facebook
Baza ve Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Baza ve Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yeni bir güne dinç ve sağlıklı bir başlangıç yapmak, uyku kalitesi için oldukça önemlidir. Uyku kalitesini etkileyen en önemli faktörlerin başında  yatak gelmektedir. Bir çok yatak modelleri arasından seçim yapmak zor olabilir. Ancak günün yorgunluğunu üzerinizden atmanızı sağlayan yatağınızın, ergonomik ve konforlu bir yapıda olması gerekmektedir. Yatağın altında ise, eşyalarınızı, nevresimlerinizi, yorgan ve battaniyelerinizi saklayacağınız bir baza kullanmanız işlevselliği açısından yer tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır. Peki doğru baza ve yatak seçimi için bilmeniz gerekenler neler? İşte seçim yaparken size fikir verecek önerilerimiz.

Yatak Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Bazı yataklar çok sert, bazıları ise çok yumuşak olmaktadır. Ancak doğru yatım şekli omurgamızın şeklini en iyi şekilde alan yatak modelleri olacaktır. Yatak seçiminde dikkat edeceğiniz en önemli husus, yatağın yapısı itibari ile omurganızın doğal duruşunun korunması ve bel boşluğunuzu destekleyecek şekilde olmasıdır.

Nem Oluşumunu Önleyecek Perdeli Tasarım

Sağlığınızı korumak için omurganızı desteklemenizle birlikte cildinizi de ihmal etmemeniz gerekiyor. Seçeceğiniz yatağın hava dolaşımını sağlaması ve nem oluşumunu engelleyen bir tasarıma sahip olması gerekiyor. Nem oluşumunu önleyen perdeye sahip olan yataklar sizin için ideal bir seçim olacaktır. Yeni bir güne başlarken daha enerjik ve uykunuzu alarak başlamanızı sağlayacaktır.

Konforunuzu destekleyecek olan perdeli tasarıma sahip olan yatakların üzerindeki perdenin çıkarılıp yıkanılmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu perde zaman içerisinde kirlenmekte ve dolayısıyla yıkanması gerekiyor.

Kaliteli Baza Seçimi

Baza modelleri arasından seçim gerçekleştirirken gözden kaçırmamanız gereken husus, bazanın aldığı hacim ve malzeme kalitesidir. Tabanında sadece sunta kullanılan bazalar dayanıksızdır. Uzun süreli kullanımlarda, sunta çakma yerlerinden atma yaparak düşecektir. Sağlam bir baza tercih etmek istiyorsanız, bazanın tabanında kullanılan malzemenin ahşap olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Kalın bir ahşap taban uzun yıllarda kullanacağınız bir baza anlamına gelmektedir.

Bazanın ve Yatağın Uyumlu Olması

Tercih ettiğiniz baza modelleri ile yatağın uyumlu olması gerekmektedir. Yatağın büyük, bazanın küçük ölçülerde olduğu durumlarda yatak bazadan taşma yapacaktır. Aynı şekilde yatağın küçük bazanın büyük olduğu durumlarda ise yatak bazanın içerisinde çok ufak kalacak ve kullanışsız bir kullanım sunacaktır.

Baza Mekanizma Kalitesi

Bazalar, üzerinde ağır bir yatak ve ahşap destekler ile birlikte oldukça ağır bir yapıdadır. Bazayı kaldırıp eşyalarınza erişmeniz için sağlam bir mekanizmaya ihtiyacınız olacaktır. Mekanizmanın bu denli önemli olmasının nedeni, temelde açılıp kapanmasının olması ve bunun zarar görmesi halinde ciddi bir soruna neden olabilmesidir. Mekanizmanın yolu da satın alınan firmanın asıl üretici firmasını araştırmak ve fiyat politikasına dikkat etmektir.  Yani çok ucuz bazalar bu açıdan çok sağlam değillerdir. Bunun da nedeni mekanizmaların çok ucuz malzemeler olmamasıdır. Ayrıca tek ve çift kişilik bazalarda da mekanizmanın kaldıracağı alanın değişeceğini unutmamak gerekir.

Bazalarda güvenlik stoperi detayı oldukça önemlidir. Bu önemli detayı kendiniz deneyerek ya da satış temsilcisine sorarak öğrenebilirsiniz. Bu güvenlik özelliği hayat kurtarma bakımından önemlidir. Çünkü bazayı kaldırdıktan sonra eğer durmazsa veya durduktan sonra düşme tehlikesine karşı önlem alınması gerekemektedir. Kullanıcılar bazanın içerisinde bir şey alırken üzerinize düşebilir ve bu da kötü bir duruma neden olabilir.

Baza Modelleri Arasından Seçim

Baza modelleri açısından çok seçenek bulunmasa da bazı özellikleri ile ayrıştırılan modeller mevcuttur. Deri kaplı baza modellerinin olduğu gibi sadece ahşap baza modelleri mevcuttur. Sunta tabana sahip olan bazalar olduğu gibi ahşap tabana sahip bazalar da mevcuttur. Baza modeli fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu fiyat değişiklikleri malzeme ve işçilik kalitesi ile doğru orantılıdır.

En doğru yatak modelini seçmeniz için hazırladığımız doğru yatak seçimi rehberi makalemizi keşfetmek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Dekorasyon emek ve zaman isteyen bir iş... Zevkinize uygun, yaşayan ve uzun yıllar sıkılmadan içinde yaşayacağınız mekanlar kurgul...
Devamı
Evinizdeki sevimli aile üyelerinizin zaman zaman yaptığı haylazlıkların önüne nasıl geçilebilir? Evinizde bir kedi ya da köpek bak...
Devamı
Küçücük bir bahçe bile yeşilliklerle ve ruhunuzu dinlendirecek çiçeklerle doğru dekore edildiğinde içerisinde çıkmak istemeyeceğin...
Devamı
Geniş yatak odalarının dekoratif tasarımında kullanılacak mobilya ve aksesuar ürünlerinin seçimi nasıl olmalıdır? Odanız için seçe...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ