facebook
Dekoratif Aynalar ile Tasarımınızı Tamamlayın

Dekoratif Aynalar ile Tasarımınızı Tamamlayın

Yaşam alanlarınızda şık konseptler oluşturmak isteyen kullanıcılar ayna modellerinin yaşam alanlarda oluşturacağı sihirli ambiyansın etkisini keşfetmeliler. Eğer bu yazıyı okuyorsanız aynaların yaşam alanlarındaki oluşturduğu etkiyi ve cezbedici havasını çoktan tatmışsınız demektir. Aynalar yıllar boyu gizemli ve insanoğlunun ilgisini çeken nesnelerdir. Karşısındakini yansıtan ve ilk defa dış bir gözle kendisini izleme imkânı sunan ilginç bir oluşumdur. İnsanoğlu ilk yansımayı sudan öğrenmiş ve zaman içerisinde kumun işlemlerden geçirerek ayna halini almasını sağlamıştır. En ilkel aynadan en modern ayna tasarımlarına kadar günümüzde onlarca farklı alanda kullanılan aynalar yaşam alanlarımızdaki konseptte etkili olmuşlardır. Hemen hemen hayatımızın hep içerisinde olan aynaların tasarımımıza kattığı yararlardan bahsedelim.

Konsol Aynalarına Buradan Bakın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aynaları hemen hemen her alanda kullanırız. Konsept ile ilgili olmasa da arabalarda, sokaklarda, mağazalarda ve evlerimizde. Evlerimizde birçok mobilyada ve alanda ayna kullanım alanları oluşturulmuştur. Bunlardan birisi de yemek konsolunun aynasıdır. Yaşam alanlarında ve mobilyalara kattığı şık havanın yanı sıra ışığı yansıtma ve çoğaltma etkisi ile daha aydınlık alanlar oluşturmanızı da sağlayan aynalar genellikle salonlarda kullanılan yemek odası takımlarının konsollarında kullanılmaktadır. Yansıtma ve derinlik algısı oluşturması sebebiyle dar alanları genişleten, ışığı yansıtmasıyla daha aydınlık ortamlar oluşturan ve tasarımı ile etkileyici bir karakteri olan aynalar yıllardır konsolların vazgeçilmezlerindendir.

Tuvalet Aynalarını Keşfedin

Genellikle tuvalet ile hiç ilgisi olmayan, yatak odalarında makyaj yapmak amacıyla kullanılan bu masalı aynalar işlevsel özelliği ile kullanılmaktadır. Bir diğer adı makyaj olan bu ayna çeşidi adından da anlaşılacağı üzere yatak odasında makyaj yapmak ve çeşitli bakım yöntemlerini kullanmak için kullanılmaktadır. Özellikle kadınların tercih ettiği bu mobilya türü yatak odalarının vazgeçilmez mobilyalarındandır. Çok farklı tasarım konseptlerine sahip olan birçok tuvalet aynası modeli bulunmaktadır. Bunlardan bazıları sürgülü kapakları olan, bazıları açılır kapanır tarzda bazıları ise direkt sabit aynalardır. Bu aynaların bazısı masaya sabit bazısı ise duvara asılır şekilde tasarlanmıştır.

Boy Aynaları

Boy aynaları manası ve kullanımı ile adına şarkılar ve sözler söylenmiş bir mobilya türüdür. Genellikle tüm vücudu gösteren boy aynaları elbise giyilip denenirken kullanılmaktadır. Özellikle yatak odalarında, giyinme odalarında ve elbise mağazalarında kullanımı tercih edilir. Boy aynaları uzun ve dar olarak tasarlanmaktadır. Harici olarak kullanıldığı gibi gardırobun üzerine monte edilerekte tasarlanan modelleri mevcuttur.

Gardıropta Ayna Kullanımı

Hemen hemen yatak odalarında tüm gardırop modellerinde ayna kullanılmaktadır. Gardırobunuzun modeli ister kapaklı olsun isterseniz de sürgülü bir model olsun ayna kullanılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle boy aynaları şeklinde tasarlanan bu gardıroplar modelin tasarımına bağlı olarak kare, dikdörtgen ve yuvarlak formlarda da kullanılmaktadır.

Ayna Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Aynaların bakımı genellikle kolay gibi gözükse de dikkatli bakıldığında üzerindeki tek bir toz zerresini bile gösterebilen bir yapıdadır. Genellikle el ve parmak izlerini üzerinde olduğunda kirli ve kötü bir izlenim sağlayan ayna modellerinin temizliği ve bakımı oldukça önemlidir. Özellikle parlatıcı maddeler ve kaliteli ayna bezleri ile sildiğinizde kusursuz parlaklığı elde edebilirsiniz.

Aynaların su ile teması sonucunda kararma ve lekelenme gibi özellikleri mevcuttur. Üstelik üzerindeki kurumuş su damlaları da aynayı kullananı rahatsız edecek şekilde göze batmaktadır. Bu nedenle aynalar suyu sevmez mottosuyla kuru tutulması, ıslanırsa da su damlacıklarının kuruyana kadar dikkatli bir şekilde silinmesi gerektiğini unutmayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Günümüzde ofis dekorasyonu da en az ev dekorasyonu kadar önem arz etmektedir. Kurumların kimliği ve temsil gücünü yansıtan ofisler...
Devamı
Yatak odaları günün yorgunluğunun atıldığı evlerdeki önemli dinlenme alanlarındandır. Bu nedenle yatak odalarını dekore ederken ve...
Devamı
Yatak odası dekorasyonunda atlanmaması gerekenleri paylaştığımız bu makalemizi mutlaka incelemenizi öneriyoruz. Yatak odası dekora...
Devamı
Romantik yaşam alanlarında şık bir konsept oluşturmak isteyen kullanıcılar hangi tür aydınlatmaları kullanmalıdır? Göz alıcı yaşam...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ