facebook
Yaz Sofra Düzeni Önerileri

Yaz Sofra Düzeni Önerileri

Aile fertlerinin her gün bir araya geldiği, misafirlerin ağırlandığı, hoş sohbetlerin edildiği, değerli anıların yaşandığı sofraların yeri ve önemi kültürümüzde oldukça önemlidir. Kurulan her sofranın, sabah kahvaltılarında edilen sohbetlerin çay ve kahve keyiflerinin, akşam yemeklerinde edilen sohbetlerin, kurulan öğlen sofralarının atmosferi birbirinden farklıdır. Bu sofralar için hazırlanan yemeklerin lezzeti kadar sofraların düzeni ve serviste oldukça önemlidir.

Yazın günlerin daha uzun olması, güneşin ve sıcağın etkisi ile yaz sofraları özel bir hal almaktadır.

Yaz temalı sofralar genellikle daha renkli, çiçek desenli ve enerji verici özelliklerde dizayn edilmektedir. Her ne kadar yemek setleri ve birtakım mutfak araç ve gereçleri temaya uygun şekilde değiştirilemese de masa örtüleri ve servislikler sağlanmak istenen atmosfere göre seçilip değiştirilebilir. Yaz temalı sofralarda hasır servislikler veya renkli servislikler olarak tercih edilebilir. Benzer şekilde masa örtüleri de yemek takımı ile uyumlu olan canlı renklerde veya beyaz tonlarındaki renklerde seçilebilir.

Yaz temalı sofralarda olmazsa olmazlar arasında soğuk içecekler yer almaktadır. İçeceklerin servis edileceği bardaklar sofra düzeninde oldukça önemlidir.  Su bardakları ve meşrubat bardakları ile sofralarınızı dizayn edebilirsiniz.

Yaz temalı sofra düzeninde genellikle masada konumlandırılan yiyeceklerden herkes kendi tabağına alarak servis edilmesi sağlanmaktadır. Yaz temalı sofra düzeninde servis tabakları ve servis kaşıkları önemli mutfak eşyalarıdır. Ana yemek servis setinden bağımsız olarak masa servis seti edinilmesi sofraların dizaynında önemli olacaktır.

Yaz Temalı Kahvaltı Sofrası Düzeni

Hafta sonu kahvaltıları başta olmak üzere ailecek ve sevdiklerimiz ile birlikte yapılan kahvaltı sofraları oldukça önemlidir. Sohbet muhabbet eşliğinde kahvaltıların yapılması, sofranın ardından çay ve kahve keyfinin sürdürülmesi kahvaltı sofralarını en özel yapan özellikleri arasındadır. Yaz temalı kahvaltı sofralarında, sofrada yer alan yaz domates ve salatalıkları, yaz bitkileri genel anlamda yaz sofralarını özelleştirmektedir.

Yaz Temalı Öğle Yemeği Sofra Düzeni

Yaz temalı öğlen yemeği sofraları özellikler yazlıklarda ve tatillerde büyük önem kazanmaktadır. Yazın tercih edilen öğle yemeklerine göre sofra düzeni de değişecektir. Eğer meyve ve sebze ağırlıklı bir sofra dizayn ediliyorsa sofranın ortasında karpuz, üzüm, kavun gibi yazın temsili olan meyveler ve diğer sebzelerin yer alacağı servis tabakları kullanılacaktır.

Yaz Temalı Akşam Yemeği Sofrası Düzeni

Akşam yemeği sofra dizaynı, yemeklerin lezzeti kadar önemlidir. Şık bir sofra dizaynı ve etkili bir sunum ile hazırlanan yemekler daha iştah açıcı hale getirilebilir.

Yazın kurulan akşam yemeği sofralarının olmazsa olmazlar canlı çiçeklerdir. Sofrada konumlandırılan canlı çiçekler sofraya sıcak ve samimi bir hava katmaktadır. Özel günlerde kullanılan canlı çiçekler ise ortama romantik bir hava kazandırmaktadır.

Yazın hazırlanan yemekler kültürden kültüre göre değişmektedir. Ege ve batı taraflarında zeytinyağlı yemekler sofraların olmazsa olmazlarıdır. Genelde zeytinyağlı yemekler sunum tabakları ile sofralarda servis edilir. Bu şekilde sofrada servis edilecek yemekler için uygun boyutlu ve uygun dekora sahip sunum tabakları oldukça önemlidir. Benzer şekilde diğer kültürlerde de sofralarda salataların, mezelerin ve çeşitli diğer yiyeceklerin sofrada sunulması yaygındır. Bu durumlar için yemek takımları ile uyumlu servis tabakları önemlidir.

Her ne kadar sofra düzeni, hazırlanan yiyecekler yemek saatlerini özelleştirip güzelleştirseler de o masa etrafında toplanan kişilerin ettiği sohbetler ve kurulan özel anlar kadar önemli ve güzel olmayacaktır. Masanın etrafında toplanan insanlar ile sofralar bambaşka atmosfere taşındırılabilir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yemek masası sandalye seçimi genellikle üzerinde durulmayan bir konu olsa da yemek masanıza sonradan seçeceğiniz sandalyeleri doğr...
Devamı
Mutfakları güzelleştirmenin yolları nelerdir? Mutfak dekorasyonu hakkında bilgi alın. Lezzetli yemekler yapmak, içecek hazırlamak,...
Devamı
Yeni yuva kuracaklar veya evini yenileyecekler için yaşam alanlarına yemek odası takımı seçiminde dikkat etmesi gerekenler nelerdi...
Devamı
Retro yemek masası, şık ve etkileyici yaşam alanları oluşturmak adına kullanıcıların tercih ettikleri Retro tasarım karakterini ta...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ