facebook
Bir Çalışma Masasında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bir Çalışma Masasında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Çalışma masalarında mutlaka olması gereken özellikler nelerdir? Çalışma masaları kullanıcısının ihtiyaçlarına yanıt verecek nitelikte olması gerekmektedir. Bu nitelik kullanıcının masayı nasıl kullanacağı ile ilişkidir. Mesleki gereksinimler için kullanılacak çalışma masalarının özellikleri ayrı, geleneksel çalışma masası modellerinin özellikleri ayrı olmaktadır. Bilgisayar ile çalışan kullanıcıların farklı ihtiyaçları olabileceği gibi teknik bir ressamın, bir çalışma masasından beklentisi daha fazla olacaktır. Bu sebeple masanın özellikleri kullanım yerine ve alışkanlıklara göre de değişiklik göstermektedir.

Çalışma masalarında bulunması gereken temel özellikler bulunmaktadır. Bu temel özelliklerin yanında mesleki gereksinimler de bulunmaktadır. Bu mesleki gereksinimleri kullanıcıların kendileri daha iyi bileceği gibi temel özellik tavsiyelerinde bulunacağız.

Tüm Çalışma Masalarında Olması Gerekenler

Bir çalışma masası ayakları olan üzerine de ahşap tabla yerleştirilmiş mobilya değil, özellikleri, formları olması gereken önemli bir mobilya çeşididir. Çalışma masaları vücut ve omurga sağlığını koruması, sırt ve bel ağrılarının önüne geçmesi hatta genç yaşlarda başlama riski olan skolyoz rahatsızlığının önüne geçebilmesi adına ergonomik ölçü formları dikkate alarak tasarlanması gerekmektedir. Masa ile birlikte kullanılacak sandalyenin de masanın ölçüleri ile doğru orantıda olması gerektiğini de ihmal etmemelisiniz.

Kaliteli bir çalışma masası kesinlikle sallanmamalı ve titrememelidir. Ufak tefek vuruşlardan etkilenen, üzerinde yazı yazarken dahi titreyen ve sallanan çalışma masaları kullanıcısını memnun etmeyecektir. Bu sebeple çalışma masalarının ağırlıkları doğru, ayakları ise sallanmamaya elverişli şekilde tasarlanmalıdır. Çarpma ve darbelere karşı dayanıklı olup, devrilme ve yıkılma riskinin olmayacağı ayakları yere sağlam basan çalışma masalarını kullanmak oldukça önemli olacaktır.

İşlevse bir çalışma masası çalışma alanını maksimum derecede sunan, bununla birlikte bir çok işlevsek gözü olan kullanıcısına yardımcı olacak ve ona alanlar açacak mobilyalardır. Örneğin bilgisayar için kullanılan bir masada klavye alanı, ekran ve kasa alanı gibi ceplerin olması gerekmektedir. Ya da laptop kullanıcıları için şarj aletinin geçirileceği mekanizma ya da deliklerin doğru yerleştirilmesi önemli olacaktır. Özellikle yazı işleri ile ilgilenen ya da teknik resim alanında uzmanlaşan kişiler için geniş alan, sunulmalıdır.

Çalışma masası sandalyelerinin konforlu olmasının yanı sıra, yaz aylarında terletmeyecek yapıda olması da gerekmektedir. Böylece konforlu bir kullanım ve oturum imkânı elde etmiş olacaksınız. Çalışma masalarında mutlaka alan düzenleyici raflar olmalıdır. Kalemleri, notları, aksesuar ürünlerini düzenleyecek, bu alanlada muhafaza edeceğiniz ufak alanların olması gerekmektedir.

En şık ve modern aynı zamanda işlevsel çalışma masalarını trend mobilya, çalışma masası kategorisinden keşfedebilir, hızlı ve kolay adımlar ile satın alabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Modern, canlı ve sıcak dekore edilen yaşam alanlarının şıklığını tamamlayan ahşap orta sehpa modelleri her sezon gözde olmayı başa...
Devamı
Erkek bebek odası dekorasyon fikirlerini keşfedin. Bebek odalarının dekorasyonları yapılırken bebeklerin gelişimini destekleyecek,...
Devamı
Evlerimizin en önemli alanlarından biri olan yemek odaları tüm ailenin bir araya geldiği ve misafirlerin ağırlandığı yaşam alanı o...
Devamı
Küçük yaşam alanlarında şık dekorasyon oluşturmak isteyen kullanıcılar tercih edeceği her mobilya ve aksesuar ürününü özenerek seç...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ