facebook
Genç Odalarında Mutlaka Olması Gereken Mobilyalar

Genç Odalarında Mutlaka Olması Gereken Mobilyalar

Genç odalarında hangi mobilyalar kesinlikle olmalıdır? Genç odaları, anne ve babaların özenerek seçtiği mobilyaların başında gelmektedir. Ancak çocuklar ile ebeveynler ile mobilyaların tarzları genellikle örtüşmemektedir. Bu sebeple mobilya seçimi konusunda sorun yaşayan aileler, mobilyaların tasarımları ve dekorasyonu konusunda çocuklarına fikir sunmaktansa, kullanım alışkanlıkları, amaçları ve çocuklarının karakterlerine göre bir takım seçmek için doğru yönlendirmeyi yapmaları gerekmektedir.

Çocuk odaları ve mobilyaları çocukların en fazla vakit geçirdikleri, gelişim çağında karakterini yönlendirecek, hobilerini uygulamasını sağlayacağı bu odalar oldukça önemli olacaktır. Bu sebeple çocuk odalarında kullanılan mobilyaların seçimi eksiksiz olmalıdır. Peki çocuk odalarında kesinlikle olması gereken mobilyalar nelerdir?

Çocuk Odası Mobilya Takımları

Çocuk odası mobilya takımlarının içerisinde bulunan, başlıklı karyola, aynalı ya da camlı gardırop, ve karyola yanına bir adet komodin konumlandırılmaktadır. Bu mobilyalara ek olarak çalışma masası ve sandalyesi, isteğe bağlı olarak ta şifonyer dahil edilebilmektedir. Peki çocuk odası mobilya takımlarına ve dekorasyonuna ekstra ilave edilebilecek mobilya ya da dekorasyon ürünleri nelerdir?

Çocuk odalarına genel takımın içerisinde mobilyalara ek olarak, kullanıcının özel hobileri, yetenekleri ve amacına uygun doğru mobilyaları seçmelisiniz. Eğer çocuğunuz yoğun bir sınav hazırlık sürecine girecekse, odasını doğru çalışma ortamı olması için çabalamalısınız. Üstelik bu odanın ses geçirmemesi, yorulduğunda kendisini dinlendirmesi için ufak hobi alanları oluşturulması gerekmektedir. Tüm bunlarla birlikte sınava hazırlık esnasında ekstra kitap kaynakları kullanacakları için kitaplık, yoğun çalışma temposu için doğru çalışma masası ve sandalyesi, gece lambası dahil edilmelidir. Odanın daha sessiz bir ortam oluşturması için doğru kapı seçimi de önemli olacaktır. Ses geçirmeyen ve dışarıdan gelen sesi en aza indirgeyecek özellikte kapı modelleri tercih edilerek doğru bir çalışma ortamı dizayn edilebilmektedir.

Çocuk odalarında aydınlatma da oldukça önemli olacaktır. Çocuk odası dekorasyonları oluşturulurken isterse ders çalışması için, isterse de dinlenebilmesi için iki farklı aydınlatma kombinasyonunun sunulması gerekmektedir. Bunun için yaşam alanlarında lambader ya da abajur modelleri tercih edilmelidir.

Çocuk Odalarında Hobi Alanları

Genel kullanım ve amaca uygun dizayn edilen çocuk odalarında, dinlenmek ya da kafa dağıtmak için tercih edilen hobilerin uygulanabilir olması gerekmektedir. Hobi alanları çocuk odalarında oluşturulabilmektedir. Bu hobinin gerektirdiği ihtiyaçlara göre değişiklik göstermektedir. Kitap okumayı seven kullanıcı için bir adet berjer, yan sehpa ve lambader yeterli olabilecekken, resim çizmeyi seven kişiler için tuval ve berjerin konumlandırılacağı boş bir alan sağlanmalıdır. Hobisi oyun konsolu olan ve bunu kendisini sınırlayabilecek bir karaktere sahip çocuklar için oyun konsolu alanı oluşturulabilmektedir. Bunun için televizyon sehpası, armut koltuklar ya da çift berjerler için özel bir alan oluşturulabilmektedir.

Tüm bu dizayn ve dekorasyon önerileri çocuğunuzun hem ders çalışmasını hem hobilerini uygulaması, hem dinlenmesi ve gelişimini daha doğru sürdürebilmesi için gerekli olan etmenlerden oluşmaktadır. Anne ve babaların nasıl özel alanlara ihtiyaçları varsa, çocuklarında zaman zaman özel alanlara ihtiyaçları olmaktadır. Anne ve babalar çocuklarını denetimleri altında özel alanlar oluşturmalı ve kendilerini daha rahat hissetmeleri sağlanmalıdır. Böylece doğru bir karakter gelişimi sürdürerek ileride tek başına yanlış ve doğru kararları alabilmeyi öğrenecek bir altyapı hazırlayabilirsiniz. Doğru ve bilinçlice oluşturulan genç odaları bu denli önemlidir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Dar yaşam alanlarına sahip kullanıcılar yemek odası takımının salonda kullanılıp kullanılmayacağı konusunda kararsız kalabilmekted...
Devamı
Evinde farklı tarz dekorasyon arayanlar için country mobilyalar harika birer seçenek. Amerikan kovboy filmlerini hatırlatan countr...
Devamı
Modern ve şık bir tasarıma sahip uygun fiyatlı yemek masası sandalyeleri ile yaşam alanlarınızda etkileyici konseptler oluşturabil...
Devamı
Mutfak ve yemek odası dışındaki tüm atıştırmalıklarınız için özellikle salon ve oturma odalarında en büyük yardımcınız zigon sehpa...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ