facebook
Evlerinizde Corona Virüsten Korunma Yolları

Evlerinizde Corona Virüsten Korunma Yolları

Corona virüsten korunma yollarını evinizde uygulayın. Yaşam alanlarımız, mahremimiz, en savunmasız olduğumuz alanlarımızdır. En savunmasız olduğumuz alanlarımız olan evlerimizin temiz ve dezenfekte edilmiş olması oldukça önemlidir. Özellikle günümzüde de yaşadığımız gibi salgın hastalıklara sebebiyet veren virüslerin yayılımını önlemek ve bu virüslerin vücudumuza girmesini önlemek adına, doğru temizlik yöntemlerini uygulamamız gerekmektedir. Ellerimize el dezenfektanı yapıyor ve sürekli yıkıyorsak, dışarı çıkıp evimize geldiğimizde de aynı önlemleri almalıyız. Virüs ayakkabımız, pantolonumuz, elbisemiz, saçlarımız aracılığı ile yaşam alanlarımıza girebilir. Peki mükemmel önlemi nasıl almalıyız?

Eve Girişte Önemli Kurallar

Dışarıdan yaşam alanınıza atacğınız ilk adımda virüsü en az şekilde taşımak için önlemleri daha kapıda almaya başlamalısınız. Ayakkabılarınızı çamaşırlı suyla temizlemek buna önemli bir örnek olacaktır. Özellikle bu günlerde, pantolon ve kıyafetlerinizi kapınızdan girer girmez, evinizin antre veya holünüzde çıkartmalı direkt olarak kıyafetlerinizi yıkamak için çamaşır makinesine atmanız doğru bir davranış olacaktır.

Tüm bu uygulamaları gerçekleştirdikten sonra, el yüz ve vücudun dışarıda kalan her kısmının yıkanmasına özen gösterilmelidir. Özellikle eller bol sabun ile tüm alanlarına sabun deyecek şekilde köpürtülmelidir. Devamında doğru bir el temizliğinin arkasından yüz temizliği, saç temizliği gelecektir. Yüzümüzdeki deliklerin de yıkanmasını ihmal etmemlisiniz kulaklar su kaçırmadan temizlenmeli, buruna su çekilerek temizlenmeli ve ağız çalkalanarak temizlenmelidir. Tüm bu uygulamaları gerçekleştirdikten sonra yaşam alanınıza giriş yapabilirsiniz.

Corona Virüse Karşı Mobilya Temizliği

Tüm önlemleri almanıza rağmen, mobilyalarınıza, özellikle koltuk takımı ve yemek odası takımı gibi, gün içerisinde sıklıkla kullandığımız eşyalarımızı temizlememiz önemlidir. Çünkü bu eşyalarımız ile direkt olarak temas halinde olduğumuzdan olası bir virüsü taşıyarak 1 ile 3 gün arasında virüsü mobilyalarımızda yaşadığı gerçeğini de bilerek önlem almamız gerekmektedir.

Koltuk takımlarınızı temizlerken, en etkili yöntem olan çamaşır suyuna başvurmanız, mobilyalarınızın kumaşlarına zarar verecektir. Bu sebeple bir diğer önemli etmen olan, kolonyalı su ya da, sirkeli su yöntemini kullanarak koltuklarınızı temizleyebilirsiniz. Kolonyalı suyun koltuk takımlarınızın kumaşlarına zarar vermediğinden emin olmak için her zaman ilk silme işlemini, koltuğunuzun görünmeyen bir yüzünde yapmanız, önlem almanız adına oldukça önemli olacaktır.

Sirkeli su yöntemi, virüs ve bakterileri direkt olarak öldürdüğü ve etkili bir temizleme yöntemi olduğu için koltuk takımlarının kumaşlarının silinmesine özen gösterebilirsiniz. Koltuklarınızı temizlerken direkt temasta olduğunuz alanlarına ek olarak, daha çok gözden kaçan koltuk minderlerinin araları, koltukların baş kısımlarında yer alan kol dayamalıkları, koltuk sırtları gibi alanların da büyük bir özenle temizlenmesi gerekmektedir.

Yemek masası ve sandalyelerininin temizliği  de bu süreçte oldukça önemlidir. Genellikle masanın yüzeyi, açılabilir masaysa açıp içerisindeki bölme ve boşluk kısımdaki alan direkt olarak çamaşır suyu ile temizlenmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki çamaşır suyu ile silindikten hemen sonra, yemek yenmemelidir. Bu oldukça önemli bir husustur. Sandalyelerinizin temizliği konusunda alacağınız önlemler, koltuk takımlarınız ile aynı doğrultuda seyretmelidir. Koltuklarınızda tercih ettiğiniz malzemeleri, yemek masası sandalyelerinizdede kullanmalısınız.

Corona virüsü havada asılı kalmaktansa yüzeye inen bir virüs olduğundan, koltuk, yemek masası ve sandalyeleri, yatak odası, yatağınız, yastıklarınız, nevresimlerinizin temizliğini rutinlerinizin dışına çıkartarak sıklıkla temizlemeniz gerekecektir. Özellike nevresim, elbise, kıyafet gibi virüsü taşıyabilecek ancak yıkanabilecek eşyalarınızı çamaşır makinenizde yıkarken her zamankinden daha sıcak su ve uzun programlarda yıkamanız doğru olacaktır. Bunun için enaz 60 derece su sıcaklığında dezenfekte işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Zeminlerin Temizliği Oldukça Önemli

Zeminler direkt olarak, toz, kir, bakterilerin kolaylıkla çoğaldığı ve taşınabildiği alanlardır. Yerde dolaşan virüs, bakteri ve toz gibi, zararlı akarların varlığını azaltmak ve önüne geçmek için her gün, parkeler çamaşır sularıyla temizlenmelidir. Halılar her gün havalandırılmalı ve gün içerisinde zemine temas eden toz, bakteri ve virüslerin dışarı atılması sağlanmalıdır. Halıların da belirli aralıklarla, halı temizleyiciler ile temizlenmesi ve silinmesi oldukça önemlidir.

Tüm temizlik işlemlerinizde mutlaka çamaşır sularını kullanmalısınız. Çamaşır suları mükemmel virüs ve bakteri öldürücü olarak %100’e yakın temizliği sağlamaktadır. Ancak insan sağlığına da zararları olabileceği için, doğru kullanılmalı ve uygulandıktan 3-4 saat boyunca,  direkt temastan kesinlikle kaçınılmalıdır. Evinize girerken önlemleri aldıktan ve evinizdeki eşyalarınızın da temizliğini düzenli olarak gerçekleştirdikten sonra, virüsü yaşam alanlarınıza taşımanızı büyük bir oranda azaltacaksınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Mükemmel yaşam alanları oluşturmak isteyebilir ve bu doğrultuda tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Gelin bir adımda kendiniz için at...
Devamı
Gençlerin gelişimleri için uygun dekorasyonda genç odaları dizayn etmek oldukça önemlidir. Gelişimlerini destekleyecek, sağlıkları...
Devamı
Eşsiz ev tasarımlarının temelini doğru mobilya kullanımı oluşturmaktadır. Mobilya takımları ancak doğru aksesuar modelleri kullanı...
Devamı
İç mekân bitkilerini keşfedin. Ev ya da ofis dekorasyonlarında kullanılan iç mekân bitkileri ile ruhunuzu dinlendirin. Yeşil rengi...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ