facebook
Modern Yaşam Alanlarında Minimalizm Rüzgârı

Modern Yaşam Alanlarında Minimalizm Rüzgârı

Modern evler dizayn etmek hepimizin hayali. Peki modern yaşam alanlarında minimalizm akımına kapılmaya ne dersiniz? Sade ve dinlendirici yaşam alanları oluştururken, evinizin şıklığını ve güncelliğini de yitirmeyin. Soft ve rahatlatıcı aynı zamanda insanı yormayan bir ev dizayn etmek için nelere dikkat edilmelidir? Bizim kültürümüze ya da yaşam tarzımıza minimalizm uygun mu? İşte tüm bu soruların yanıtlarını, makalemizin içerisinde buluyor olacaksınız. Gelin birlikte yaşam alanlarımıza yeni bir soluk katalım.

Minimalizm = Sadelik Mi?

Minimalizm, eşittir sadelik demek mi? Hem evet hem de hayır olarak bu soruya yanıt verebiliriz. Peki bir sorunun iki yanıtı nasıl olabilir? İşte burada devreye görecelilik giriyor.  Minimalist bir dekorasyon, kimine göre sadelik iken, kimine göre huzur, kimine göre de boş bir ev anlamlarını taşımaktadır. Bu sebeple kişiselleştirilmiş yaşam alanlarına olan ilgi ve talep gün geçtikte artıyor. İnsanlar farklı, zevkleri ve yaşamlarında görmek istedikleri her şey farklı olabiliyor. Bu sebeple de günümüzde kişiselleştirilen, ya da farklı sanat akımlarına ait dekorasyon ve mobilya modellerine gün geçtikte talep artıyor.

Minimalizm, modern yaşam alanlarına adapte etmek oldukça kolay bir sanatı akımıdır. Dekorasyonda minimalist yaklaşımı benimsemek, soft ve aynı zamanda şık bir dekorasyon oluşturmak demektir. Yaşam alanlarında fazlalıklara yer vermek istemeyen, tek bir nesneye ya da tarza odaklanmak isteyenlerin tercihi olacak bu dekorasyon tarzına uygun mobilya ve aksesuar modelleri de seçmek oldukça önemli.

Minimalist Yaşam Alanları Kültürümüze Uygun Mu?

Bizim kültürümüzde genellikle iç içe yaşam ve kalabalık aile nüfusu olduğu için geniş ve çok mobilyalı yaşam alanları oluşturma ihtiyacı doğmuştur. Nesiller boyu bu evlerde büyüdüğümüz için, minimalist dekorasyon ile dizayn edilmiş bir ev, tipik Türk ailesi kültürüne ters olabilir. Bu yaşam alanı çok sade, ya da boş gibi algılanabilir. Ancak minimalizmin temelinde sadelik yatmakta ve karmaşıklıktan uzak bir anlayış oluşturulmaktadır. Böylece gözü yormayan, yaşam alanlarınızda hareket alanı sağlayan ve boğucu olmayan bir dekorasyon oluşturulabilir.

Minmalist Evler

Minimalist evler de ihtiyaç dışı hiçbir eşya kullanılmamaktadır. Bununla birlikte evdeki şık sadeliği oluşturmak adına nesneler bilinçli olarak sade ve yalnız olarak kullanılmaktadır. Örneğin geniş bir duvarın hemen önüne duran fiskos üzerindeki tek dal çiçekli vazo gibi. Tüm şıklık ve dekorasyon algısı işte bu üç etmenin temelinde oluşturulabilmektedir.

Minimalist evler oluştururken, tasarımı ve dizaynı doğru temellendirmek gerekmektedir. Kullandığınız mobilya ve aksesuar ürünlerinin tasarımı, kullanış biçiminiz ve kullandığınız yer. İşte tüm bu etmenleri doğru bir şekilde kullanmadığınız takdirde, minimalist dekorasyon değil, eşyasız ev algısı da oluşturabilirsiniz. Peki ne yapmalı? Trend mobilya yüzlerce ürün çeşidi arasından hayallerinizdeki konsepti oluşturmanızı sağlayacak imkânı sunmaktadır. Üstelik kullanıcılar arzu ederse, ücretsiz iç mimari danışmanlığı alabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yeni dekorasyon tarzlarını yaşam alanlarınızda uygulamak istiyorsanız monokrom dekorasyon ilginizi çekebilir. Mobilyalarınızı mono...
Devamı
Komodin ve şifonyer mobilyaları sürekli karıştırılan yatak odası mobilyaları arasında gelmektedir. Genellikle her iki mobilya da t...
Devamı
Balkonunuza kuşların yuva yapmaması için, alacağınız kolay önlemleri şimdi keşfedin. Açık balkonlar özellikle yaz akşamlarında key...
Devamı
Berjer koltuklar, ev dekorasyonunda her zaman ilgi çeken ve göz alıcı öğeler arasında yer almaktadır. Oturma odanız ya da salonunu...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ