facebook
Yatak Odası Dolabınızı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yatak Odası Dolabınızı Seçerken Dikkat Edilecekler

Yatak odası takımı alırken takım içerisindeki mobilyaların seçimini doğru yapmanız yararınıza olacaktır. Bu doğru seçime yatak odası dolabınızdan başlamalısınız. Takım içerisinde yer alan gardrop modeli ve gardrop iç düzeni takımdan takıma değişiklik gösterecektir. Kimi modelde dar ve uzun alanlar daha sık olurken kimi modellerde ise raf daha fazla olmaktadır. Tüm bunlarla birlikte dolabın takım ile uyumu ve dayanıklılığı, kullanışlılığı ve özellikleri önem kazanmaktadır.

Kullanışlı Bir Gardrop Seçimi

Birçok farklı gardrop modeli bulunmaktadır. Kapı sayıları, boyutları, aynalı olanları, kapaklı veya sürgülü modelleri, iç raf düzeni gibi birçok model bulunmaktadır. Peki bu kadar çok model varyasyonu arasından yaşam alanınız için en doğru seçimi nasıl yapacaksınız?

Gardrop seçerken giysi ve kıyafetlerinizin sayısını baz alarak hareket etmelisiniz. Bu sizin doğru gardrob iskeletini seçmenize yardımcı olacaktır. 4 kapılı mı yoksa 6 kapılı bir gardop modeli mi sizin işinizi görecek sorularına yanıt aramalısınız? Ancak gardrop büyüklüğü tek başına elbiselerinizin sayısı ile de değil, odanızın ölçüleri ile de ilişkilidir. Doğru gardrobu seçerken öncelikle boyutları, ölçülerine ve kapı sayılarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ölçü ve kapı sayısı açısından doğru gardrop seçimini yaptıktan sonra geriye tasarım ve kullanışlı bir modeli seçmek kalacaktır. Uygun ölçülerde bir gardop almazsanız, model odanıza sığmayacak ya da hareket alanınızı çok kısıtlayacaktır.

Kapaklı mı yoksa sürgülü bir dolap modeli seçmeniz hem istediğiniz tasarımı elde etmeniz hem de odanızın boyutları ile ilgilidir. Sürgülü yatak odası dolabı modelleri hareket alanlarında kısıtlılık yaşayanlar için kurtarıcı olacaktır. Sürgülü gardrop modelleri dışa doğru açılmadığından dar alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Bu modelin avantajı yer sağlarken dez avantajı ise, en içteki alana ulaşmak için tüm kapağı sürmeniz gerektiğidir. Bununla birlikte sürgü yolları zaman içerisinde deforme olacak, sürgü yollarına düşen kıyafetleriniz kapağın açılmasını kapanmasını engelleyecektir.

Kapaklı bir gardop modeli ise daha çok geniş alanlarda tercih edilmektedir. Kapak dışa doğru açıldığından ekstra yer kaplamaktadır. Ancak kullanışlılık açısından sürgülü dolaplara göre daha avantajlıdır. Her kapak farklı bir bölgeyi açmanızı sağlayacağı için hızlı ve düzenli bir şekilde almak istediğiniz kıyafetinize kısa sürede ulaşacaksınız.

Yatak odası dolabı modellerinde ayna kullanımı ise bir diğer kriteri oluşturmaktadır. Yatak odası dolabında ayna, odayı ferah göstereceğinden ufak alanlarda mutlaka tercih edilmelidir. Ufak yatak odalarında ayna kullanımı arttırılmalıdır. Böylece alan daha ferah ve basık olmaktan çıkacaktır. Geniş yatak odalarında da ayna kullanımı kullanıcıların tasarıma bakış açısına ve zevkine kalmaktadır. Ancak bir boy aynası oldukça işinize yarayacaktır.

Gardrop Ağaç mı Sunta mı?

Satın alacağınız yatak odası modelinin ağaç mı sunta dan mı üretildiği büyük önem taşımaktadır. Ağaçtan üretilen mobilyalar, diğer mdf ve sunta mobilyara göre daha dayanıklı, ağır ve sağlam yapıda olmaktadır. Bu da modelin ömrünü uzatması ile birlikte kalitesini kanıtlamaktadır. Sunta gardrop modelli yatak odaları daha uygun fiyatlı olmasının yanında daha dayanıksız ve hafiftir. Kapağı açtığınızda ya da sürdüğünüzde dolabın sallandığını hissedeceksiniz. Ancak ağaç ve mdf yatak odalarında bu durum ile karşılaşmazsınız. Ağaç ve MDF gardroplar ağır ve dayanıklı olduklarından sallanma sorunu ile karşılaşmazsınız. Böylece yatak odanızı uzun yıllar boyunca güvenilir bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yatak odanızın dekorasyonunu oluşturmak adına aksesuarları mutlaka kullanmalısınız. Yatak odası aksesuar önerilerimizi şimdi keşfedin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Modern bir tasarım olan ada mutfaklar, yaşamımızı kolaylaştıran her şey gibi 20. yüzyılın başlarında, savaş sonrası ihtiyaçlardan ...
Devamı
Kumaş kaplamalı koltuk takımlarınızın temizliği ve bakımı, mobilyalarınızın uzun ömürlü kullanımı ve temiz gözükmesi açısından old...
Devamı
18. yüzyıldan bu yana dekorasyonun önemli parçalarından biri berjer takımları oluyor. Fransızca “bergère” kelimesinden dilimize gi...
Devamı
Son yıların yükselen trendi kapitoneli koltuk modelleri! Nereye gitsek onlarla karşılaşıyoruz. Evlerde, ofislerde hatta otellerde,...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ