facebook
Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük ev dekorasyonu fikirleri ile mükemmel yaşam alanları oluşturun. Eviniz küçükse, küçük ve modüler mobilyaları tercih edebilir, aydınlatma, aksesuar ve ev tekstil ürünlerinizi bu doğrultuda seçebilirsiniz. İnternet aleminde, dekorasyon tavsiyeleri arasında genellikle geniş ve büyük evler için bir çok fikir ve öneri bulunmaktadır. Ancak günümzde artan nüfus ile birlikte m2 açısından ufak yaşam alanları artmaktadır. Bu yaşam alanları arttıkça, küçük evlerde yaşayan kullanıcılar artmakta, mobilya ve dekorasyon ihtiyaçları da bu doğrultuda şekillenmektedir. Ufak yaşam alanlarında sıcak ve samimi bir dekorasyon konsepti oluşturabilir ve içinizi ısıtacak bir yuva inşa edebilirsiniz. Ancak bunu doğru seçimleri bir arada tercih ederek uygulayabilirsiniz. O zaman küçük evler için dekorasyon önerilerimize göz atın.

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük evlerin küçük salonları olmaktadır. Küçük salonlarda her zamanki kullanım alışkanlıklarınızdan feragat etmeden, dekorasyonunuzu oluşturabilirsiniz. Yani isterseniz koltuk takımı, televizyon üniteniz, kitaplığınız hatta canlı bitkilerinize bile salonlarınızda yer verebilirsiniz. Ancak bunun için tercih edeceğiniz mobilyalarınızın ölçüleri konusunda biraz daha hassas olmalısınız.

Küçük salonunuzda yer alacak koltuk takımlarınızın ölçüleri konusunda her zamankinden daha hassas davranmanız doğru olacaktır. Salonunuzu kocaman bir koltukla doldurmak istemezsiniz. Bu sebeple de salonunuzda koltuğunuza ayıracağınız yeri belirleyerek maksimum uzunluk ve genişlik ölçülerine uyacak şekilde ufak mobilyalar tercih etmelisiniz. Ufak ancak işlevi büyük mobilyalar, salonunuzda konforunuzu arttıracaktır. Örneğin, ayak uzatmalı ancak bu aparatı katlanan, ya da sandıklı koltuklar, ya da arkaya doğru açılarak yatak olabilen koltuklar. İşlevsellik ufak yaşam alanlarında oldukça önemlidir. Bu sebeple mutlaka çok işleve sahip koltuk takımları tercih etmelisiniz.

Televizyon ve ünitenizi yerleştireceğiniz alan ile koltuklarınız arasında en azından 2 ile 3 metre olmasına özen göstermelisiniz. Eğer yeterli bir uzaklık sağlayamıyorsanız, televizyon ünitesi yerine, televizyonunuzu duvara monte ederek, ekstra alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Televizyonun hemen altındada, çok rafklı televizyon sehpası kullanarak, eşyalarınızı barındırabileceğiniz ekstra bir alan oluşturabilir ve televizyonun oluştracağı kablo görüntü kirliliğini de gizlemiş olacaksınız.

Salonlarınızda tercih edeceğiniz aksesuar ürünlerinin başında mutlaka ayna kullanımına önem vermelisiniz. Salonunuzda duvarınıza yapışık yada asılı aynalar kullanarak, alan derinliğini arttırabilir, böylece daha ferah bir konsept oluşturabilirsiniz.

Küçük salonlarda büyük ve kalın halılar yerine daha çok kilim ve ince halıları tercih etmeniz, gözünüze daha ferah bir yaşam alanında bulunuyor hissi sağlayacaktır. Bununla birlikte koltukların hemen başlarına canlı bitkiler yerleştirerek salonunuza renk katabilirsiniz.

Küçük salonlarda aydınlatma oldukça önemlidir. Bu yaşam alanlarında lambader ya da abajur yerine duvara monte edilebilen duvar apliklerini kullanarak, ekstra yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Böylece loş bir yaşam alanı oluşturma imkanını da sağlamış olacaksınız.

Ufak salonunuzun ferah bir yaşam alanı oluşturması için tercih edeceğiniz mobilyalarınızın açık renkli olmasına dikkat etmelisiniz. Beyaz, krem başta olmak üzere tüm açık renkleri, zevkinize göre seçebilirsiniz.

Küçük Yatak Odalarına Dekorasyon Önerileri

Küçük yatak odalarında bazalı yatak ve gardırobun da yerleştirilmesinden sonra ekstra hareket alanı kalmayabilir. İşte bu gibi durumlarda, komodinleri tercih etmek yerine, şifonyerleri kullanabilirsiniz. Kimi kullanıcılar yatak odası takımlarını satın alırken, komodinleri iptal ederek, 4 çekmeceli bir şifonyer talebinde bulunmaktadır. Böylece iki komodinin üst süte durarak sağlayacağı iç hacmi şifonyerler sayesinde elde edebileceksiniz.

Küçük yatak odalarında puf ve benç gibi ürünler yerine daha çok oturaklar tercih ederek, kullanacağınız mobilyaların hacimlerini küçültebilirsiniz. Böylece kendinize hareket alanı sağlayabilirsiniz.

Salonlarınızda da kullanacağınız apliklerinizi, yatak odanızda da kullanabilirsiniz. Hali hazırda olmayan komodinlerinizin üzerinde abajurlara yer veremeyeceğiniz için, duvara monte edilmiş aplikler sizin ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Yatak karyolasını mutlaka baza olmasını tercih edin. Eşyalarınız için ekstra iç hacim sunan bazalar mükemmel yer tasarrufu sağlamaktadır.

Ufak yatak odalarında makyaj aynası kullanmak yerine, tercih ettiğiniz şifonyerin hemen üzerinde duvara monte edilmiş ayna kullanabilirsiniz. Aynalı şifonyer işinizi rahatlıkla görecektir.

Gardırobunuzun aynalı olmasına özen göstermelisiniz. Aynalı gardıroplar aynanın sağlayacağı ferahlık hissiyle dar yaşam alanlarında kurtarıcı bir görevi üstlenmektedir.

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük evlerde genellikle mutfaklar amerikan tarzı kullanılmaktadır. Bu sebeple salonunza mutfağınız da dahil olduğu için, yemek masasnızı salonunuzda kullanabilirsiniz. Çünkü mutfağın alanı ve salonunu alanı birleştiğinde ekstra alan sağlanmaktadır. Amerikan mutfakların sağladığı en büyük yarar, ortada duvar olmadığı için, ekstra alan sağlanabilmektedir. Bu da evin hacmini 15 – 20 cm’de olsa genişletmektedir.  Bu tarz yaşam alanlarında açılabilir, duvara monteli açılabilir masalar kullanılması doğru olacaktır. Kullanılmadığında katlanabilen mutfak masaları kullanılarak, ekstra yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Mutfaklarda kullanılan masalar genellikle ufak, pratik ve hızlı sofra kurmak ve kaldırmak için tasarlanan ve kullanıcılar tarafınd...
Devamı
Ana kucağı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Ana kucağının görevi nedir ve ne işe yaramaktadır gibi önemli soruları yazımızın de...
Devamı
Yemek odası mobilyalarının özelliklerini keşfedin. Mobilya, seçecek kullanıcılar, yaşam alanlarında yer verecekleri bu özel mobily...
Devamı
Yaşam alanlarının dizaynında aydınlatmalar genellikle ihmal edilen ancak oldukça önemli olan unsurlardır. Salonlarda, yatak odalar...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ