facebook
Sedir Ağacının Bilinmeyen Özellikleri

Sedir Ağacının Bilinmeyen Özellikleri

Sedir ağacı, ülkemizde de ismi bilinen ağaç türleri arasında yer almaktadır. Ancak sedir ağacının bilinmeyen özellikleri de bulunmaktadır. Günümüzde bir çok ağaç türü sayabiliriz. Ancak bu ağaçların özelliklerinin ne olduğu, hangi alanlarda kullanıldığı gibi detaylı bilgilere sahip olmayabiliriz. Bu ağaç türlerinin arasına sedir ağaçları da girmektedir. Sedir ağaçlarının bilinmeyen bir çok özelliği bulunmaktadır. Peki sedir ağaçlarının bilinmeyen ve öğrenmeniz gereken özellikleri nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Sedir ağacının latince ismi, Pinaceae’dır. Ülkemizde sıklıkla yetişen ağaç türlerinin arasında yer almaktadır. Çünkü ılıman iklim de yetişen bu ağaç türü, iğne yapraklı çamgiller familyası içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde orman ağaçları arasında yer alan sedir ağacı kozalaklarının görüntüsü ile kendisini belli etmektedir. Tam bir piramid şeklini andıran kozalakları, sedir ağacının karakteristik özellikleri arasında yer almaktadır.

Sedir ağacının en önemli özelliklerinin arasında, ağacın yaprak dökmeme özelliği gelmektedir.  bu ağaç türünün yılın her mevsiminde görüntüsünü bozmaması gelmektedir. Yaz, bahar ve kış ayları fark etmeksizin, sedir ağaçları, yem yeşil görüntüsünü sürdürmektedir. Üstelik yapraklarını da dökmemektedir.

Sedir ağacının insanları şaşırtan en önemli özelliği ise uzun yaşam ömrüdür. Uygun zemin ve koşullarda yetişen bir sedir ağacının ömrü, 1000 yıla kadar gelmektedir. Üstelik yetişkinlik yaşlarında 30 ile 40 metre boyuna da ulaşabilen sedir ağaçları, tam bir orman ağacı özelliği taşımaktadır.

Sedir ağaçları nerede yetişir sorusunun yanıtını arıyorsanız, karşınıza çıkacak cevap, Akdeniz ülkeleri olacaktır. Sedir ağaçlarının asıl vatanı, akdeniz ülkeleridir. Ağaç güneşli yerlerde yaşamını sürdürebildiği için, akdeniz iklimi tam bu ağaca göredir. Özellikle kumlu, kireçli ve killi topraklarda çok daha verimli bir büyüme kat etmektedir. Bu ağaç türü soğuk ve don olaylarına karşı dayanıklı değildir. Düşük dereceli sıcaklıklarda zarar görme ihtimali olan sedir ağaçları, sıcak iklim ağacıdır.

Sedir Ağacının Kullanıldığı Alanlar

Hemen hemen doğadaki her bitkinin kullanıldığı gibi, sedir ağacı da sağlık sektöründe kullanılmaktadır. Sedir ağacı özellikle, yağı ile, cilt bakımında ve saç maskesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle cilt sağlığı açısından yarar sağlayan sedir ağacı özü, cildin temizlenmesi ve temiz kalmasına yardım eden bir yağa sahiptir. Bu sebeple cilt temizleyici malzemelerin ham maddesi olarak sedir ağacı özü yani yağı da kullanılmaktadır.

İnsan vücudunda ikinci beyin olarak adlandırılan, bağırsakların düzenini sağlamakta da önemli bir rol oynayan sedir ağacı yağı, en sağlıklı bağırsak düzenleyicileri arasında yer almaktadır. Son zamanlarda insan vücudundaki olumlu etkileri ile başarı sağlayan sedir ağacı yağı, kozmetik sektöründe de kullanımı artmaktadır.

Sedir ağacı ayrıca, sağlamlığı ile de bilinmektedir. Bu sebeple genellikle ağacın gövdesi, gemi yapımında kullanılmaktadır. Sert ve güçlü mobilyaların üretiminde de sedir ağacı kullanımı görülmektedir. Sert ve dayanıklı bir özelliğe sahip olan sedir ağaçları, gemi yapımı için en uygun ağaç türleri arasında yer almaktadır. Tarihte deniz keşifleri için üretilen gemilerin, üretiminde sedir ağacının kullanıldığı da bilinmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Bohem dekorasyona göre mobilya seçimi nasıl yapılır? Kaynağını yerleşik yaşama karşı, yersiz yurtsuz yaşayan göçebe çingenelerden ...
Devamı
Konforlu yemek masaları ve sandalyeleri nasıl seçilir? Evinize hem konforlu hem de şık bir masa sandalye takımı seçmek istiyorsanı...
Devamı
Yemek odası genellikle diğer odalara göre daha arka planda kalan, daha kullanılmayan bu yüzden de diğer odalara göre üzerinde uğra...
Devamı
Modern çağın belki de en eğlenceli ve çarpıcı tarzlarından pop art stili, dekoratif tablolar, dekoratif aynalar, şık salon gruplar...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ