facebook
Etkili Çalışma Ortamı Sunan Genç Odası Mobilyalarını Keşfedin

Etkili Çalışma Ortamı Sunan Genç Odası Mobilyalarını Keşfedin

Genç odası tasarımı incelik istiyor. Özellikle de çocukluktan ergenliğe geçiş söz konusuysa. Bu dönemde kendini ve dünyayı sorgulamaya başlayan gençlere, yaşam alanlarında kendilerini mutlu hissettirmek önemli. Aynı zamanda etkili bir çalışma ortamı da kurgulanmalı ki bu sorgulama esnasında gerçek hayattan ve sorumluluklardan da kopulmasın… Hem gençlere kendilerini iyi hissettiren hem de etkili çalışma ortamı sunan genç odası mobilyaları şimdi siz de keşfedin!

Birbirinden farklı ve güzel mobilya tasarımlarının arasından seçim yaparken işlevselliklerini ve hangi yaş grubuna hitap edeceğini belirlemek önem taşıyor. Bu noktada genç odası mobilyaları seçilirken çok daha hassas olmakta fayda var. Özellikle de çocuğunuz ergenlik dönemindeyse… Pek çok dinamiğin devreye girdiğini unutmayın. Her şeyden önce evin genci kendini, yeteneklerini, ilgi alanları yeni keşfediyor; bir yandan dünyayı ve yaşamı sorgularken bir yandan değişen vücudunu kabul etmeye çalışıyor. Yani işi oldukça zor… Tüm bunlarla baş etmek onun için zaten bir hayli zorken bir de ders çalışması gerekiyor. İşte buraya dikkat! Genç odası tasarlarken mobilya seçimini çocuğunuzun ihtiyaçlarını, beklentilerini ve zevklerini göz önünde tutmadan yaparsanız daha en baştan kaybedersiniz. Üstelik hem maddi hem de manevi olarak... Ders çalışma mobilyalarını bile seçerken bunları göz önüne almanız gerekiyor.

Kişiselleştirilmiş Alanlar

Genç odaları kesinlikle kişiselleştirilmiş alanlar olarak tasarlanmalı. Böylelikle çocuğunuz kendini bir yere ait hissetmeye mecbur kalmayacak zaten ona ait olan bir alanda daha mutlu yaşamaya devam edecek. İşte bu açıdan yaklaşarak modüler kullanımlarla günlük yaşamdaki ihtiyaçların buluştuğu fonksiyonel tasarımlara yönelmelisiniz. Mobilya tasarımlarının sağladığı ekstra çözümlerle çocuğunuzun hayatını kolaylaştırmalısınız. Teknoloji, estetik, inovasyon artık genç odası mobilyalarının vazgeçilmez unsurları... Bunlardan yoksun mobilya tasarımlarının uzağından bile geçmeyin. Gençlerin yaşam tarzları, istekleri ve ihtiyaçlarından yola çıkarak tasarlanan modelleri çok iyi araştırın.

Doğru Çalışma Masası Seçimi

Çalışma masası hem çalışma rutini hem de motivasyon için oldukça önemli… Omurga ve bel sağlığı açısından uygun olmasının yanında çalışırken dikkati dağıtmayacak bir düzen sağlaması da önem taşıyor. Peki, gençler için ideal çalışma masası nasıl olmalı?

  • Çalışırken bedensel rahatlığını koruyacak bir masa tercih edilmeli. Ancak odaklanmayı engelleyecek kadar rahatlıktan da uzak durmak gerekiyor. Yani çocuğunuz çalışırken uykusu gelmemeli.
  • Masa başında uzun süre çalışmak boyun, sırt ve bel bölgelerini zedeleyebiliyor, tabi yanlış duruş pozisyonu nedeniyle. Bu nedenle çalışma masasının ölçüleri oldukça önemli. Doğru ölçüler bu rahatsızlıkları yaşamayı engelliyor. Uygun çalışma masasını anlayabilmek zor değil. Masanın üst kısmının beliniz ve kaburgalarınız arasında bir noktaya denk gelmesi gerekiyor. Dirseklerinizi rahatlıkla masanın üzerine koyabilmelisiniz. Ancak bunu omuzlarınızı eğmeden ve sırtınızı kamburlaştırmadan yapabilmelisiniz.
  • Çocuğunuz ağırlıklı olarak bilgisayar başında ders çalışıyorsa bilgisayarın çalışma masasındaki konumuna dikkat edilmeli. Uzmanlar ekranla araya en az 40 cm mesafe koyulmasını tavsiye ediyor. Böylece hem göz sağlığı hem de beden sağlığı korunuyor. Çalışma masasının bu mesafeyi sağlayacak ölçülerde olması gerektiğini de hatırlatalım.
  • Çalışma masasının tasarımı çocuğunuzun gerekli eşya ve kaynaklarına da kolayca ulaşmasını sağlayacak özellikte olmasına özen gösterin. Örneğin kütüphaneli çalışma masaları sayesinde çocuğunuz faydalanmak isteyeceği kaynak kitaplara çok aramadan ya da masadan uzaklaşmadan ulaşabilecek. Bu sayede çalışma ortamından kopmamış olacak ve konsantrasyonu da dağılmayacak. Aynı şekilde dolaplı ve çekmeceli modellerde bu açıdan avantaj sağlayan modeller…
  • Çalışma masasının tasarımının genç olmasına özen gösterin. Kullanıcı gencin teknolojik cihazları rahatça konumlandırabilmesi ve aynı zamanda kablo kalabalığını gizleyebildiği tasarımlarla ona kendini daha mutlu hissettirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yatak Odalarında Romantizmi Arttıran Detayları Keşfedin yazımızı okumak için tıklayınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
İşlevsel televizyon ünitelerini şimdi keşfedin. Hayatı yakalamak, gündemi takip etmek, eğlenmek belki de öğrenmek için televizyonl...
Devamı
Mutfak ve yemek odası dışındaki tüm atıştırmalıklarınız için özellikle salon ve oturma odalarında en büyük yardımcınız zigon sehpa...
Devamı
Mekan aydınlatma fikirleri her sezon değişen trendlere, farklılaşan şahsi zevklere göre şekilleniyor. Ancak öyle ya da böyle herke...
Devamı
Bebek arabası seçerken nelere dikkat edilmeli? Bebek arabası modelleri arasından en doğru seçim nasıl yapılır? Anne ve babalar beb...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ