facebook
Boyun Ağrıtmayan Yastıkların Özellikleri

Boyun Ağrıtmayan Yastıkların Özellikleri

Boyun ağrıtmayan yastıkların özellikleri nelerdir? Günün ortalama üçte birlik bir kısmı yatarak ve uyuyarak geçmektedir. Uyku kalitesi, ruh ve beden sağlığı için doğru yatak ve doğru yastık seçimi çok önemlidir. Uygun özelliklerde olmayan yastık ve yatak seçimi yapıldığında bel ve boyun ağrılara yaşanabilmekte, yorgun kalkılmakta ve ruhen ve bedenen birçok olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Bel ve boyun ağrıları oluşumunda mutlaka kullanılan yastık ve yatak gözden geçirilmelidir. Özellikle boyun ağrısı yaşanıyorsa sebebinin yastık olabileceği düşünülerek önlem alınmalıdır.

Doğru Yastık Seçimi

Yastık kullanımındaki asıl amaç; baş ve boyunun yatak ile oluşan boşluğunun doldurulmasıdır. Yatan kişiye dışarıdan bakıldığında başının fazla aşağıda veya yukarıda değil, beden ile aynı hizada görünmesi gereklidir.

Yastık seçiminde yatak özelliklerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır. Yumuşak yataklarda beden yatağa daha fazla gömüleceği için ince bir yastık kullanılmalıdır. Sert yataklarda ise yatağa gömülme olmayacağı için baş ve boyunun yatak ile olan boşluğunu dolduracak kalınlıkta bir yastık kullanılması gereklidir. Bir kişinin yumuşak bir yatakta kullandığı yastık sert bir yatakta çok ince gelmektedir. Bunun sebebi kullanılan yatağın özelliğidir.

Yastık tercihinde bulunurken uyku sırasında en fazla hangi pozisyonda uyumanın sizler için ideal rahatlıkta oluğunu belirlemeniz gereklidir. Yan, yüz üstü ve sırt üstü yatan kişiler için farklı özelliklerde yastık önerilebilir.

Yan yatan kişilerin boyun kısmı ile yatak arasında oluşan yükseklik farkı fazladır. Yan yatma pozisyonunda yatan kişiler boyun yastığı özelliğinde olan, boyun kısmı daha yüksek baş kısmı daha alçak olan yastık modellerini kullanabilirler.

Sırt üstü yatma pozisyonunda ense kısmı ve baş ile yatak arasındaki yükseklik yan yatan kişilere göre daha azdır. Sırt üstü yatan kişiler yastık seçiminde bulunurken çok yüksek yastıktan kaçınmaları, omurganın doğal S şeklindeki pozisyonunun korunmasını sağlayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Çok ince olan yastıkta sırt üstü yatan kişilerin başı fazlaca arkaya gideceği için çene ve göğüs arasındaki mesafe ve omurganın eğimi artacaktır. Kalın bir yastık kullanılması durumunda ise baş ile göğüs arasındaki mesafe azalacak ve uygun omurga şekli bozulacaktır. Yastık kullanımına bağlı olan bu eğrilikler tüm omurgayı etkileyeceği için yalnızca boyun ağrısı değil omurga ağrısı ve yorgun uyanılması gibi sonuçlara da neden olabilmektedir.

Yüz üstü uyku pozisyonları uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen bir pozisyondur. Yüz üstü yatma alışkanlığı olan kişiler mutlaka yüksek yastık kullanımından kaçınmalıdır. Nefes almayı engellemeyen, başın gövde ile arasındaki eğrilikleri koruyacak özellikte bir yastık seçilmelidir.

Yastık ve yatak seçiminde kişilerin kilosu da önemli bir faktördür. Kilolu kişiler yattıklarında yatağa gömülmesi daha fazla olacaktır. Gömülmenin artması ile daha ince bir yastık kullanma ihtiyacı artacaktır. Daha zayıf kişiler ise aynı yatakta daha az gömüleceği için daha kilolu kişinin yastığından daha yüksek bir yastık kullanmak isteyecektir.

Doğru yastık seçimi dendiği zaman ince veya kalın, yumuşak veya sert gibi net bir tanım yapılması çok zordur. Doğru yastık seçiminde yatak özellikleri, kişinin kendi özellikleri, uyku alışkanlıkları değerlendirmeli ve tüm bu parametrelere göre yastık seçilmelidir. Aynı kiloya ve aynı yatak özelliklerine sahip kişilerin uyku pozisyonları farklı olduğunda farklı yastıklar bu kişiler için doğru yastık olacaktır.

Eğer yastığınızdan memnun değilseniz mevcut kullanmakta olduğunuz yastığınızda neden rahat edemediğinizi analiz etmeniz gereklidir. Size yüksek veya alçak mı geliyor? Uyku pozisyonunuz için mi uygun değil? Yatağınız için fazla ince veya kalın mı? Gibi soruları değerlendirerek kendiniz için uygun yastık seçiminde bulunabilirsiniz. Şimdi yastık kategorimizi inceleyerek, size uygun yastık çeşitlerimizi keşfedebilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Mutfakta bir masa demek aynı anda pek çok şey demek; fazladan tezgah demek örneğin, hızlı ama keyifli sabah kahvaltıları demek, bi...
Devamı
Sınava hazırlanmak için yoğun bir tempo ve programa girmek gerekmektedir. Verimli çalışma ortamı oluşturmak için de yaşam alanları...
Devamı
Evlerinde nostaljiyi ve trendi birlikte yakalamak isteyenlerin yeni gözdesi duvar kağıtları. Bu pratik iç tasarım öğesi, uzun süre...
Devamı
Kitap aşıkları iyi bilirler ki, bir kitabı okumaktan alınan haz kadar büyük bir haz varsa o da kitapları birbirinden ergonomik ve ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ