facebook
Bebek Odası Dekorasyonu İçin 3 Sebep

Bebek Odası Dekorasyonu İçin 3 Sebep

Bebek odası dekorasyonu oldukça önemlidir. Genellikle anne ve babalar tarafından özenilerek oluşturulan bebek odası dekorasyonlarını oluşturmak için önemli sebepler bulunmaktadır. Bu önemli sebeplerin farkında olan aileler olduğu gibi, fark etmeyen aileler de bulunmaktadır. İşte bu sebeple bebek odası dekorasyonunu oluşturmanız için gerekli sebepleri inceleyin.

Huzurlu Bir Uyku Süreci

Bebeğinizin huzurlu bir uyku süreci geçirmesi içi doğru dizayn edilmiş bir bebek odasına ihtiyaç olacaktır. Genellikle mobilyalar ve ilk akla gelen dekorasyon ögeleri ile oluşturulan bebek odaları bulunmaktadır. Ancak uyku sürecini destekleyen etmenler göz ardı edilebilmektedir. Konforlu bir uyku süreci için, ses ve ışık izolasyonunun doğru gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Bu sebeple ufak bir seste bile uyanıp, ürken ve ağlayabilen bebekleriniz için ses izolasyonu oldukça önemli olacaktır. Bebek odasına tercih edeceğiniz, kapınızın, ses izolasyonunu destekleyecek özellikte olması yararınıza olacaktır. Bununla birlikte odanın içerisinde de atılan adımların ses çıkartmasını önlemek adına, tüylü halılar tercih edilebilmektedir. Bu halılar sesleri minimize edebilmektedir. Bununla birlikte odaya dışarıdan gelecek sesleri de perdelemek amacıyla ses yalıtımı yüksek olan pencereleri tercih edebilirsiniz.

Işık izolasyonu da oldukça önemlidir. Odada gerçekleştireceğiniz işiniz esnasında, loş ortamı oluşturmanız gerekecektir. Bunu da loş bir ortam oluşturarak sağlayabilirsiniz. Gündüzleri ışık geçirmeyen perdeler, akşamları ise, lambader ya da ufak bir abajur kullanarak sağlayabilirsiniz.

Gelişimini Destekleyecek Etmenler

Bebeğiniz, odasını keşfedecek, emekleyecek, yürüyecek ve çevresindeki eşyalar ile tanışacaktır. Bu dönemde zihinsel gelişimi oldukça önemlidir. Nesneleri tanımalı, oyun oynamalı ve oyun oynaması desteklenmelidir. Bu sebeple bebek odası dekorasyonunda mutlaka oyun oynamayı destekleyecek etmenlerin odanın içerisine yerleştirilmesi gerekmektedir. Bebeğinize zararlı olmayacak oyuncakları seçmeniz doğru olacaktır.

Bebeğiniz yürümeyi öğrenirken, sürekli düşecek ve ayakta duramadığı için oda içerisindeki eşyalara çarpma riski ile karşı karşıya kalabilecektir. Odada zeminin olabildiğince yumuşak oluşturulması gerekmektedir. Bununla birlikte mobilyaların sivri kenarlarının olmaması, eğer varsa da bu sivri kenarların yumuşatılması gerekmektedir. Bebeğiniz düştüğünde ona zarar vermeyecek, yumuşaklıkta halılar tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizin gelişimini desteklerken sağlığını da düşünmeniz gerektiği için mobilyaların, duvarların sert kenarlarının yumuşatılması doğru olacaktır. Bunun için duvara yapıştırılan malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Kendinizi de Düşünün

Bebek odasını dizayn ederken bebeğinizi düşünürken, kendinizi de ihmal etmemelisiniz. Bebeğinizi büyütürken ki tüm bakım işlemlerini bu odada gerçekleştireceğiniz için, seçeceğiniz bebek odası mobilyalarının işlevselliği oldukça önemlidir. Çok gözlü ve raflı, hızlı ulaşabileceğiniz eşyaların direkt beşikte bulunan raflarda olması yarar sağlayacaktır.

Bununla birlikte bebeğinizin uyku sürecine geçtiği dönemde, odada sizin de dinlenmeniz için bir berjer koltuk ekleyebilirsiniz. Böylelikle bebeğinizi emzirirken, onun uyumasını beklerken bu berjerde dinlenerek uykusuz günlerinizde bir nebze de olsa dinlenme fırsatı yakalayabilirsiniz. Berjer koltuklara ek olarak ayak uzatma pufu da işinize yarayacaktır. Böylece yarı uzanır pozisyonda daha da konforlu bir şekilde dinlenebileceksiniz.

Bebek odasında mükemmel dekorasyonu oluşturmak için, bebek odası dekorasyon tavsiyelerimizi keşfedin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Şık yaşam alanlarınıza ev kokusu tavsiyeleri arıyorsanız, şu anda doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz. Dekorasyonda ev kokusu se...
Devamı
Yeni bir yorgan satın almak istiyorsanız, bir çok yorgan çeşidi olduğunu fark etmiş olacaksınız. Yün yorgan, elyaf yorgan hatta ba...
Devamı
Genç odalarının tasarımı ve odalarda kullanılan mobilyalar çocuklarınızın mutlu olacakları mekanlar olmaktadır. Genellikle vakitle...
Devamı
Ofis mobilyaları içerisinde hangi mobilyalar bulunmaktadır? Ofis dekorasyonunda tercih edilecek mobilyalar nelerdir? Ofis mobilyas...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ