facebook
Yorgan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorgan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son araştırmalar gösteriyor ki insanlar yaşam sürelerinin %30’unu uykularında geçiriyorlar. Günün geri kalanında ise uyku dilimi sürecindeki dinlenmişlik hissinin etkileri görülüyor. Kaliteli bir uykunun ilk adımı doğru yastık ve yatak seçiminin dışında doğru yorgan seçiminden geçmektedir. Rahat bir uyku için yorgan seçiminin nasıl olacağına geçmeden önce, Baza ve Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? adlı makalemizden yatak seçimi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyebilir ya da boyun ağrılarından sizi uzaklaştıracak Boyun Ağrıtmayan Yastıkların Özellikleri’ne bakabilirsiniz.

Yorgan Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yorgan satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta kumaş türlerine bağlı olarak bünyenizin alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğini bilmeniz gerektiğidir. Eğer vücudunuz alerjik bir yapıya sahipse, yorgan seçimini anti alerjik yorganlardan yana tutmanız gerekmektedir.

Yorgan seçimi yaparken dikkat etmeniz bir diğer nokta ise oda sıcaklığınıza uygun şekilde yorgan seçimini yapmanız gerektiğidir. Yün yorgan gibi yorgan çeşidi ve kalınlığı açısından kullanıcısını fazlasıyla sıcak tutan yorganlar, oda sıcaklığı yüksek derecelerde olduğu takdirde sizleri terletecek ve rahatsız hissettirecektir. Bu nedenle hava aldıran yün yorgan seçimleri, hava aldırmayan yorganlara kıyasla sağlık sorunları yaşamanıza engel olacaktır. Uyku konforunda önemli etmenlerden bir diğeri de yorganın yumuşak ve hafif olup olmadığıdır. Kişisel zevklere göre şekillenen yorgan seçimlerinde sıcaklık endişesiyle kalın yorganlar tercih edilirken kullanıcılar sık sık yanılgıya düşmektedir. Kalın yorgan demek sıcak tutacak yorgan anlamına gelmemektedir. Özellikle yün yorganlar yapıları gereği kalın, ağır ve serttir ancak kimi kullanıcılara göre ipek ve kaz tüyü yorganlar yumuşak ve hafif yapılarıyla daha sıcak ve rahat uyku seçeneği sunmamaktadır.

Kullanıcılar internette yorgan alacağı zaman yorgan boyutlarının kendilerine uyacağı konusunda endişeler yaşayabiliyor. Her ne kadar yorgan ölçüleri standart olsa da, yatağınıza ve yorgan kullanım alışkanlığını dikkate alarak yorgan ölçülerinize karar verebilirsiniz. Yatağınızın genişliğinden en az 20 cm geniş bir yorgan seçimi sizin için ideal olacaktır.

Özelliklerine Göre Yorgan Modelleri

Yorgan modelleri ve yorgan çeşitleri, üretim malzemelerinden tutun da özelliklerine kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Önemli olan yorganın ihtiyacınıza ve zevkinize hitap etmesidir. Şimdi özelliklerine göre yorgan çeşitlerin inceleyebilir ve size uygun olanı seçebilirsiniz.

İpek Yorganlar: İpek yorganlar yapıları gereği hafif ve yumuşak bir yapıya sahiptirler. Antialerjik yorganlar olan ipek yorganlar, alerjik kişiler tarafından tercih sebebi olmasıyla büyük bir avantaja sahiptir, toz ve kirlenmeye karşı dayanıklıdır.

Kaz Tüyü Yorganlar: Tıpkı ipek yorganlarda olduğu gibi kaz tüyü yorgan modelleri de hafif ve yumuşak yapıdadırlar. Kaz tüyü yorganların fiyatları ipek yorganlara kıyasla daha uygun fiyatlıdır ancak bu yorgan içerisinde kullanılan kaz tüyünün kazın hangi bölgesinden elde edildiği büyük öneme sahiptir. Kanat tüylerinden üretilen kaz tüyü yorgan çeşitleri tüylerin yapısı gereği sizi memnun etmeyecektir.

Elyaf ve Silikon Yorganlar: Piyasada en çok bulunan yorgan çeşitleri arasından bulunan elyaf yorganlar ve silikon yorgan çeşitleri, uygun fiyatlarıyla ön plana çıkmaktadır. Rahatlık açısından fiyatına göre gayet iyi performans gösteren bu yorgan çeşitleri yün yorganlara kıyasla sıcak tutma konusunda ise yetersiz kalmaktadırlar.

Yün Yorganlar: Yorganlar arasında sıcak tutma açısından en başarılı performansı yün yorganlar göstermektedir. Ancak yün yorganlar ağırlıkları ve temizliğinde zorluklar nedeniyle yalnızca çok soğuk bölgelerde çoğunlukla tercih edilmektedir.

Trend Mobilya'da uygun fiyatlı yorgan modellerini incelemek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Mekan aydınlatma fikirleri her sezon değişen trendlere, farklılaşan şahsi zevklere göre şekilleniyor. Ancak öyle ya da böyle herke...
Devamı
Yaşam alanlarınızda şık konseptler oluşturmak isteyen kullanıcılar aynanın alanlarda oluşturacağı sihirli ambiyansın etkisini keşf...
Devamı
Koltuk kumaşı değişimi her birimizin hayatının bir döneminde mutlaka gündeme almak zorunda kaldığı süreçlerden bir tanesi! Bu süre...
Devamı
Televizyon ünitesi mi, yoksa konsol mu tercih edilmelidir? Yaşam alanlarında televizyon üniteleri hala kullanılıyor mu? Kullanıcıl...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ