facebook
Salonlarda Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Salonlarda Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Salon aydınlatmasının doğru bir dizayn ile oluşturulması sayesinde şık yaşam alanları oluşturulmaktadır. Ancak kimi yaşam alanlarında doğru bir aydınlatma oluşturulmaması ile özenerek alınan mobilyalar ve dekorasyon etmenlerinin şıklıklarına gölge düşmektedir. Çünkü nesnelerin tasarımlarını, renklerini, dokularını ve yapılarını tüm doğallığıyla yansıtmasını sağlayan en önemli etmen aydınlatmadır. Doğru aydınlatma olmadığı takdirde, mobilyaların renkleri değişebilecek, tasarımlarına gölge düşeceği ve istenilen konseptin yansıtılamayacağı için etkili ve doğru aydınlatma gerçekleştirilmelidir. Özellikle etkili ve doğru aydınlatma sistemlerinin önemli olduğu yaşam alanları salonlar olmaktadır. Kullanıcıların konuklarını ağırladığı ve daha fazla vakit geçirdiği salonların aydınlatmasının doğru olması önemli olacaktır. Peki salonlarda doğru aydınlatma için ne gibi aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir?

Aydınlatma Ürünlerini Keşfedin

Salonlarda ve yaşam alanlarında tercih edilmesi adına üretilen onlarca farklı aydınlatma modeli ve çeşidi bulunmaktadır. Şamdanlı ve kristalli avizeler, ledli avizeler, spot lambalar, lambaderler, abajurlar, zemin aydınlatmaları, aplikler ve daha birçok farklı aydınlatma ürünleri yaşam alanlarında tercih edilebilmektedir.  Peki bu aydınlatma ürünlerinin sağladığı yararlar nelerdir?

Özellikle lüks ve klasik yaşam alanlarında tercih edilmek istenilen şamdanlı ve kristal avizeler doğru seçenek olacaktır. Süs, heybetli tasarım ve şıklık algısının en önde olduğu klasik yaşam alanlarında kristal ve şamdanlı avize modelleri tercih edilecektir. Bu avizeler daha görkemli bir yaşam alanı oluşturmak istenilen alanlarda yüksek bir aydınlatma sağlayacaktır. Geniş salonlarda tercih edilmesi için tasarlanan katlı klasik avizeler bu gibi geniş alanlarda doğru tercih olacaktır.

Ledli avizeler ve spot lambaların yer aldığı yaşam alanları daha ufak yaşam alanlarında tercih edilen aydınlatma ürünleri olacaktır. Özellikle tavan yüksekliği düşük olan yaşam alanlarında tavana gömülü spot aydınlatma ürünlerinin tercihi doğru karar olacaktır. Aydınlatma kaynaklarının alçak yaşam alanlarında tavana ne kadar yakın olursa o kadar yararlı olacağı gerçeğini unutmamak gerekmektedir. Özellikle salonlarda gözü yorabilecek ve kullanıcılara yakın bir ışık kaynağı göz yorucu olabilecektir.

Lambader ve abajurlar ise daha çok aksesuar aydınlatma ürünleri arasına girmektedir. Ancak işlevsel olarak ta loş yaşam alanları oluşturmak isteyen kullanıcıların olmazsa olmaz seçenekleri olacaktır. Abajurlar daha çok yatak odalarında tercih edilse de, salonlarda da zigon ya da yan sehpaların üzerinde konumlandırılabilmektedir. Lambaderler ise kendinden ayaklı oldukları için salonlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Böylece loş, gözü yormayan ve dinlendirici bir salon ambiyansı oluşturulabilmektedir. Lambader ve abajur tercihi hemen hemen her yaşam alanında gerçekleşmektedir. Çünkü bu ürünler yardımcı aydınlatma ürünleri olmaktadır. Ana aydınlatma ürünlerine ek olarak yaşam alanlarında tercih edilmektedir. Böylece kullanıcılar aydınlık ve ışıl ışıl bir konsept oluşturmak istediğinde ana ışık kaynağını, daha loş bir konsept oluşturmak istediğinde ise lambader ya da abajur modellerini kullanması yeterli olacaktır.

Zemin aydınlatmaları ya da aplikler daha çok aksesuar niteliği görmektedir. Bir aydınlatma kaynağı olmaktan çok genel konsepti ve dekorasyonu destekleyici yapıları bulunmaktadır. Tek başına bir ışık kaynağı olmak yerine, yardımcı ve destekleyici bir ışık kaynağı olarak kullanılmaktadır. Özellikle zemin aydınlatmaları, lüks yaşam alanlarında koridorlarda, merdivenlerde ve kapı girişlerinde tercih edilerek şık bir konsepti desteklemektedir. Aplikler ise duvara sabitlenerek kullanıldığından daha çok otellerde görmeye alışık olsak ta salonlarımızda da kullanımı sağlanabilmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Modern oturma odaları, şık salon grupları ya da dikkat çeken banyo mobilyaları! Hangisinden bahsedecek olursak olalım, her biri or...
Devamı
Çalışma masaları, başarıya giden yolda en önemli etmenlerin başında gelmektedir. Çalışma ortamları kişiyi motive eden bilinen bir ...
Devamı
Ev dekorasyonlarında son yılların en trend mobilya modellerinden olan köşe koltukları birbirinden farklı çeşidi, rahatlığı ve malz...
Devamı
Yaşam alanlarınızdaki sandalyeleri yenilemek mi istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Yemek masası sandalye yenilemek için iki yolunuz b...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ