facebook
Trend Mobilya Koltuk Takımı Seçim Rehberi

Trend Mobilya Koltuk Takımı Seçim Rehberi

Trend mobilya olarak, müşterilerimiz ve müşteri adaylarımız için, hazırladığımız koltuk takımı seçim rehberimizi inceleyerek, doğru koltuğunuzu rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu rehber, piyasadaki tüm koltuk çeşit ve modelleri ile ilgilidir. Genel bir rehber, olup kullanıcıların koltuk takımı seçimi esnasında karar vermesine yardımcı olması adına hazırlanmıştır. Satıcılardan, ya da mobilya firmalarından duymaya alışık olmadığınız ve olamayacağınız, tüm gerçeklikleri yazımızın devamında anlatmış olacağız. Bu rehberi inceledikten sonra, bir koltuk takımı alırken, nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Koltuk Kalite Testi

Yeni bir koltuk takımı almak isteyen kullanıcılar öncelikle koltuk takımının tasarımı ve şıklığının yanı sıra, kalitesine de önem vermesi gerektiğini bilmelidir. Bu konuda, koltuk kalite testini gerçekleştirirken, koltuk takımının kumaşından, leke tutup tutmamasından, süngerlerinin DNS oranına kadar tüm detaylarını incelemeniz gerekmektedir.

Koltuk takımınızın kalitesini test etmek ve sorgulamak için, koltuğunuzun ahşap iskeleti, koltuğunuzda kullanılan kumaşın türü, süngerlerin yapısını incelemenizde yarar vardır. Genellikle koltuk takımlarında kullanılan koltuk süngerleri 32 ve 28 dansite süngerlerdir. 35 dansite ve HR gibi daha lüks süngerler de bulunmaktadır. Fakat sağlam ve kullanışlı bir ürün için 32 dansite yeterli kaliteye sahiptir.

Yaylı mı Süngerli Koltuk Mu?

Bu iki ayrımı yapan kullanıcılar, koltuk takımının işlevselliği ve kullanışlılığına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle bazalı ve çekyat grubunda yaylı süngerler tercih edilmektedir. Süngerlerin çökme yapmaması adına kullanılan yaylar, tamamen sünger koltukların konforunu sunmamaktadır. Dayanıklılığı arttırsada, kalitesi ve yoğunluğu yüksek bir süngerli koltuğun verdiği rahatlığı veremeyecektir.

Koltuk Renk Seçimi

Koltuk takımınızı seçerken, koltuğunuzun rengini de doğru seçmenizde yarar olacaktır. Showroomda ve tanıtım görsellerinde tercih edilen koltuk takımlarının renkleri her zaman o modele en uygun renklerdir. Her ne kadar koltuk takımlarının kumaşlarında renk değişikliklerine imkan sunulsa da, gözünüzle gördüğünüz tasarımı tercih etmenizde yarar olacaktır.

Koltuk takımınızın rengini seçerken, dekorasyonunuz ile de uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Salon dekorasyonunuzun temelini oluşturacak olan koltuklarınızın renkleri oldukça önemlidir. Halılarınızı, perdenizi ve yaşam alanlarınızdaki diğer etmenleri koltuk takımınızın rengi ile uyumlu seçmeniz doğru olacaktır.

Koltuk Takımı Kumaş Seçimi

Koltuk takımınıza seçeceğiniz kumaş, renkle doğru orantılı olsa da kumaşın türüne de dikkat etmeniz gerekmektedir. Koltuk takımlarında tay tüyü, silinebilir kumaşlar, keten kumaşlar gibi farklı özelliklere sahip kumaş çeşitleri bulunmaktadır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır.

Koltuğu ne sıklıkla kullanmanız gerektiğini belirleyerek, bir kumaş seçimi yapmalısınız. Sıklıkla kullandığınız bir koltuk takımı olacaksa, kolay silinebilir ve leke tutmayan koltuk kumaşlarını tercih etmelisiniz. Bununla birlikte, keten kumaş seçimi de riskli olabilecektir. Keten kumaşın dokuma alanları zaman içerisinde tüylenme yapmakta, ufak takılmalarda da kumaşın sökülmesine sebebiyet verecektir.

Koltukların Ölçüsü

Koltuklarınızın ölçüsünü de seçerken, salonunuz ile uyumlu seçim yapmanız oldukça önemli olacaktır. Salonunuzun m2 ölçülerine uyum sağlamayacak koltuk takımı ölçüsü seçmeniz, salonunuzu daraltacağından dekorasyonunuzda bunaltıcı bir konsept oluşturmanızı sağlayacaktır. Böylece koltuk takımınızın şık tasarımı da bir anlam ifade etmeyecektir. Geniş koltuk takımı iyi koltuk takımı değil, salona uygun koltuk takımı, doğru seçim demektir. Bu sebeple gerekirse, koltuk parçalarınızı azaltabilir, gerekirse de koltuk takımı ölçülerinizi salonunuz ile uyumlu seçmeniz gerekmektedir.

Şimdi trendmobilya da yer alan koltuk takımı modellerine göz atmak için tıklayabilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Kitaplıklar ile yaşam alanlarınızda şık konseptler oluşturabilirsiniz. Değer verdiğiniz kitaplarınızı barındıracağınız ve sergiley...
Devamı
Chester koltuk modelleri, rahat mıdır? Evet bir çok kullanıcı tarafından, tarafımıza yönetlilen ve kullanıcılar tarafından merak k...
Devamı
Zigon sehpa seçimi her evde önemsenen bir dekorasyon sürecine işaret eder. Ev dekorasyonlarının en küçük ve en etkili tamamlayıcıl...
Devamı
Puf kullanımı son dönemlerde ev dekorasyonu için sıklıkla tercih edilmekte. Sadece dekoratif amaçla değil, aynı zamanda ev içi rah...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ