facebook
Genç Odası Takımlarında Mutlaka Olması Gerekenler

Genç Odası Takımlarında Olması Gerekenler

Çocuklarınızın vaktinin büyük bölümünü geçireceği  genç odalarının dekorasyonu, mobilyaları ve odaların hareket alanı sunması önem kazanmaktadır. Bu odada ders çalışacak, oyun oynayacak, kitap okuyacak ve arkadaşlarını ağırlayacak çocuğunuzun odasında tercih edeceğiniz mobilyaların eksiksiz ve uyumlu bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. Peki genç odası takımlarında mutlaka olması gereken mobilya modelleri nelerdir? Bu mobilyaların özellikleri nasıl olmalıdır?

Çalışma Masası ve İşlevselliği

Çocuğunuzun okuldan geldikten sonra büyük bir bölümünü geçireceği mobilya çalışma masası olacaktır. Şık olduğu kadar işlevselliği ile öne çıkan bir çalışma masası çocuğunuzun ders çalışma motivesini arttıracaktır. Çekmeceli, kitaplıklı çalışma modelleri mevcuttur. Bu modeller hem okuma kitaplarını hem de ders kitaplarını saklayacağı bir alan olacağından kullanışlı bir yapı sunacaktır.

Çalışma masasının boyutu da oldukça önemlidir. Çalışma masası üzerinde gün geçtikçe defterler, kitaplar, kalemlikler, hatırlatıcı not kağıtlar gibi birçok eşya bulunmaktadır. Bu eşyalar gün geçtikçe ve ders çalışma yoğunluğu artmasıyla doğru orantılı olarak artış gösterecektir. Bu nedenle çalışma masalarının boyutları doğru seçilmeli ne çok küçük ne de çok büyük ve gereksiz yer kaplayan bir masa seçilmemelidir.

Çalışma masasının masaüstü bilgisayar kullanımına elverişli olması yararınıza olacaktır. Klavye koyma yeri, bilgisayar ekranını koyacağınız geniş iç hacim, hoparlörleri yerleştireceğiniz raflar gibi çok raflı modelleri tercih edebilirsiniz. Bilgisayar kablolarının gözükmemesi için masanın alt kısmında hoş bir delik olması, kabloları arkada göstermenizi sağlayacaktır.

Genç Odası Takımları Yatak Seçimi

Seçeceğiniz genç odasının karyolası ve kullanacağınız yatağın seçimi de oldukça önemlidir. En nihayetinde genç odasının en büyük işlevi burada uyumak ve dinlenmektir. Bu nedenle karyola ve yatağın birbirleri ile uyumlu olması, yatağın konforlu olması ve oda da tasarruflu yer kaplaması önemlidir.

Konforlu yatak modelleri seçiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Yoğun okul günlerinde, özellikle yoğun sınav haftalarında rahat ve konforlu bir gece geçirerek çocuğunuzun ertesi güne dinç uymasını sağlayabilirsiniz. Konforlu yatak seçimi, gelişim çağında olan gençler için oldukça önemlidir. Omurgasına gerekli bel desteği sağlayan yataklar ergonomik yapısı ile yarar sağlamaktadır.

Aksesuar ve Hobi Alanı

Ders çalışmak, dinlenmek ve eğlenmek, gençlerin gerçekleştireceği aktiviteleri destekleyecek nitelikte oda da köşeler oluşturmak işlevsel bir oda oluşturmanızı sağlayacaktır. Tercihinize göre televizyon ve oyun konsolu köşesi oluşturarak genç odasında hobi ve oyun alanı oluşturabilirsiniz. Televizyonun karşısına atacağınız iki adet armut puflar, oyun konsolu ve televizon köşesi çocuğunuzu fazlasıyla mutlu etmeye yetecektir.

Kitap okuma köşesi de oluşturabilirsiniz. Çocuğunuz oyun oynamayı sevmiyor olabilir bu durumda hobilerini gerçekleştirmesi için kitap okuma köşeleri ideal olacaktır. Loş bir ışık yayan lambader, rahat ve pofuduk bir berjer, hemen önüne ayak uzatmak için ufak bir puf ve bir de yan sehpa ile muhteşem kitap okuma alanı elde edebilirsiniz. Çocuğunuz kitabını rahat ve huzur verici ortamda okurken, çay veya kahvesini zevkle yudumlayarak kafasını rahatlatacaktır.

Aydınlatma Ürünleri

Ayınlatma olmazsa olmaz elemanlardandır. Genellikle akşamları ve hava karardığında odada vaktini geçirecek çocuklarınız için odada birden fazla ışık ortamı oluşturabilirsiniz. İyi aydınlatacak bir avize seçiminizi yaparken, kitap okurken loş bir ortam oluşturmak için lambader ya da abajur tercih edebilirsiniz.

Dolap ve Saklama Alanları

Giysi, eşya ve kitap gibi eşyaların saklanması için gerekli saklama alanlarının ihmal edilmemesi ve seçiminde özen gösterilmesi gerekmektedir. Çok kitap okuyan birisi için daha çok raflı ve kütüphaneli genç odası modelleri tercih edilmelidir. Bununla birlikte daha çok elbisesi olanlar için gardrop modeli daha büyük ve raf düzeni tüm elbiselerini karşılayacak nitelikte olmalıdır. Ders kitaplarını saklamak ve kolay erişim için raflı çalışma masaları tercih edebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Kalite ucuza alınabilir mi? Çok bilinen ve hemen hemen tüm milletler tarafından kabul gören bir atasözü olan “ucuz mal alacak kada...
Devamı
Aile fertlerinin her gün bir araya geldiği, misafirlerin ağırlandığı, hoş sohbetlerin edildiği, değerli anıların yaşandığı sofrala...
Devamı
İç mekân bitkilerini keşfedin. Ev ya da ofis dekorasyonlarında kullanılan iç mekân bitkileri ile ruhunuzu dinlendirin. Yeşil rengi...
Devamı
Bir gün içinde kendinize zaman ayırmak ve hayatınızın stresinden arınıp, enerjinizi yükseltmek için tam 86 bin 400 saniyeniz var! ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ