facebook
Koltuk Takımınız ile Uyumlu Orta Sehpa Seçimi

Koltuk Takımınızla Uyumlu Orta Sehpalar

Evlerde kullanıp bir taşla iki kuş vurduğunuz hemen hemen tek mobilya çeşidinden olan orta sehpalar hem işlevselliği hem de dekorasyona kattığı yararları ile kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Kullanıldığı mekânda servis sehpası görevi görürken, kaybetmek istemediğiniz ancak hızlı erişmek istediğiniz eşyaları muhafaza edeceğiniz aynı zamanda salonlarınıza dekoratif bir hava katan sehpaların koltuk takımlarınız ile uyumlu olması oldukça önemlidir. Salonunuzdaki dekoratif uyumu sağlamak amacıyla seçeceğiniz orta sehpa modelinizin mevcut veya satın alacağınız koltuk takımınız ile uyumlu olması oldukça önemlidir.

Orta Sehpanın Sağladığı Yararlar

Genelde evlerde orta sehpa kullanımı ailelerimizde bir geleneği temsil eder. Ancak git gide küçülen evler nedeniyle orta sehpaların kullanımı eskiye oranla düşüş göstermektedir. Orta sehpa kullanmayan veya kullanamayan evlerin konseptinde bir eksilik olduğunu söylersek yanlış bir tespit yapmış sayılmayız. Salonlarda kullanılan orta sehpalar koltuk takımın da yer alan berjer, mutfaktaki mutfak masası, yatak odasındaki komodinler kadar önemli bir mobilyadır. Tasarımı tamamlayıcı özelliği ile şık ve etkileyici alanlar oluşturmanızı sağlar.

Orta sehpalar önemli ve hızlı erişmek istediğiniz, anahtarlık, akbil, cüzdan, telefon gibi eşyaları muhafaza ederken, kaybolmasını da önlemektedir. Birçok orta sehpa modelinin çekmecesi ve gizli raf bölmeleri bulunmaktadır. Bu sebeple erişmek istediğiniz eşyaları kaybolmadan muhafaza edebilirsiniz.

Orta sehpalar dekoratif olarak ta kullanılmaktadır. Üzerine koyacağınız modern aksesuar modelleri, vazo, heykel, biblo, meyve gondolları gibi modernizeyi arttıracak aksesuarlar ile şık yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

İkramlarınızı orta sehpa ile sunabilirsiniz. Kalabalık misafir grubunu ağırlarken zigon sehpalarınız yetmeyebilir ve orta sehpanızı kullanabilirsiniz. Biraz alçak bir model olsa da günü kurtaracak ve misafirlerinizi kolaylıkla ağırlayabileceksiniz.

Boş alanları doldurarak yalın ve sade bir konsept oluşturmak istemeyenler için ideal mobilyalardır. Orta sehpalar yıllardır kullanılan mobilyaların başında gelmektedir. Günümüzde birçok konsept ve tasarım orta sehpa modelleri çıkmış ve kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.

Orta Sehpanızın Koltuk Takımınız ile Uyumu

Evinizdeki mobilyaların kendi aralarındaki ve evin genel konsepti ile sağlayacağı uyum şık ve modern bir tasarımın temelini oluşturmaktadır. Mobilya firmalarının temin ettiği yüzlerce farklı orta sehpa modeli bulunmaktadır. Özellikle günümüzde birçok farklı tasarıma ve işleve sahip orta sehpa modelleri kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Raflı orta sehpalar, ahşap orta sehpalar, ikili orta sehpalar, modüler orta sehpalar ve sade klasik orta sehpalar gibi farklı modeller mevcuttur. Yüzlerce model arasından doğru seçimi yapmak zorlaşmaktadır. Evlerinize seçeceğiniz orta sehpanızın tasarımı, rengi, ölçüleri, işlevselliği ve fiyatı gibi birçok etmen mobilya alışveriş davranışınızı etkileyecektir.

Koltuğunuz ile uyumlu bir orta sehpa seçmek için ilk dikkat edeceğiniz konu orta sehpanın boyutları olacaktır. Boyutları belirlerken yaşam alanlarınızın ölçülerini de dikkat etmeniz gerekmektedir. Heybetli bir koltuk takımınız varsa ufak bir orta sehpa sırıtacak ve uyumu yakalayamayacaktır. Tam tersi şekilde küçük ve minimal bir koltuk takımına sahip kullanıcılar da küçük orta sehpa modellerini seçmelidir.

Orta sehpanızı koltuk takımınıza uyumlu olmasını istiyorsanız, sehpanın rengine dikkat etmeniz gerekmektedir. Mobilyalar arasındaki uyumu sağlayan en önemli unsurların başında mobilyanın iskeleti ve motifleri gelirken bir diğer önemli unsur ise mobilyaların renkleridir. Koltuk takımınızın rengi ile uyumlu bir orta sehpa seçimi, modeli daha da gösterecek ve ortaya çıkartacaktır.

Bir diğer konu ise sehpanın tasarımı olacaktır. Klasik bir koltuk takımınız mevcutsa, klasik orta sehpa, modern bir koltuk takımına sahipseniz modern bir orta sehpa modeli seçmeniz doğru bir karar olacaktır. Orta sehpa seçiminizin yanına, bir de yaşam alanlarınız ile uyumlu, uygun fiyatlı zigon sehpa dahil etmeye ne dersiniz? Uygun fiyatlı zigon sehpa modellerini keşfedeceğiniz blog makalemizi şimdi incelemenizi öneriyoruz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Depreme uygun ev dekorasyon fikirlerini keşfedin. İster lüks ister modern bir yaşam alanı olsun, depreme karşı güvenilir ve koruna...
Devamı
En çok zaman geçirdiğimiz ve bizi en çok etkileyen mekânlar olan evlerimiz, yaşam alanlarımız olarak bize pozitif enerji verecek ş...
Devamı
Bahar ayları, evlerde yeni mobilyaların, yeni dekorasyon ürünlerinin geleceğinin habercisi olabilir. Mevsimler yenilenirken, güneş...
Devamı
Puf koltukların yararları nelerdir? Puf koltuk modelleri sandıklı puflardan minder puflara, armut puflardan silindir puflara kadar...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ