facebook
3 Adımda Doğru Genç Odası Seçimi

3 Adımda Doğru Genç Odası Seçimi

Genç odaları genellikle gençlerin evdeki vaktinin çoğunluğu geçireceği, kimi zaman ders çalışacağı kimi zaman ise dineleceği ya da oyun oynayacağı odalardır. Bu odaların doğru dizayn edilmesi ve doğru mobilyalar ile döşenmesi önem kazanmaktadır. Yoğun ders programı olan gençlerimizin ders çalışmaya da, dinlenmeye de oyun oynamaya da ihtiyacı vardır. Peki tüm bu ihtiyaçları karşılayacak doğru genç odalarında olması gerekenler neler?

Mobilyaları Seçmeden Önce Odanın Özellikleri

Genç odası mobilyalarını seçmeden önce odanın boyutu önemlidir. Genç odası takımı içerisinde yer alan mobilyaları alıp hareket alanı için boş alanın da olması gereken bir oda seçimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Daha küçük alanlarda da genç odası mobilyaları kullanabilirsiniz ancak ideal bir genç odası için en az 10 m2 lik bir oda yeterli olacaktır. Bu odada karyola, gardırop, çalışma masası, varsa televizyon ve sehpası, komodin ve isteğe göre tekli koltuk odalarda kullanılmaktadır. Bu nedenle odanın boyutu oldukça önemli olacaktır.

Odanın güneş alması da bir diğer önemli husustur. Gençlerimiz büyüme çağında oldukları için D vitamini ve güneş ışığını alması oldukça önemlidir. Bununla birlikte güneş alan bir oda daha ferah ve aydınlık olacaktır. Odanın penceresinin güneş alacağı cephede olması içeriye hem yeterli ışığın hem de ışınların girmesini sağlayacağı için, insan vücüdunda sadece güneşi gördüğünde üretilen d vitaminini çocuğunuz almış olacaktır. D vitamini çocukların gelişiminde oldukça önemlidir. Peki gelelim genç odası mobilyaları seçiminde doğru ilerlemenin yolları.

1) Mutlaka Kıyafetlerini ve İhtiyaçlarını karşılayacak boyutlarda dolap ve gardıropların olması.

Bu maddeyi biraz açıklamak gerekirse, odayı kullanacak gencimizin giysilerini, özel eşyalarını, kaybolmaması gereken ve hızlı erişmesi gereken cüzdan anahtarlık gibi eşyalarını saklayıp muhafaza edeceği gardırop, komodin ve şifonyer gibi mobilyaların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bu alanlar odayı kullanan gencimizin eşyalarının buruşmasını önleyecek, istediğini kolayca bulmasını sağlayacaktır.

2) Doğru Karyola ve Konforlu Yatak Seçimi

Doğru karyola ve yatak seçimi de oldukça önemli olacaktır. Yoğun ve yorucu bir günün ardından dinlenmek herkesin hakkıdır. Bu nedenle tamamen ergonomik ve konforlu bir karyola ve yatakta deliksiz bir uyku çekmek günün tüm yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacaktır. Yatak omurga gelişimi için de oldukça önemlidir. Doğru sertlik seviyesindeki yataklar ile omurganızın şeklini alacak yataklar ile gelişim çağındaki gençlerin omurgalarında oluşabilecek sorunların da önüne geçilebilmektedir. Bu konu oldukça önemlidir. Çünkü ilerleyen yaşlarda da çıkabilen omur eğrili problemi ile karşı karşıya kalmamak için doğru yatış pozisyonu ve yatak oldukça önemlidir.

3) Hem Ders Hem Eğlence

Bir genç odası gencin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olması gerekmektedir. Odasında hem dersini en etkili şekilde çalışmalı, hem de kendisine oyun oynayacak ve eğlenecek alanlar oluşturmalıdır. Bu genç kızlar için dans etmek alanları ve müzik sistemleri olacağı gibi, erkek çocukları için de bilgisayar ve konsol oyunları olmaktadır. Bu nedenle oda da müzik ve televizyon sistemlerinin oluşturulması için bir köşenin belirlenmesi ve bu köşelerin oluşturulması gerekmektedir.

Etkili ders çalışmak için tüm ihtiyaçları karşılayacak çalışma masası seçimi de oldukça önemlidir. Özellikle kitaplıklı ders çalışma masaları ile kitaplarına hızlıca erişebilme ve muhafaza imkânı sağlanmalıdır.

Bir genç odasına gencin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikle mobilyaların ve alanların yaratılması gerekmektedir. Gençler hem mental hem de fiziki gelişimlerini bu yaş aralıklarında sağlamaktadır. Bu nedenle doğru bir genç odası seçimi oldukça önemli olacaktır. Tabii yazımızın sonuna huzurlu ve mutlu bir aile tablosunun da eksik olmaması gerektiğini ekleyerek bitirmek isteriz.

Bir önceki yazımız olan Sandalyelerinizi Doğru Bakım ile Uzun Yıllar Kullanın adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Eşsiz ev tasarımlarının temelini doğru mobilya kullanımı oluşturmaktadır. Mobilya takımları ancak doğru aksesuar modelleri kullanı...
Devamı
Yatak odanızı daha keyifli ve daha kullanışlı bir alan haline getirmek için mobilyalarınızı gerek tasarım gerekse ölçü bakımından ...
Devamı
Evimizde dekorasyonuna en fazla önem verdiğimiz odalardan biri salonlardır. İstediğimiz tarzda salon dekore etmek için birçok ürün...
Devamı
Oturma odanız ya da salonunuzda televizyondan vazgeçemeyenler, tv ünitelerini bir dekorasyon öğesi haline getirmeyi tercih etmekte...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ