya baba dediğini duyacaksınız. Bu eşsiz ve tarifi imkânsız duyguları yaşayacağınız bebek odanızın dizaynı ve tasarım önerilerini ve ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Bebeğinizin odası onun gelişimi için de önemlidir. Bebekler büyürken fiziki ve mental olarak gelişirken duyusal olarak ta gelişim kaydederler. Çevresini tanımak isteyen bebeğiniz, emekleyecek, etraftaki eşyaları ağzına götürecek ve etrafını tanımaya çalışacaktır. Bebeklerin hareketlenmeye başladığı bu dönemde genellikle el ve ayak koordinasyonunlarında aksaklıklar olmaktadır. Bu nedenle bebeğiniz yürümeye çalışırken ara sıra da olsa düşecektir. Bu nedenle bebek odası dekorasyonu oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Çocuğunuzun Yaralanmaması İçin Üretilen Mobilyalar

Bebeğiniz emekleyecek, yürümeye çalışacak ve belki de savurgan adımlarla koşmaya çalışacaktır. Bu dönemlerinde çocuklar birçok kez düşmekte ve çevresini algılamaya çalışmaktadır. Bu düşüşlerdeki hasarı azaltmak için bebeğinizin odasında kullandığınız mobilyaların sünger ve kumaş ile kaplı olmasına, mobilyaların sivri uçlarının yuvarlatılmasına, halınızın yumuşak ve puf tarzı bir model olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

Bebek Karyolası Seçimi

Bebek odası mobilya modellerinden en çok ilgi çeken bebek karyolası olmaktadır. Bebek karyolası odanın konseptini oluşturacak önemli bir etkendir. Bebek karyolası seçimlerinde son trend, ahşap klasik karyolalar olarak karşımıza çıkıyor. Ahşap bebek karyolası seçimi klasik mobilyalardan hoşlanan aileler için oldukça ideal bir seçim. Bebek karyolasının sallanılan modelleri olduğu gibi sabit duran modelleri de mevcuttur.

Bebek odasına eklemeniz gereken en önemli mobilyalardan biriside berjer olabilir. Bebeğiniz uykusunu takip etmek ve uyurken onu izlemeniz için mutlaka bebek odasına bir berjer eklemeniz gerektiğini unutmayın. Uykusuz geçecek gecelerinizde bebeğiniz ile vakit geçireceğiniz oda da bu tekli koltuk dinlenmeniz için oldukça işinize yarayacaktır.

Çocuğunuzun Gelişimini Destekleyecek Oyuncaklar

Bebek odasını tasarlarken çocuğunuzun oyuncaklarını da unutmamalısınız. Oyuncak bir çocuğun gelişiminde oldukça önemlidir. Çocuk oyun oynayarak öğrenir, hayal kurar ve gelişimini sürdürür. Çocuğunuz için sağlıklı ahşap, bez ve kalitesi kanıtlanmış belgeli oyuncaklar tercih etmeniz gerekiyor. Yap boz, parça tamamlama, uygun delikten atma, ışıklı toplar ve daha birçok gelişim destekleyici oyuncak oldukça yarar sağlayacaktır.

Renk Oyunları

Ailenin yeni üyesinin cinsiyetine göre oda boyası, halı, perde, ve bebek odası mobilyalarının seçimini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kız bir bebeğiniz olacaksa daha çok pembe renk ağırlıklı, erkek bebeğiniz olacaksa daha çok mavi renk ağırlıklı konseptler oluşturulmaktadır. Odanız ve mobilyalarınızın rengi ve tarzı bir uyum içerisinde olmalı ve odada bütünlük oluşturulmalıdır.

Bebek Odası Temizliği ve Havalandırılması

Bebek odası temizliği önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bebek odasını hijyenik bir ortam yapmaya çalışırken bebeğinizin alerjen maddelerden etkilenmesine sebep olabilirsiniz. Bu nedenle bebek odası temizliğini gerçekleştirirken kesinlikle çamaşır suyu ve kokulu sabunlu deterjan kullanmamanız gerekmektedir. Bebeklerin cildi, ciğerleri ve bedeni, yetişkinlere oranla daha hassas ve kimyasallara karşı daha korumasız olmaktadır. Bu nedenle bebek odasına kullanacağınız ürünler kesinlikle organik ürünler veya sadece su olmalıdır.

Bebek odasının güzel kokması için parfüm sıkma gibi bir yanlışı kesinlikle uygulamayın ve sık sık odanın havalandırılması gerektiğini unutmayın.

Bebek Odası Süsleme

Bebeğinizin karyolasına bağlayacağınız uçan bir balon, cinsiyetine göre renkli tüller, isminin yazdığı ışıklı pano ve oyuncaklar ile bebek odanızı süsleyebilir ve şirin bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Yeni bir bebek odası oluştururken, bebek odası dekorasyonuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizler için hazırladığımız bebek odası dekorasyonu blog makalemizi okumanızı da öneriyoruz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Bayram temizliği nasıl yapılır? Mobilyaların bakımı ve temizliği nasıl yapılır? Kültürümüz gereği bayramlar, günlük yaşantımızdan ...
Devamı
Evinizin her yerine yakışacak olan pufların kullanım alanları çok geniş. Yıllardan beri makyaj masasını tamamlayan bir aksesuar ol...
Devamı
Kırlent yastık yapım aşamalarını keşfedin. Kırlent yastıklar koltukların olmazsa olmazları, dekorasyonu tamamlayan, oldukça kullan...
Devamı
Öğrenci evlerinde mobilya seçimi nasıl yapılmalıdır? Öğrenci evine çıkacak olanlar ya da yeni ev tutmuş olan gençlerimiz için hazı...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ