facebook
Vintage Yatak Odalarının Özellikleri

Vintage Yatak Odalarının Özellikleri

Vintage yatak odalarının özellikleri nelerdir? Vintage dekorasyon, 1920 ile 1950 yılları arasında kullanılan mobilya ve aksesuarların günümüz mobilyaları ile harmanlanması sonucu oluşmaktadır. Büyüklerinizden size kalan gaz lambası, sallanan koltuk, sehpa gibi ürünlerin günümüz mobilyaları ile kullanılmasıyla oluşturulabilir. Vintage ürünler genellikle geçmiş yıllardan kaldığı ve kullanıldığı için biraz daha yıpranmış görünüme sahiptir. Vintage mobilyaların ahşap kısımları ve ağaç deseni görünümü, yıpranmış boya görünümü olan, eskimiş bir görünümü olmaktadır.

Vintage mobilyalar da günümüz modelleri ile bu etkileri barındıran özelliklere sahip olarak üretilen mobilyalardır. Mobilyaların belli kısmında ağaç desenli ahşapların yalnızca verniklenerek kullanılmakta, boyalı kısımları çeşitli yöntemlerle eskitilmekte veya eski dönem tarzda mobilyalar üretilmektedir. Mobilyaların günümüzde üretilmesine rağmen herhangi bir özelliğinden dolayı önceki yıllarda üretilen mobilyaları anımsatması vintage mobilya özelliklerindendir.

Yatak odası takımlarında vintage modeller tercih edilmekte oldukça beğenilmektedir. Yatak odalarında bazalı karyola kullanılması bir zamanlar oldukça popüler olsa da günümüzde vintage karyolalar da yoğun beğeni alan karyola modelleri arasındadır. Eski zamanlarda kullanılan demir başlığa ve demir ayaklara sahip çeşitli renkleri bulunan demir karyolalar günümüzde yoğun ilgi gören karyola modellerinin başında yer almaktadır.

Vintage yatak odası takımı modelleri içerisinde gardıroplar vintage rüzgarı taşıyabilir. Vintage gardırop modelleri arasında eski zamanlarda mobilyalara hakim olan estetik anlayışı bulunabilir. Gardıroplar dikdörtgen bir formda değil de üst kısımlarında bir kavis oluşturacak özelliğe sahip olabilir, kapak üzerinde yer alan aynalar da benzer şekilde vintage özellik taşıyabilir. Yapısal olarak vintage özellik taşıyan gardıroplarda genellikle eskitme bulunmamaktadır.

Vintage yatak odası modelleri içerisinde gardıroplarda eskitme deseni kullanılabilir. Farklı ağaç renkleri ve ağaç desenlerinin ön plana çıkarıldığı ve bu desenlerin yalnızca cilalanması ile gardıroplar tasarlanabilir.

Şifonyer, komodin ve makyaj masası eskitme desenin kullanıldığı diğer mobilyalardır. Genellikle yatak odası mobilyalarında ya eskitme kullanılmakta yada tarz olarak eski zamanların tasarımı referans alınıarak üretilmektedir. Karyola, gardırop, şifonyer, komodin ve makyaj masası da birbiri ile uyum içerisinde yer almaktadır. Ancak sizler zevkinize göre farklı özelliklere sahip mobilyaları bir araya getirerek vintage özelliğe sahip yatak odası dizayn edebilirsiniz.

Vintage Dekorasyon

Vintage özellikte olmayan mobilyalar ile yaşam alanlarınızda vintage dekorasyon oluşturabilirsiniz. Vintage ürün satan mağazalardan alınacak vintage aksesuarlar ile mobilyalarınız ile uyumlu aksesuar kullanabilirsiniz. Rustik perdeler, çeşitli duvar saatleri, lambaderler, gaz lambaları, tablolar, aynalar, halılar, sehpa, masa ve sandalyeler, minderler ve daha pek çok ürün ile yaşam alanlarınızda vintage rüzgarları estirebilirsiniz.

Yatak odalarında vintage esinti oluşturmak isteyen kişiler odaları için uygun olan aksesuar veya mobilya arayışı içine girebilirler. Yatak odalarının dekorasyonuna uygun olarak seçecekleri ürünler ile hayallerindeki dekorasyonu sağlayabilirler.

Yatak odalarında vintage dekorasyon oluşturmak için rustik perdeler veya eski tarzlarda kumaşlardan oluşmuş perdeler tercih edilebilir. Özellikle kilim halı modelleri vintage dekorasyon için oldukça önemli öneriler arasında yer alabilir. Kullanım kolaylığı ve şık görünüm sağlayan kilimler birçok özellikte ve birçok modelde karşımıza çıkabilmektedirler.

Yatak odasında kullanılacak abajurlarla da vintage etkisi oluşturulabilir. Eski dönemden kalmış bir abajur bulabileceğiniz gibi vintage abajur modeli olarak üretilmiş bir abajur da tercih edebilirsiniz.

Vintage dekorasyon yatak odası dizayn etmek için vintage yatak odası takımı kullanabilir veya çeşitli aksesuar ve eşyalarla yatak odalarınızda vintage havası estirebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
İç mekân bitkilerini keşfedin. Ev ya da ofis dekorasyonlarında kullanılan iç mekân bitkileri ile ruhunuzu dinlendirin. Yeşil rengi...
Devamı
Puf çeşitleri evlerde birçok alanda kullanılan mobilyalardır. Salonlarda, yemek masalarında, yatak odalarında, mutfaklarda, holler...
Devamı
Mutfakta bir masa demek aynı anda pek çok şey demek; fazladan tezgah demek örneğin, hızlı ama keyifli sabah kahvaltıları demek, bi...
Devamı
Evinizin her yerine yakışacak olan pufların kullanım alanları çok geniş. Yıllardan beri makyaj masasını tamamlayan bir aksesuar ol...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ