facebook
Dekorasyonlarınızda Halı Kullanımının Önemi

Dekorasyonunuzda Halı Kullanımı

Yaşam alanlarınızdaki konsepti tasarlarken halı seçiminizin konseptlerinizle uyumlu olması oldukça önemlidir. Ev dekorasyonu ve tasarımları gerçekleştirilirken ilk akla gelen kaba mobilyalardan olan koltuk takımları, yemek odaları ve ahşap mobilya çeşitleri gelmektedir. Ancak ev tekstili konseptinizin tamamlayıcısı, cümlenin sonuna koyduğunuz nokta niteliği görmektedir. Halılar ise hem işlevselliği hem de dekorasyona kattığı yararları ile ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Halı seçimi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu hususlar, halının tasarımınız ile uyumlu olması, halının kalitesi ve boyutu gibi birçok etmenden oluşmaktadır.

Kaliteli Halılar Nasıl Anlaşılır?

Salonlarınızın dekorasyonu ve tasarımında tercih edeceğiniz halı modelinizi seçerken halının tasarımına dikkat edeceğiniz kadar kalitesine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir halının kaliteli olduğu nasıl anlaşılır? Halıda kullanılan iplik çeşidi ve ipliğin dokuma sıklığı önemlidir. Tüm bu detaylar, halınızın kolay temizlenmesi, ne kadar uzun kullanabileceğinize kadar birçok konuda etkilidir.

Yün Halı Modelleri

Doğal olan yün halılar aşınmaya karşı dayanıklı olduğu ve uzun kullanım ömrü sunduğu için diğer halı çeşitlerinden daha pahalı olabilmektedir. Uzun ömürlü olmasının yanında bazı dezavantajları da mevcuttur. Yün halılar lekelere karşı korumanız gereken halı çeşitlerindendir. Üzerindeki lekelerin çıkması sizi yoracaktır. Bu nedenle yün halıları temizlerken, özel halı şampuan ve makinaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bunlarla birlikte yün halılar yünlenme yapabileceği için ilk kullanım aylarında yün topakları yapacaktır.

Akrilik Halı Modelleri

Yumuşaklığı ve kullanışlılığı ile ön plana çıkan akrilik halı modelleri, az leke tutma özelliği ile ev hanımlarının vazgeçilmezlerinden olmaktadır. Aşınmaya karşı dayanıklı yapısı ile uzun bir ömrü olan akrilik halılar salon halıları olarak çokça tercih edilmektedir.

Naylon Halı Modelleri

Maliyeti ile daha uygun olan bu halılar leke tutmaz ve kolay bir şekilde temizlenirler. Yıpranmaya karşı da dayanıklılığı vardır. Naylon bir diğer adıyla polyamid halılar evlerde sıkça kullanılan, halı çeşitlerindendir.

Polipropilen Halı Modelleri

Uygun fiyatlı halı modellerindendir. Leke tutmama özelliği yarar sağladığı noktadır. Ancak çok çabuk iz tutar ve üzerine yerleştirilen koltuk veya mobilya ayak izlerini belli etmektedirler. Genellikle bu tür halılar dayanıksız ve ömrü kısa halı çeşitleri arasına girmektedir.

Halınızın Dekorasyonunuzla Uyumlu Olması

Halı kalitelerini öğrenip, hangi tür halı alacağınızı ve bütçenizi de bu doğrultuda belirledikten sonra, halı seçimine geçebilirsiniz. Halı seçimi genellikle dekorasyon ile uyumlu olması gerekmektedir. Halılar ev dekorasyonlarının tamamlayıcısı olan ev tekstili ürünleridir. Boyu, dokusu, rengi, motifleri ile ev konseptinize uygun bir halı seçmeniz yaşam alanlarınızdaki uyumu sürdürmenizi sağlayacaktır.

Halı Renk Seçimi: Seçeceğiniz halının rengi, mobilyalarınız, parkeniz, odanın boyası gibi birçok etmene göre belirlenmelidir. Halı renginizi belirlerken mobilyalarınla uyumlu renk tonlarının seçimini yapabilirsiniz.

Halı Desen Seçimi: Halı deseninizi seçerken mobilyalarınız ile uyumlu olması önemlidir. Klasik bir mobilya tercih ediyorsanız, halılarınızın da klasik, oyma motiflerini andıran desenlerden olması önemlidir. Ancak daha modern ve klasiğin dışında bir mobilya konseptiniz varsa halı desenlerinizi daha modern hatlara sahip motiflerin olmasına dikkat edebilirsiniz. Desen seçimi halının nerede kullanılacağı ile de ilgilidir. Salonda kullanacağınız bir desen ile bebek odasında kullanacağınız halı deseni aynı olmayacaktır.

Halı Türü Seçimi: Halı türünüzün seçimini halının kullanılacağı odaya uygun olması gerekmektedir. Daha çok rutubetli ve nemli ortamlarda ince halıları tercih edebileceğiniz gibi, salonlarınızda daha kalın ve yünlü halılar ile ısı izolasyonunu sağlayabilir ve yumuşa olması sebebiyle konforunuzu üst düzeye çıkartabilirsiniz.

Tür seçimine temizlik ve bakım özellikleri de girmektedir. Mutfakta kullanacağınız bir halının kolay silinebilir ve belki de yıkanabilir biz özellikte olması yararınıza olacaktır. Bebek odasında tercih edeceğiniz halılarında yumuşak pofuduk ve bebeğinizin düştüğünde onu koruyacak bir yumuşaklıkta olmasını sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yaşam alanlarınızda kitaplıklar ile yeni bir konsept oluşturmak isteyenlerin hoşuna gidecek dekorasyon fikirlerini Trend Mobilya o...
Devamı
Cam sehpalar yakın geçmişte birçok yaşam alanında tercih edilmiş yaşam alanlarına mükemmel bir şıklık ve hareket katmıştır. Zaman ...
Devamı
Salonlarınızda kullanacağınız şık mobilyalar ile konuklarınızı etkileyecek yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Salonların genel kon...
Devamı
Doğru portmanto seçimi nasıl yapılır? Portmanto seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Evlerimizin genellikle hol ve giriş...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ