facebook
Evinize Aksesuar Seçerken Dikkat Edilecekler

Evinize Aksesuar Seçerken Dikkat Edilecekler

Aksesuar seçerken nelere dikkat edilmelidir? Lüks mekanlar ya da modern yaşam alanları dekore edilirken her etmen planlı ve düşünülerek dekorasyona dahil edilmektedir. Aksesuar modelleri de dikkatlice seçilmesi gereken ve yaşam alanlarına dahil edilirken doğru seçimlerin yapılması gereken ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok aksesuar modeli bulunmaktadır. Özellikle farklı motifli aksesuarlar, biblolar, figürler, tablolar, iç mekân bitkileri gibi onlarca farklı aksesuar çeşidi bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak mobilya aksesuarları arasına giren puf, sohbet takımları ve Josephine gibi uzanma koltukları da göz alıcı alanlarda tercih edilmektedir. Peki onlarca farklı çeşit ve model arasından doğru aksesuar nasıl seçilmelidir? Yani aksesuar seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Mobilya ve Dekorasyon ile Uyum

Aksesuar modelleri seçerken dikkat edileceklerin birçok maddesini sizlere sunacağız. Ancak en önemli maddelerin başında gelen uyum etmeni kullanıcıların dikkat etmesi gereken huşuların başında gelmektedir. Uyumdan kastımız, bir aksesuarın dış görünüşü, yapısı, ölçüleri, renkleri ve motifleri olmaktadır. Aksesuar modellerinin doğru yaşam alanlarında kullanılması, hem o aksesuarın kendisini daha şık gösterebilmesini, hem yaşam alanına dekoratif mana da katkı sağlamasını hem de diğer mobilyaların konseptini tamamlamasını sağlamaktadır. Bu sebeple yukarıdaki saydığımız etmenler ile uyumlu olan aksesuar modellerinize yaşam alanlarınızda yer verebilirsiniz. Geniş yaşam alanlarınızda daha büyük ve görkemli aksesuar modelleri tercih edebilirken, daha küçük yaşam alanlarınızda minimal aksesuarlara yer vermelisiniz.

Kırılmaz ve Dayanıklı Aksesuarlar

Aksesuar kategorisine giren, aynalar, seramik biblolar, motifler masa ve açık alanlarda sergilenen aksesuarların dayanıklı ve kırılmaya karşı dirençli modellerini tercih etmeniz hayati derecede önemli olacaktır. Özellikle evinizde evcil hayvan bakıyor ya da ufak bir çocuğa sahipseniz bu eşyalarınızı kullanabilmek ya da kırılmasını önlemek adına dayanıklı malzemeden üretilmiş ürünleri tercih etmenizde fayda olacaktır.

Özellikle yaşam alanlarında evcil hayvanlardan kedi besleyenler, biblo, masada duran cüzdan ve anahtarlık, bardak, tabak, çatal gibi aşağıya atılabilecek her nesneyi atacağını bilmektedir. Durum böyle olunca kedilerin atamayacağı ağırlık ve cüssede olan, ya da düşse bile kolay kırılmayan aksesuarları tercih etmenizde fayda olacaktır. Ancak unutmayın kediler inatçı hayvanlardır.

Renk ve Motif Seçimi

Her ne aksesuar olursa olsun motifleri ve renkleri ile yaşam alanlarınızda kullanırken doğru renk seçimi yapacağınızdan emin olun. Bir tablo seçecekseniz duvar boyanıza uygun, bir abajur seçecekseniz, evinizin ölçüleri ve mobilyalarınızın tasarımı, biblo ya da figür kullanacaksanız da evinizin genel dekorasyonuyla ilişkili olması gerekmektedir. Renk uyumu oldukça önemlidir. Çünkü uyumlu renk seçimi göze batmayıp dekorasyona katkı sağlarken, uyumsuz bir renk yaşam alanlarında sırıtmakta ve göze batmaktadır.

Aksesuarlar bir dekorasyonun en önemli elemanlarındandır. Yaşam alanlarında renk geçişleri, boş alanları doldurması, konsepti tamamlaması ve yaşam alanlarında kullanıcıları ve evdeki konuklarınız ile sözsüz iletişim kurabilmesi adına aksesuarlar oldukça önemlidir. Özellikle manevi değeri yüksek aksesuarlara yaşam alanlarınızda yer vermeniz, değerlerinizi korumanızda önemli bir etmen olacaktır. Türk bayrağı, çerçeve içerisinde dua, Osmanlı turası, Atatürk fotoğrafı, sevdiğiniz kişilerin fotoğrafları, kazandığınız bir ödül, aldığınız bir hediye ve sizin için önem arz eden tüm eşyaları yaşam alanlarınızda kullanabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Sehpalar yaşam alanlarında en kullanışlı mobilyaların başında gelmekte. Özellikle salon ve oturma odalarında tercih edilen orta se...
Devamı
Ünlü ressamların tabloları ve isimleri nelerdir? Genellikle çok beğendiğimiz tablolar, ünlü ressamların ellerinden çıkmış orijinal...
Devamı
Yeni yıla uygun dekorasyon nasıl inşa edilmelidir? Yeni yıl dekorasyonu ile samimi ve bir o kadar da sıcak bir yaşam alanı oluştur...
Devamı
Chester koltuk modelleri, rahat mıdır? Evet bir çok kullanıcı tarafından, tarafımıza yönetlilen ve kullanıcılar tarafından merak k...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ