facebook
Abajurların Kullanım Alanlarını Keşfedin

Abajurların Kullanım Alanlarını Keşfedin

Abajurların yaşam alanlarımızda kullanım alanları oldukça fazladır. Kullanım alanlarına ek olarak kullanım amaçları da bulunmaktadır. Kimi yaşam alanlarında dekoratif anlamda kullanılan abajurlar, kimi alanlarda loş aydınlatma kaynağı, gece lambası, konsept destekleyici olarak kullanılmaktadır. Abajurlar farklı kullanım amaçları ve alanlarını keşfedin.

Salonda Abajur Kullanımı: Abajur bilinenin aksine yalnızca yatak odalarında değil, salonlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle yan sehpa üzerinde, fiskos sehpa üzerinde tercih edilen abajurlar, kimi evlerde lambader yerine tercih edilmektedir. Ortamdaki loş ışığın kaynağı olarak tercih edilen abajurlar, aynı zamanda şık tasarımlarıyla da dekoratif özellikleri ile kullanılmaktadır. Salon abajurları daha çok loş ortamı desteklemek amaçlı olduğu için yan sehpa ve fiskos gibi yükselticiler ile kullanıldığında etkili olacaktır. Metal, ahşap ve plastik gibi farklı malzemelerden bir çok farklı tasarıma sahip abajur modelleri kullanıcıların beğenisine sunulmakta ve eşsiz salon dekorasyonunu desteklemektedir.

Yatak Odası Abajur Kullanımı: Yatak odalarında abajur kullanımı, filmlerde ve dizilerde de görmeye alışık olduğumuz gibi yatağın başlarında, komodinlerin hemen üzerinde iki adet konumlandırılmaktadır. Kişisel ışık kaynakları gibi kullanıldıklarında düşük ışık yayan ampuller tercih edilmektedir. Bu sayede, yalnızca yatağın diğer tarafını kullanan çiftleri aydınlatmaktadır. Böylece kullanıcı, kitap ve doküman okuma gibi işlerini yatağında, loş ışık ortamında sağlayabilecektir. Genellikle yatak odası abajurlarının, ampulu saran, kumaş kaplaması, opak ve ışığı daha az yansıtacak malzemelerden kullanılmaktadır. Böylece istenilen loş ortam oluşturulmaktadır.

Yemek Odalarında Abajurlar: Yemek odalarında abajur kullanımı da sıklıkla gözlemlediğimiz dekorasyon trendleri arasına girmektedir. Yemek odalarında yer alan kosnolların üzerinde kullanılan abajurlar, asıl manasıyla dekoratif bir nitelik ile kullanılırken, aynı zaman da aydınlatmaya destek olarakta tercih edilebilmektedir. Genellikle konsol üzerinde sağ ve solda iki adet tercih edilmesi alışılmış bir görünüm oluşturacaktır.

Abajurları Kullanırken Dikkat

Farklı kullanım alanları olan abajurları dikkatlice kullanılmadıklarında, hem mal hem de can sağlığı konusunda, kullanıcılara zarar getirebilir. Lambaderler elektrikli ürünler oldukları için, her elektrikli üründe olduğu gibi dikkat edilmesi gereken önemli anlar bulunmaktadır.

Örneğin abajurlararın yanına su ve sıvı maddeleri koymaktan kaçınmalısınız. Olası abajur ve sıvı devrilmelerinde, elektrik kontağı oluşabilme riski bulunmaktadır.

Mutlaka abajurları, uyku öncesi, dinlenme esnasında ve uyanıkken kullanmalısınız. Yanınızda kullandığınız abajur hem yaydığı ışık ile meletonin salgılamanızı engelleyecek hem de uyku esnasında istemsiz hareketlerinizden dolayı olası devrilmelerin önüne geçemeyeceksiniz. Bu sebeple uyurken abajuru mutlaka kapatmalısınız.

Abajurun içerisindeki ampul ile direkt olarak göz teması kurmamanız, göz sağlığınız için oldukça önemlidir. Ampulun yaydığı ışık gözünüzde şok etkisi oluşturabilir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Beşik seçimi ebeveyn adaylarının en tatlı telaşlarından bir tanesi! Beşiğin sağlayacağı konfor bebeğin gelişim sürecine doğrudan e...
Devamı
Yaz aylarında evlerin bahçelerinde geçirilen zamanın artması ile birlikte bahçe mobilyaları ve aydınlatmalarında düzenlemelere git...
Devamı
Yan sehpalar yaşam alanlarında nasıl kullanılır? Yan sehpaların özellikleri nelerdir? Dekorasyonunuza dahil edeceğiniz mobilyaları...
Devamı
Halılardaki inatçı lekelenmelere kesin çözüm nedir? Halıda oluşan inatçı lekelerin çıkarılmasında zorlanılmaktadır. Ancak her leke...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ