facebook
Salonunuzu Köşe Koltuğunuza Göre Dizayn Edin

Salonunuzu Köşe Koltuğunuza Göre Dizayn Edin

Köşe koltuklar ve oturma takımları evin konseptini belirleyen görkemli ve salonu kaplayan, göze en çok görünen eşyalarımızdandır. Bu nedenle salon konseptimizin en etkili elemanlarıdır. Köşe takımları, oturma grupları, takımların içerisinde bulunan berjer, oturma takımını destekleyen puflar, salonun genel konseptini ve dekorasyona şekil vermektedir. Yeni bir dizayn ve dekorasyon oluşturacaklar salonlarına kullanmayı tercih edeceği köşe koltuklara göre tasarım önerilerimizi dikkate alabilirler.

Köşe Koltuklarla Rahatlık ve Şıklık Ön Planda

Köşe koltuklar rahatlığı, konforu ve şıklığı ile ön plana çıkıyor. Genellikle uzanmalı koltuk modelleri olarak da adlandırılan modelleri olduğu gibi daha büyük köşe koltuk takımları da mevcuttur. Bu koltuk takımları farklı tarzı ile şıklığı, yumuşak ve kaliteli süngerleriyle de konforlu bir oturumu getiriyor. Vaktinin çoğunu salonda geçirenler için ideal olarak köşe koltukları uzanıp televizyon veya dizi izlerken, atıştırmalıklarınız yiyip keyifli sohbet ve vakit geçirmenizi sağlayacak mobilyalardandır. Peki köşe koltuklara göre ev dizaynı nasıl gerçekleştirilir?

Köşe Koltuk ile Ev Dizayn Önerileri

Yaşam alanlarınızda köşe koltuğunuz var ise rahatınıza düşkün olduğunuzu tahmin edebiliriz. Köşe koltuklarda uzanırken ve dinlenirken, bir şeyler yemek ve içmek te tam size göre. Koltuğun yanına, içe geçebilen sehpalar, yan sehpa modelleri ya da zigon sehpaları kullanabilirsiniz.

Yan ve zigon sehpa modelleri işlevselliğiyle öne çıktığı kadar, şık tasarımları ile de göz alıcılığını koruyor. Birçok farklı tasarıma sahip zigon ve yan sehpa modelleri mevcut. Tasarım olarak çoğu yerde görülmeyen sehpalar olduğu gibi daha klasik ve şık sehpa modelleri de bulunmaktadır.

Köşe Koltuğa Uygun TV Ünitesi Seçimi

Köşe koltuklara uygun tv üniteleri seçimi uzanırken daha rahat bir televizyon izleme imkânı sunacaktır. Birçok farklı tv ünitesi modeli bulunmaktadır. Bu tv ünitelerinde televizyonların konumlandırması kimi modellerde yukarıdayken kimi modellerde ise daha alçaktır. Köşe koltuğunuz varsa televizyon ünitenizin diğer modellere oranla daha alçak olmasına dikkat edin. Uzanarak izleyeceğiniz televizyonun çok yukarı da olması baş ve boyun bölgenizi ağrımasına sebep olacak ve sizi rahatsız edecektir.

Aydınlatma Tavsiyeleri

İstirahatinizi gerçekleştireceğiniz köşe koltuklarınızda gözünüze batan, çok aydınlık bir ortam sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle köşe koltuk takımınızın sağ veya sol başına lambader yerleştirmeniz ortamdaki loş ışığın kaynağı olacaktır. Lambaderler tasarım olarak aksesuar görevi görürken loş aydınlatma işleviyle de yarar sağlayacaktır.

Zigon sehpa veya yan sehpa üzerine masa lambası – abajur modelleri de tercih edebilirsiniz. Köşe koltuk takımınızın yanında kullanacağınız sehpanızın üzerine abajur veya şık dekoratif masa lambaları yerleştirebilirsiniz. Bu aydınlatma ürünlerinin sağladığı loş ılık lambader ile hemen hemen aynı etkiyi yaratacaktır. Ancak abajurların tarzı ve havası farklı olduğundan lambader den daha farklı bir salon tasarımında tercih edilmektedir. Lambader veya abajur seçiminizi salonunuzun tasarımı ve oluşturmak istediğiniz dekorasyon tarzına göre seçmeniz yararınıza olacaktır.

Halı Seçimi

Köşe koltuk takımınızın boyutuna ve rengine göre halı seçimi oldukça önemlidir. Ev tekstili ev dekorasyonunun belirleyici unsurlarındandır. Doğru halı modelini ve rengini seçmeniz gerekmektedir. Gri köşe koltuk takımına sahipseniz, daha çok krem ve mavi renk tonlarında bulunan halıları tercih edebilirsiniz. Gri rengi ile krem ve mavi renk tonları uyumlu bir hava oluşturacaktır.

Köşe takımınıza uygun bir salon konsepti belirlerken, berjer seçimi, yan ve orta sehpa modelleri, tv ünitesi modelleri, aydınlatma ürünleri ve halı seçiminize dikkat etmeniz ve köşe takımınız ile uyumlu modeller seçmelisiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Kitap ve kitaplıklar bir evin en değerli objelerinden ve eşyalarındandır. Kitapların her birisi bir hayat barındırır içerisinde, k...
Devamı
Baby shower, son yıllarda gitgide popülaritesi artan bir etkinlik olarak sıklıkla karşımıza çıkmakta. Doğumdan önce, anne adayının...
Devamı
Kaliteli zigon sehpaların farkı nedir? Mobilya mağazalarında, sitelerde, reklamlarda birbirinden farklı markalara ait zigon sehpa ...
Devamı
Küçük yatak odalarında odayı ferahlatan dekorasyon fikirleri nelerdir? Yatak odası dekorasyonu oluşturmak için hangi fikirleri uyg...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ