facebook
Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılır?

Çok severek satın aldığınız mobilyaları uzun yıllar kullanabilmeniz için onlara çok iyi bakmanız gerekiyor. Bunun en temel yollarından biri de mobilyaları temiz tutmaktır. Ancak temizlerken de dikkatli olmanız gerekiyor çünkü doğru temizlik ürünleri ve tekniklerle temizlik ve bakım yapmazsanız yine mobilyanızın yıpranmasına neden olabilirsiniz. Özellikle de koltukların temizliği oldukça hassas bir konu. Peki, nasıl yapılmalı?

Evde en çok kullanılan mobilyalar kuşkusuz koltuk takımı... Üstelik de herkes tarafından... Uzun yıllar boyunca kullanabilmek içinse döşemelerine iyi bakmak ve temiz tutmak gerekiyor. Gün boyunca giydiğiniz kıyafetleriniz dışarının tüm kirini ve tozunu evinize taşıyor ve bu giysilerle koltuklarınıza hiç düşünmeden oturuyorsunuz. Bu da zamanla kirlenmeye, renklerinde solma ve yıpranmaya yol açıyor.

Eskiden koltukları uzun yıllar kullanmanın yolu olarak üzerine beyaz çarşaflar örtmekti. O çarşaflar da bir tek misafir geldiği zaman kaldırılırdı. Koltuk takımı bakımının ilk ve en temel yolu buydu. Elbette şimdilerde bu o kadar da sık başvurulan bir yöntem değil. Ancak koltukları ilk günkü gibi tutmanın yolu da onlara iyi bakmak, temizlik ve bakımlarını özenli bir şekilde yapmak…

Koltuk Takımı Bakımının Püf Noktaları

Koltuk takımı alırken fermuarlı ve rahat çıkarılıp temizlenebilen kılıflara sahip olan modellerden yana tercih yapmanız işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Bu sayede koltuk kılıflarınızı çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Tabi her kumaşın da farklı yıkanma özellikleri var. Buna dikkat etmeniz gerekiyor. Koltuk takımı bakımının püf noktaları ise şunlar:

  • Koltuk takımınızı temizlemeye süpürerek başlayın. Elektrik süpürgesiyle öncelikle üzerindeki tozu çekmelisiniz. Böylelikle daha rahat ve iyi bir şekilde temizleyebilirsiniz.
  • Eğer koltuklarınızın kılıfları çıkıyorsa makineye atmadan önce kumaş etiketini ve üzerindeki yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Eğer makinede yıkmaya uygun bir kumaş değilse ya elde yıkayın ya da kuru temizlemeye gönderin.
  • Koltuklarınızın yüzeyini temizlemeden önce kullanacağınız deterjanı görünmeyen kısımlarında hafifçe deneyin. Deterjanın renk attırmadığından emin olmadan koltuğunuzu temizlemeye kalkmayın.
  • Temizleme sırasında mümkün olduğunca az su kullanın. Böylelikle koltuğunuz hem daha kısa sürede kurur hem de iç kısımlarına ıslaklık geçmez. Koltuk süngerleri ıslanır ve kurutulamazsa bir süre sonra çürür.
  • Koltuk yüzeyleriniz bastırarak ve ovalayarak temizlemeyin. Bu yöntemler kumaşın yıpranmasına ve renginin solmasına neden oluyor.

Evlerinizde Corona virüse karşı temizlik önerilerimizi incelemek için lütfen tıklayın.

Bu İşaretlere Dikkat!

Koltuk takımınızın kılıfları çıkarılabiliyorsa şanslısınız çünkü o zaman temizlik bakımından işiniz oldukça kolaylaşıyor demektir. Ancak her kumaşın farklı özellikleri olduğunu ve yıkanırken dikkat edilmesi gerektiğini unutmayın. Örneğin, bazı kumaşların asla makinede yıkanmaması gerekiyorken bazı hassas özellikteki kumaşların ise sıkma programına sokulmaması gerekiyor. Bu nedenle uluslararası standart kumaş temizleme kodlarını iyi bilmek ve doğru okumak gerekiyor. Koltuk kumaşlarının üzerindeki etiketleri yıkamadan önce mutlaka okuyun ve bu işaretlere dikkat edin:

  • S: Yumuşak temizleme çözücüsü kullanılması öneriliyor. (Susuz kullanım)
  • W: Su bazlı temizleme maddesi kullanımına uygun.
  • WS: Su bazlı temizleme maddesi veya yumuşak temizleme çözücüsü (susuz) kullanımı uygun.
  • X: Elektrik süpürgesi veya fırça kullanımı ile temizlemeye uygun.

Leke Tutmaya Kumaşlar

Teknoloji pek çok nimet ve kolaylık sunuyor. Bunu tekstil alanında da görebiliyoruz. Yanmaz ve leke tutmaz özellikteki kumaşlar rahat bir nefes aldırıyor. Özellikle de çocuklu evlerde leke tutmayan kumaşlar gerçekten önemli bir ihtiyaç. Ancak koltuklarınızın kumaşı leke tutmuyor diye hemen rehavete kapılmayın. Bu tip kumaşlarda lekenin derine işlememesi ve oturmaması için özellikle sıvı dökülen yerin bir an önce kuru bir bez veya kağıt havluyla silinmesi gerekiyor. Aynı zamanda leke tutmuyor olması koltuğunuzun tozlanmadığı anlamına da gelmiyor. Zaman zaman elektrik süpürgesi yardımıyla yüzeyini süpürerek renginin değişmesine ya da solmasına engel olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yataklı Köşe Koltukları ile Misafirlerinizi Ağırlayın makalemizi incelemek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Tek kişilik yatak odası takımı modellerini keşfedin. Tasarımı ile yatak odası takımları ile aynı ancak, ölçüleri ile tek kişilik y...
Devamı
Evlerde dekorasyona katkı sağlayan aksesuar modellerinin başında gelen dekoratif tablolar etkileyici yaşam alanları oluşturmanızı ...
Devamı
Yaşam alanlarınıza son moda koltuk takımları dahil etmek istiyor ve seçimi konusunda kararsız kalıyorsanız, doğru yerdesiniz. Günü...
Devamı
Koltuk takımları yaşam alanlarının vazgeçilmez mobilyalarıdır. Koltuk takımları yalnızca salon ve oturma odalarında değil, ofisler...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ