facebook
Bebek Odalarında Beşik Seçiminin Önemi

Bebek Odalarında Beşik Seçiminin Önemi

Beşik seçimi ebeveyn adaylarının en tatlı telaşlarından bir tanesi! Beşiğin sağlayacağı konfor bebeğin gelişim sürecine doğrudan etkili olacağından, bu seçim aynı zamanda son derece hassas bir konuya işaret ediyor. Ebeveyn adaylarının bu konuda endişe taşıması son derece normal! Yapılacak yanlış bir tercih, bebeğinizin ve sizin hayatınızda büyük sıkıntılara yol açabilir.  Buna bağlı olarak göz önünde bulundurulması gereken ayrıntılarla, kesinlikle bilinmesi gereken noktalarla beşik seçiminin önemi katlanarak artarken; fazlalaşan alternatifler bir taraftan tercih alanını genişletirken diğer yandan karar verilmesini zorlaştırıyor. Birtakım soru ve sorunlar bu sürecin beraberinde hayatımıza giriyor. “Bebeğin beşikte uyuması doğru mu yoksa anne yanında mı kalmalı?, Beşiklerin üretim malzemeleri ne olmalı?, Tasarımında hangi özelliklere kesinlikle yer verilmeli?” gibi haklı ifadeler ortaya çıkıyor. Ancak her durumda bu zorlu eşiğin atlanması ve bebekler için en uygun beşiğin bulunması gerekiyor.

Beşik Seçimi Neden Önemli?

Bebekler için uygun bir beşiğin belirlenmesi her açıdan önemlidir. İlk aylarda bebeğinizin sahip olacağı konfor onun özellikle fizyolojik gelişiminin en hassas olduğu dönemlerde, yarar görmesini sağlayacaktır. Uygun yumuşaklıkta bir zeminde yatması omurlarının oluşup, sağlıklı bir gelişim sürecini takip etmesi açısından önemlidir. Beşik seçimi ile bebeğinizin kas gelişimini de şekillendireceğinizi unutmayın. Bunun yanında beşiğin etkileri yalnızca fiziksel getirilere sahip değil.

Psikolojik zeminde değerlendirildiğinde de beşik seçiminin önemi ile karşı karşıya kalmaktayız. Ebeveynler, çoğu zaman da özellikle anneler yeni doğan bebeklerini beşiğinde değil, doğrudan yanlarında, koynunda yatırmayı seçer. Bu maalesef, ilk bakışta daha doğru bir yöntemmiş gibi gözükse de değil. Hem annenin hem de bebeğin rahatını olumsuz yönde etkileyen bir durum. Bebeğiniz, sizinle beraber uyumaya alışırsa daha sonra kendi beşiğinde uyumasını sağlamaya çalıştığınızda bunu reddedebilir. Huzursuzluk yaşayabilir. Bunu önleyemezseniz, söz konusu durum erken yaşlarından itibaren genel bir güven problemine dönüşecek kadar büyüyebilir. Ayrıca bebeğinizi istemeden düşürebilir ve yaralanmasına yahut daha büyük ve geri dönülmez sıkıntılarla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

Bununla beraber elbette bebeğiniz size yakın olmalı. Ama kesinlikle kendi beşiğinde uyumalı. Beşik seçimi kadar önemli bir konu varsa o da beşiğin özellikle ilk altı ay size yakın olması. Bu süre zarfında beşik, bebeğinizin odasında değil, ebeveynlerinin yatak odasında durmalı. Kişisel gelişiminin doğru bir yönde ilerlemesi için bunu yapmak durumundasınız. Bebeğiniz, kendisine ait güvenli bir alanı olduğunu hissetmeli.

Beşik seçiminin önemi tasarımda da kendini gösteriyor. Beşiğin korkuluklarının sabit olması gerek. Korkulukların boyunun ayarlandığı modelleri de değerlendirebilirsiniz. Korkulukları oluşturan parmaklıkların mesafesini de iyice gözden geçirmelisiniz. Bu mesafe az olduğunda kullanım konforunu düşürür. Ancak mesafe geniş olursa bebeğinizin başı ya da kolları buraya girebilir. Hatta sıkışabilir.

Beşik Çeşitleri

Beşik seçiminin önemi sizler kadar Trend Mobilya’nın da üzerinde titizlikle durduğu özel bir alan! Bu nedenle Trend Mobilya’nın beşik çeşitleri diğer tüm mobilyaları gibi kanserojen maddeler içermemektedir. Bebek ve çocuklar söz konusu olduğu zaman bu, herkes için daha elzem bir mesele haline gelmektedir.

Trend Mobilya’nın birinci sınıf ahşap ya da tercihinize göre MDF malzemeden üretilen birbirinden farklı ve kullanışlı beşik çeşitleri, en uygun beşik seçimi yapmanızı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kolay taşınabilir ve hafif olmaları ile de dikkat çekerler.

Trend Mobilya’nın beşik çeşitleri arasında park beşik, sepet beşik, sallanır beşik, anne yanı beşik, ahşap beşik ve portatif beşikler yer almaktadır. İhtiyaçlarınıza en uygun beşik seçimi için gönül rahatlığıyla değişen modeller arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Bebek ihtiyaçları arasındaen önemli parçalardan olan beşiklerin yanı sıra, onlarca araç ve gereçlere bebek ihtiyaç listesinden ulaşabilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Salon halılarının özellikleri nelerdir? Yaşam alanlarınızda tercih edeceğiniz, salon halılarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken ...
Devamı
Trend mobilya olarak, müşterilerimiz ve müşteri adaylarımız için, hazırladığımız koltuk takımı seçim rehberimizi inceleyerek, doğr...
Devamı
Puf koltukların yararları nelerdir? Puf koltuk modelleri sandıklı puflardan minder puflara, armut puflardan silindir puflara kadar...
Devamı
Artan nüfusla birlikte yaşam alanlarında metrekareler sınırlanıyor. Özel tasarım konutların dışında artık özellikle de büyük şehir...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ