facebook
Boş Zamanlarınızda Mobilya Yenileme Hobisi

Boş Zamanlarınızda Mobilya Yenileme Hobisi

Mobilya yenileme ipuçlarınımızı keşfedin. Kullan veya at döngüsü son yıllarda, kullan veya dönüştür döngüsüne dönüştü. Evlerde kullanılmayan bazı mobilyalar bambaşka kullanım amaçları olan mobilyalara dönüştürülebilmekte veya mevcut olan mobilyalar daha dekoratif hale getirilmektedir. Özellikle uygun zamanı bulunan kişilerin kaliteli bir zaman geçirecekleri, dönüştürüp değiştirecekleri, kendilerine, ailelerine ve çevrelerine bir katkı sağlayabilecekleri en güzel hobiler arasında mobilya yenileme hobisi yer almaktadır.

Eskiyen veya dekorasyon için uygun olmadığı düşünülen mobilyaların yenilenmesi en sık gerçekleştirilen yenilemedir. Ancak kullanılmayan veya daha önemli bir amaçla kullanılacağı düşünülen mobilyalarda yenilenerek yepyeni bir mobilyaya sahip olunabilinir.

Ahşap bir mobilyanın yenilenmesi oldukça keyifli ve kolaydır. Ahşap boyanmasında ve cilalanmasında dikkat edilmesi gereken hususlara uyulduğunda bambaşka bir mobilyaya sahip olacaksınız.

Mobilya Yenilenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mobilya yenilenmesinde öncelikle yenilenmek isteyen mobilyaların yenilenme örnekleri incelenmelidir. Ne tarz bir yenileme işlemlerinin yapılacağı konusunda fikir sahibi olunduktan sonra kendi yenilenmek isten mobilya için kafa yorulabilir.
  • Eğer kumaş yenilenmesi yapılacaksa uzman bir destek alınması gerekebilir. Özellikle bazı mobilyaların kumaş kısımlarının yenilenmesi için uygun alete sahip olunması gerekebilir.
  • Yenilenecek mobilya ahşap ise ve ahşap kısımları boyanacaksa uygun renk ve boya seçilmelidir. Boyanın nasıl bir özellikte olması istendiğine dikkat edilmelidir. Bu anlamda internette yer alan videolar izlenebilir veya hobi marketlerine danışılabilir. Uygun olan boyaya karar verildikten sonra ilk kez mobilya boyayacak kişilerin mutlaka daha önce uygulama yapmış kişilerin tecrübelerini dinlemeleri gereklidir. Mobilyanın suyla temas edip etmeyeceği, alttaki renk tonu, uygulanacak olan renk tonu, mobilyanın kullanılacağı alan gibi birçok etmen mobilyanın boyanması sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardır.
  • Yenilenecek mobilyalar için hızlıca işe koyulmadan önce benzer yenileme örnekleri incelenerek yeteri bilgi ve malzeme edinildikten sonra sürece başlanması gereklidir.
  • Eğer mobilyanın tamir edilmesi gereken bir alanı bulunuyorsa öncelikle bu hasar tamir edilmelidir. Eğer tamir işlemi başarıyla tamamlanırsa yenileme işlemine geçilmelidir.

Eskiyen Mobilyaları Yenileme Hobisi

Eskiyen mobilyaları atmak yerine yenilemek kişilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak, tüketen birey olmaktan çıkmalarını sağlayacak oldukça önemli ve özel bir hobidir. Uygulamaların herkes tarafından kolayca gerçekleştirilebiliyor olması mobilyaların yenilenmesinde büyük bir avantajdır. Bazı önemli hususlara dikkat edilerek eskiyen mobilyalar kolaylıkla yenilenebilir.

Eskiyen mobilya mevcut olan işlevinden başka bir işlevde kullanılmak isteniyorsa gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra işleme başlanmalıdır.

Mutfak dolapları evlerde en çok yenilenen mobilyalar arasında yer almaktadır. Klasik ve her evde bulunan mobilyalar birbirinden farklı renklerde boyanarak bambaşka bir dolaba dönüştürülmektedir. Özellikle malzeme kalitesi güzel olduğu halde modelinin ve renginin eskidiği düşünülen mutfak dolaplarının boyanarak yenilenmesi sahip olmak istediğiniz mobilyaya kavuşmanızı sağlayacaktır.

20-30 yıllık klasik tarz mobilyalar oldukça dayanıklı ve sağlamdır. Bu mobilyaların yenilenmek istenmesindeki en büyük etmen tarzından sıkılınmış olmasıdır. Bu mobilyalar genellikle kahverengi ve tonlarına sahiptir. Yalnızca beyaz renge boyanması ile bu mobilyalar o eski havasından kurtarılarak modern ve yepyeni bir hava kazandırılması sağlanabilir.

Mobilya yenileme hobisi maliyeti yüksek olmayan, gereksiz harcama yapılmasını önleyen, kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan çok özel bir hobidir. Bu hobiye gönül vermiş kişiler ikinci el mobilya mağazalarından satın aldıkları mobilyaları yenileyerek bambaşka bir hale dönüştürmektedirler. Bazen de yolda atılmış bir sehpayı, komodini veya herhangi bir mobilyayı yenileyerek atılmış olan mobilyayı geri dönüştürebilmektedirler.

Eski mobilyalarınızı, yenisiyle değiştirmek istiyorsanız, trendmobilya.com ürün kategorilerini inceleyebilir ve yaşam alanınaz yep yeni mobilyalar dahil edebilirsiniz. Şimdi ziyaret edin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yaşam alanlarınızda kitaplıklar ile yeni bir konsept oluşturmak isteyenlerin hoşuna gidecek dekorasyon fikirlerini Trend Mobilya o...
Devamı
Şık ve etkileyici bir ofis tasarımı tercih etmek isteyen kullanıcıların modern ofis mobilyalarını tercih etmeleri doğru bir davran...
Devamı
Günlük hayatın vazgeçilmezi olan hem tasarımıyla hem de konforuyla yaşam alanlarımızda kullandığımız koltuk takımları seçiminin ön...
Devamı
Evinize ve yaşam alanlarınıza hareket katacak aksesuar modellerini keşfetmelisiniz. Tasarımı ile sizleri ve konuklarınızı büyüleye...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ