facebook
Sürgülü Dolap Mı Yoksa Kapaklı Dolap Mı?

Sürgülü Dolap Mı Yoksa Kapaklı Dolap Mı?

Sürgülü dolap mı yoksa kapaklı dolap mı sorusu, yeni bir yatak odası takımı alacak, kullanıcıların en favori soruları arasında yer almaktadır. Tecrübeleri ve yaşanmışlıkları olan kullanıcılardan alacakları tavsiyeler ile seçimlerini gerçekleştirecek olan kullanıcılara en doğru bilgiyi trendmobilya.com olarak vermeyi doğru buluyoruz. Gelin bu soruya profesyonel, sektörün içerisindeki bir dostunuzdan dinliyormuş gibi, yazımızın devamını inceleyin.

Yeni bir yatak odası takımı alırken, birçok soru sorup, doğru takımı bulmak doğal bir davranıştır. Bu sorguların içerisinde kullanım alışkanlıkları, mobilyaların sunacakları yararlar, tasarımsal tavsiyeler, tecrübe sorguları yer almaktadır. Yatak odası takımınızın içerisinde yer alacak olan ve takımın en büyük parçalarından olan gardıropların özelliklerini merak etmeniz oldukça doğaldır. Mobilya üreticilerinin sundukları, aslında kullanıcıların da talep ettikleri, birkaç farklı model bulunmaktadır. Kapaklı ve sürgülü gardıroplar. Peki hangisini tercih etmelisiniz? Gelin teker teker yararlarını ve dez avantajlarını inceleyelim.

Sürgülü Gardıropların Özellikleri

Sürgülü gardıroplar yani dolaplar, yatak odası takımları içerisinde işlevsellikleri ve kolay kullanımı ile beğenilmektedir. Birçok kullanıcı bu modeli beğenirken, bir çok kullanıcının da tercihi olmamaktadır. Bunun sebebi ise, bu gardıropların hem yararları hem dez avantajları olmaktadır.

Sürgülü gardıroplar genellikle dar yaşam alanlarında büyük kolaylık sağlamaktadır. Dışarıya açılan bir kapak olmadığından, sürgülü bir şekilde kapak, gardırobun kendi içerisinde sürülmektedir. Böylece yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ancak bu yararlarına ek olarak, uzun süreli kullanımlarda tüm eşyalarda olduğu gibi, dezanformasyon sorunları meydana gelmektedir. Sürgülü kapağın ray kısımlarında sorunlar çıkabilmektedir. Kapakların fren sistemleri de bozulursa, sert kapatmalara sebebiyet verebilmektedir. Dolabın en altındaki yani direkt kapağın rayına temas edebilecek kıyafetlerin veya eşyaların kayması ile birlikte kapak raydan çıkabilmekte ya da takılmaktadır. Kıyafetiniz zarar gördüğü gibi, aşırı zorlamalarda, kapak raydan çıkabilir ve zarar da görebilir. Açıkçası sürgülü gardıropları kullanmak biraz daha fazla özen istemektedir.

Kapaklı Gardıropların Özellikleri

Kapaklı gardıroplar ise geçmişten günümüze gelmiş klasik gardırop tasarımlarındandır. Her bölme ve raf kapaklar haline bölünmüştür. Böylece siz, istediğiniz kapağı açarak, önceden yerleştirdiğiniz kıyafetinize daha kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Kapaklı gardıroplarda sürgü mantığı olmadığı için, eskime ve dezanformasyon sadece menteşelerde meydana gelmektedir. Zamanla kullanıma bağlı olarak menteşe ayarları bozulan kapaklar, tam kapanmayabilir. Menteşelerde meydana gelen bozukluklar kapakların düşmesine de sebebiyet verebilir. Ancak yeni bir menteşe takarak ya da menteşeye tekrardan ufak bir ayar uygulanarak, ilk günkü performansına kavuşturmak oldukça kolay olacaktır.

Kapaklı gardıroplar yer sorunu olan yatak odalarında tercih edilmemelidir. Ekstra bir kapağın açılması ile, mevcutta dar olan yer daha da daralacak ve hareket alanı kısıtlanacaktır. Bu sebeple dar yaşam alanlarına sahipseniz sürgülü gardırop tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Günümüzde kapaklı gardıroplarda da frenleme sistemi kullanılmaktadır. Kapağın sert kapatılmaması için, fren mekanizması devreye girmektedir. Uzun kullanımlarda bu mekanizmaların da arızalanma durumları olabilmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
MDF televizyon ünitelerinin olumlu ve avantajlı tarafları nelerdir? MDF televizyon ünitesi modelleri farklı tasarım ve yapılarda k...
Devamı
Şık ve modern yaşam alanlarında aksesuar modelleri kullanımı olmazsa olmaz kuralların başında gelmektedir. En şık ve göz alıcı ayn...
Devamı
Evlenecek çiftlerin, eksiksiz bir çeyiz listesine sahip olması ilk planları arasında yer almaktadır. Ev eşyaları ve mobilya öneril...
Devamı
2020 yılında modern koltuk trendleri ne olacak? Koltuk takımları mobilya sektörünün öncü parçalarından olmaktadır. Mobilya modelle...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ