facebook
Salon Dekorasyonlarında Göz Alıcı Yan Sehpa Modelleri

Salonlarınıza Yan Sehpa Modelleri

Evimizde dekorasyonuna en fazla önem verdiğimiz odalardan biri salonlardır. İstediğimiz tarzda salon dekore etmek için birçok ürün kullanabiliriz. Bu ürünlerden biri sehpalardır. Birçok modelde göz alıcı sehpa ile salonunuzu dekoratif hale getirebilirsiniz. Birçok sehpa modeli bulunmaktadır. Bunlar orta sehpalar, yan sehpalar, C sehpalar ve zigon sehpalardır. Son zamanlarda en fazla tercih edilen sehpa modeli, yan sehpadır.

Yan sehpalar koltukların yan kısımlarında konumlandırıldığı için orta alanı işgal etmeyen sehpa modelleridir.  Kare, dikdörtgen, oval, yuvarlak gibi birçok şekilde tasarlanmaktadırlar. Bu modellerin ahşap ve metalden üretilmiş olan çeşitlerini de bulmanız mümkündür. Yan sehpaların en büyük özelikleri orta alanda fazla alan kaplamasıdır. Koltuğunuzun yan kısmında konumlandırılan yan sehpalar hem şık bir görünüm sunarken hem de ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır.

Yan sehpaların bir türü olan C sehpalar, alt kısmı koltukların altına girerek oturma alanına daha yakın olarak konumlandırılabilmektedirler. C sehpa alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sehpanın alt kısmı koltuğun altına girdiği için koltuğunuzun alt kısmının yüksekliğine uygun olmalıdır. Koltukların alt kısımları yüksek ve dar olan modeller vardır. Dar olan koltuklar için, alt kısmı ince olan c sehpa tercih etmelisiniz.

Özellikle evde çocuk ağırlayan ve çocuğu olan kişiler için yan sehpalar ve c sehpalar çok daha kullanışlı ve güvenli olmaktadır. Çocukların oynamaları için alan sağlarken, sehpaların devrilmeleri de en aza indirilmiş olacaktır. Orta sehpalar çok eski zamanlardan beri evlerin dekorasyonunda kullanılırken, günümüzde de çok modern tarzda orta sehpa modelleri bulmanız mümkündür. Orta sehpaların birçok modelinde çekmeceler, raflar görmeniz mümkündür. Çekmece ve raflar hem şık bir görünüm sunarken hem de kullanım avantajı sunabilir. Orta sehpalar, özellikle çocuklu ailelerin dikkatle kullanması gereken sehpa türüdür. Genellikle evin ortasında konumlandırıldığı için, sürekli hareket halinde olan çocuklar için tehlikeli olabilir. Olası düşme durumlarında sehpaların sivri uçlarının yaralanmaya sebep olmaması için oval kenarlıkları kullanmalarını önerebiliriz.

Yan Sehpa Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sehpalar yalnızca salonlarda kullanılmamaktadır. Yatak odasında, Çocuk odasında, genç odaları da, yurtlarda, ofislerde kullanılabilmektedir. Bu kadar geniş kullanım alanı olduğu için farklı tarzlarda ve farklı modellerde sehpa bulmanız mümkündür. Sehpa alırken üretilen malzemesine dikkat etmelisiniz. Özelikle metal yan sehpa ve diğer metal sehpalarda paslanma yapmayacak metalden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Metal sehpaları kullanırken her türlü ıslanmalara karşı dikkat ederek ve kurulayarak olası paslanmaları da önleyebilirsiniz.

Ahşap sehpa alırken de üretiminde kullanılan ahşap malzemesine dikkat etmelisiniz. Sehpalar genellikle evlerin orta kısımlarında bulundukları için fazla darbe alma ihtimali vardır. Darbelerden, çizilmelerden ve ıslanmalardan etkilenmeyecek ahşaptan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Sehpalar, yiyecek ve içeceklerin servis edildikleri ürünlerdir. Yüzey kısmında sıcak çay bardağı, nar suyu veya kiraz suyu gibi leke yapabilecek ürünlerde servis edebileceksiniz. Bu nedenle sehpaların yüzey kısımlarının lekelere karşı dayanıklı olmasına, kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Sehpalar geçmişten günümüze her evde bulunmuş ürünlerdir. Bu nedenle birçok tarzda, birçok modelde, birçok zevkte, birçok renkte, birçok maddeden üretilmiş sehpa bulmanız mümkündür. İhtiyacınıza ve evinizin dekorasyonuna göre uygun olan sehpayı bulmanız mümkündür Öncelikle evinizin alanına, evinizin dekorasyonuna ve ihtiyacınıza göre en uygu sehpa türünü belirlemeniz size yardımcı olacaktır. Ardından belirlediğiniz tarz için evinizde hangi boyutlarda sehpa kullanabileceğinizi belirleyerek kendinize ve evinize en uygun sehpa modelini bulabilirsiniz.

Yan sehpa fiyatları kullanılan malzeme, sehpa modeli gibi birçok unsura göre değişmektedir. İhtiyacınıza ve evinizin dekorasyonuna en uygun olan sehpayı birçok fiyat aralığında bulabilirsiniz. Salon dekorasyonlarınız ile uyumlu sehpalar içerisine zigon sehpalar da girmektedir. Yaşam alanlarınıza uygun fiyatlı zigon sehpa modellerini dahil etmek istiyorsanız, blog makalemizi mutlaka incelemenizi öneriyoruz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yazın eğlencesini eziyete dönüştürmemek için zaman zaman gölgede şemsiye altında dinlenmeniz gerekmektedir. Özellikle havuz, deniz...
Devamı
2019’un serin günlerini hafif hafif hissetmeye başlamışken sonbahar-kış sezonunun evlerimize getireceği yeni trendleri incelemenin...
Devamı
Her dekorasyon ürünü gibi avize seçimi de oldukça etkileyen ve ambiyasta önemi olan bir üründür. Avizelerden konuşulunca çoğu kişi...
Devamı
Modern evler dizayn etmek hepimizin hayali. Peki modern yaşam alanlarında minimalizm akımına kapılmaya ne dersiniz? Sade ve dinlen...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ