facebook
Balkonlara Kuş Yuva Yapmaması İçin Öneriler

Balkonlara Kuş Yuva Yapmaması İçin Öneriler

Balkonunuza kuşların yuva yapmaması için, alacağınız kolay önlemleri şimdi keşfedin. Açık balkonlar özellikle yaz akşamlarında keyifli zamanların geçirildiği, çiçeklerin beslendiği evlerin en özel köşeleridir. Balkonun ölçülerine göre dekorasyonu yapılan balkonlarda hem ailecek zaman geçirebilir hem de misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz.

Açık balkona sahip kişilerin yaşadıkları pek çok avantajlı durum yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar arasında kişileri en çaresiz bırakan durum ise balkona yuva yapan kuşlardır. Kuşların balkona yuva yapması hem kişilerin balkonu kullanmasını engellerken hem de eve pire taşımaları gibi başka sorunlara da yol açmaktadır.  Kuşlar balkona kuş yuvası yaptıktan sonraki süreç için çok bir müdahale de bulunulamasa da kuşların balkona yuva yapmasını önlemek için çeşitli teknikler bulunmaktadır. Sizlerde kendi eviniz ve balkonunuz, yaşadığınız ortam ve balkonu kullanan kişilere uygun bir yöntemi kullanarak kuşları balkonunuzdan uzak tutabilirsiniz.

Balkonlara Kuş Yuva Yapmaması İçin Neler Yapılabilir?

Kuşların balkona yuva yapmamaları için birtakım yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler yüzde yüz etkili olma da kuşların balkona yuva yapmasını engellediği denenmiş bazı yöntemlerdir. Sizler bu yöntemler arasından kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz yöntemi uygulayabilir veya kendiniz bir yöntem keşfedebilirsiniz.

1- Poşet Asmak

Çamaşır ipine veya balkondaki görünen herhangi bir yere poşet asmak kuşların balkona yuva yapmamaları için kullanılabilecek en pratik ve en fazla denenmiş bir yöntemdir. Siyah bir poşeti varsa çamaşır ipine yoksa da balkonda kuşların gelmesini engelleyecek bir yere asabilirsiniz. Poşeti şeriler halinde keserek de asabilirsiniz. Poşetin rüzgarda hareket etmesi kuşların balkona gelmesini ve balkona kuş yuvası yapmalarını engelleyecektir.

2- CD Asmak

Balkona CD asmak ta, kuşların yuva yapmasını engellemek amacıyla en fazla uygulanan yöntemlerden biridir. CD’lerin yüzeyi parlak olduğu için hareket ederken parlayan yüzeyinden yansıyan ışık hareket eden bir cisme benzeyecektir. Bu durumda da kuşların balkona girmesi ve yuva yapması önlenebilir.

3- Ağ Germe

Balkona ağ germek kuşların balkona gelmesini önleyen en güvenilir ve garanti yöntemdir. Balkonun açıklığı sağlayan duvarları arasına ağ gerildiğinde kuşlar balkona giremeyecek ve yuva yapamayacaklardır. Balkona ağ germe yöntemi her he kadar garanti bir yöntem olsa da sitede bulunan dairelerin balkonlarına ağ gerilmesi yasak olabilir ve kişiler balkonlarına ağ germek istemeyebilir. Bu durumda öncelikle diğer yöntemler denenebilir.

4-Rüzgar Çanı

Rüzgarın esmesi ile hareket eden ve ses çıkaran aletler kuşların korkutulmasını sağlar. Çıkan sesten rahatsız olan kuşlar balkona yaklaşmayacaklardır. Yaygın olarak metal ve ahşap olarak bulunan rüzgar çanlarından metal malzeme ile üretilenler daha çok ses çıkartmaktadır. Rüzgar çanı kuşların gelmesini önleyen bir yöntemdir ancak çıkan sesten kaynaklı olarak ede yaşayanalar veya komşular rahatsız olabilir.

5- Yırtıcı Kuş Maketi

Kuşları yiyerek beslenen kartal, şahin, atmaca gibi kuşların maketinin balkona asılması kuşların balkona gelmesini önleyen diğer bir yöntemdir. Bu kuşlardan korkan diğer kuşların balkonunuza gelmesini engellemek için uygulanması kolay bir yöntemdir.

6- Rüzgar Gülü

Rüzgarda ve ufak hava akımları ile hareket eden rüzgar gülleri balkona kuşun girmesini önleyen bir yöntemdir. Özellikle parlak kısımları bulunan bir rüzgar gülü tercih ettiğinizde rüzgarla hareket eden rüzgar gülünden korkan kuşların balkonunuza girmesini önleyebilirsiniz.

7- Kuş kovucu cihazlar

Kuşların balkona girmesini engellemek için uygulanan diğer yöntemlerin işe yaramaması durumunda daha profosyonel bir çözüm uygulamak gerekebilir. Kuşların rahatsız olacağı bir ses yayan, balkonların kuşlardan korunması amacıyla üretilmiş bu cihazların kullanılması ile balkonlara kuşların yuva yapması ve kuşların yuvaya girmesi engellenebilir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Birbirinden farklı kitaplık modelleri arasından tercih yapıp, kitaplığınızı evinizdeki hangi alana koyacağınız hakkında da karar v...
Devamı
Mutfaklarda kullanılan masalar genellikle ufak, pratik ve hızlı sofra kurmak ve kaldırmak için tasarlanan ve kullanıcılar tarafınd...
Devamı
Çocuklu evlerde çocukların güvenliği için birçok alanda güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bebeklerin ve çocukların hareketlendikler...
Devamı
Açık renkli mobilyaları keşfedin. Dekorasyon trendleri gün geçtikte değişmekte ve bu mobilyaların model ve tasarımlarına da yansım...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ