facebook
Yatak Odası Abajur Seçiminin Önemi

Yatak Odası Abajur Seçimi

Yatak odaları çiftlerin huzurlu vakitlerini geçireceği, günün yorgunluğunu atacağı ve kendilerini dinleyeceği özel yaşam alanlarıdır. Bu özel yaşam alanlarının evin en huzurlu ve en konforlu alanları olması gerekmektedir.  Yoğun ve stresli şehir ve iş hayatının etkilerini üzerinden atmak için hem ruhsal hem de bedenen dinlenmek için zihninizi ve bedeninizi dinlendirecek konforlu yatak odası modellerini kendinize çok görmeyin. En huzurlu ve konforlu yatak odalarını oluşturmadan ortamdaki ışığın debisi ve loşluğu da oldukça etkilidir. Loş ışıklı ortamlar dinlenmek ve dinlenmeye odaklanmak, kafanızı dağıtmak için kitap okumak ya da öylece düşünmek için en doğru seçim olacaktır. Peki yatak odanızda huzurlu alanlarınızı oluşturmanızı sağlayacağınız loş ortamları nasıl sağlayabilirsiniz?

Huzur Veren Abajur Modelleri

Bir abajura bu kadar görev ve anlam yüklemek kimilerine göre saçma gelebilir ancak yapılan araştırmalara göre en etkili dinlenme ve ruhu dinlendirme etkinlikleri loş, sessiz ve sakin ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Loş ortam ışığın debisi ile gözü yormayacağı ve duyusal anlamda güçlü bir uyaran olmayacağı için zihninizi odaklamanızda size yardımcı olacaktır. Loş ortamlar sizi rahatsız etmeyerek dinlenme etkinliğinizde destekleyici olacaktır. Bu nedenle abajurlar yatak odalarında kullanılarak dinlendirici etkisi kullanılması amaçlanmaktadır. Özellikle şık bir seramik abajurun oluşturacağı ufak gölgeler ile şık ve görsel açıdan estetik konseptler de oluşturabilir ve alışılmışın dışında bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Kitaplarınızı Rahatlıkla Okuyabileceğiniz Abajurlar

Kitap okuma etkinliğini genellikle boş zamanlarımızda, zihnimizi dinlendirmek istediğimizde ya da kitap okumayı gerçekten istediğimiz anlarda gerçekleştiririz. Genellikle yoğun iş temposu ve günlük işleri yetiştirme telaşından kitap okumaya zaman kalmamaktadır. Bu nedenle kitap okuma etkinliği yatak odasında uykudan hemen önce gerçekleştirilen bir etkinlik halini almış olabilir. Bu durumda tüm gün yorulmuş gözlerinizi daha fazla da yormadan kitap okumanız için loş bir ortam oluşturmanız gerekmektedir. Bu loş ortamı oluşturmak için abajur modelleri en doğru seçim olacaktır. Seçeceğiniz doğru abajur modeli ile en şık ve konforlu loş ambiyanslar sağlayabilirsiniz. Böylece büyük bir zevkle kitabınızı okurken gözlerinizi ekstra yormamış olacaksınız. Komodin üzerinde kullanacağınız abajur modelleri olduğu gibi ayaklı abajur modellerini de loş ortamlar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Yatak Odasında Abajur Kullanımı Tasarımı Destekler

Abajur modelleri işlevselliklerinin yanında tasarımı ile dekoratif özelliklerini de ön plana çıkarmaktadır. Birçok farklı abajur modeli mevcuttur. Bu modeller arasından yatak odası takımı ve odanızın konseptine en uygun olan modeli seçmeniz gerekmektedir. Abajurlar tasarımı ve karakteri gereği kullanımı en çok yakışan odalar yatak odalarıdır. İki komodin üzeri olmak üzere yatak baş ucuna yerleştirilen abajurlar odadaki konsepti destekleyecek en önemli aksesuar modellerinden olacaktır. Yani hem işlevsel hem de tasarımıyla göz dolduran bir aksesuar modeli olan abajurlar adeta yatak odaları için üretilen hem aksesuar hem de aydınlatma ürünleridir.

Yatak odalarında abajur modelleri kullanımı tasarımı desteklerken işlevselliği ile de ön plana çıkmaktadır. Şık bir konsept oluşturmanızı sağlayan abajurlar aynı zamanda da loş ortamlar oluşturarak konforlu yaşam alanları oluşturmanızı sağlayacaktır.

Abajur Fiyatları

Birçok farklı abajur modeli olduğu için abajur fiyat skalası da bu doğrultuda değişmektedir. Salon abajur modelleri olduğu gibi yatak odası abajur modelleri de mevcuttur. Bu nedenle farklı abajur modelleri arasında fiyat farkları oluşabilmektedir. Abajur fiyatlarını abajurun tasarımı, büyüklüğü, işlemeleri ve markası etkilemektedir. Örneğin abajurun içerisindeki ampül duy sayısı, abajurun perdesinin kumaş türü ve kasasının hangi malzemeden yapıldığına kadar bir çok etmen abajur fiyatlarını belirlemede etkilidir. Ucuz abajur fiyatları olacağı gibi pahalı abajur fiyatları da mevcuttur. Bu fiyatı üründe kullanılan malzeme ve işçiliği etkilemektedir.

Yatak odanıza dahil edeceğiniz aksesuar modelleri konusunda daha fazal fikir ve bilgi almak için yatak odası aksesuar önerileri blog makalemizi keşfetmenizi öneriyoruz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
L koltukların özellikleri nelerdir? Evlerinizde tercih edeceğiniz koltukların bir çok farklı tasarımı ve dizaynı bulunmaktadır. L ...
Devamı
Bel fıtığı hastaları yatak seçimi nasıl olmalıdır? Ofis çalışmalarının gündelik yaşamımızın bir parçası olmasıyla birlikte oturma ...
Devamı
Yatak odası aksesuarları nasıl seçilir? Yatak odalarına aksesuar seçimi gerçekleştirirken, hangi etmenlere dikkat edilmelidir. Gün...
Devamı
Dar yaşam alanlarına sahip kullanıcılar yemek odası takımının salonda kullanılıp kullanılmayacağı konusunda kararsız kalabilmekted...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ