Ada Mutfaklar ile İşlevsel Yaşam Alanları

Ada Mutfaklar ile İşlevsel Yaşam Alanları

Modern bir tasarım olan ada mutfaklar, yaşamımızı kolaylaştıran her şey gibi 20. yüzyılın başlarında, savaş sonrası ihtiyaçlardan doğdu. Değişen dünyada değişimden etkilenmeyen neredeyse hiçbir şey yok. Modernizm ile birlikte üreticiler insan hayatını kolaylaştırmanın türlü yollarına başvurdular. Bunun için de önce insanın en çok vakit geçirdiği yerden, yani evinden başlamak önemliydi. Evimizde ise pratik olmasına en çok ihtiyaç duyduğumuz alan mutfaklardır. Mutfakta pratiklik ve şıklık ise ada mutfak mobilyaları ile sağlandı.

Hem pratik hem şık hem de son derece konforlu olan ada mutfaklar, adı üzerinde mutfak tezgahından bağımsız bir alan daha barındırmakta. Bu bağımsız tezgâh üzerinde evye bulunabildiği gibi aynı zamanda bir tarafı masa olarak kullanılabiliyor. Tercihe göre ada tezgâhın üzerinde evye bulunmayanlarına da ulaşılabilir. İstenirse ocak da ada üzerine yerleştirilir ve mutfak adası ana tezgâh haline getirilebilir. Çünkü, ada tezgâhın üzerine davlumbaz sistemi ve ışıklandırma da yapılabilmektedir. Değişik renkleri olduğu gibi ahşap ya da mermer türlü türlü malzemeden de üretilebilir. Kısaca ada mutfak mobilyaları, bin bir farklı rengi ve dizaynıyla birçok alternatif sunuyor bizlere.

Amerikan Mutfaktan Farklı

Mutfak adaları açık mutfak kategorisine girdiği için Amerikan mutfak ile karıştırılır. Aslında adalar ve Amerikan mutfak birbirinden farklı yapılara sahiptir. Amerikan mutfaklar yemek odası, oturma odası veya salon içine dahil edilirken ada mutfaklar evin diğer alanlarına açık olmak zorunda değildir. Genellikle ana mutfak tezgahına yakın ve mutfağın ortasında yer alan ikinci bir tezgâh içerir. Bu tezgâhın üzerinde, bildiğimiz mutfak tezgahında bulunan her şey olabilir. Aynı zamanda bu tezgâh, masa görevi de görebilir.

Her Mutfağa Uygulanabilir Mi?

Ada mutfak mobilyaları ile ilgili bilinen en yanlış unsur, sadece büyük mutfaklarda olabileceğidir. Oysaki mutfak adalarının farklı ölçüleri bulunduğundan neredeyse her mutfağa uygundur. Tabi ki büyük mutfaklara daha iyi uyum sağlar ama yine de küçük mutfaklar için imkânsız değildir. Hatta ada mutfak, sanılanın aksine mutfağınızı daha geniş gösterecek ve mutfağınızda yerden tasarruf etmenizi sağlayıp daha düzenli ve estetik bir görünüm yaratacaktır. Adanın mutfak tezgahından ayrı olması da şart değildir. Bazı ada mutfak modellerinde ana mutfak tezgâhı ile ada kısım bağlantılı dizayn edilmiştir.

Eğer mutfağınız, açık ise salonunuz ya da oturma odanıza uzanan bir ada mutfak tercih edebilirsiniz. Bu da evinizde ferahlığı keşfetmenize yarayacaktır.

Dezavantajı Var Mı?

Mutfak adaları açık mutfak kategorisinde olduğu için, yani evin diğer alanlarından bağımsız olsa da yemek odası gibi kullanıldığından koku ve gürültü bazı kullanıcılar için itici özellik olabilir. Yemek yerken diğer kokuları almak bazılarımızın hoşuna gitmeyebilir ya da mutfakta çalışmakta olan buzdolabı, bulaşık makinesi, mutfak robotu ya da davlumbaz gibi eşyaların sesi kullanıcıları rahatsız edebilir. Bu durumda da ada mutfak mobilyaları tercihinizi masa olmayan, sadece tezgahlı seçerseniz sorun ortadan kalkacaktır. Ya da güçlü bir davlumbaz sistemi ile kokulardan kurtulabilir, daha sessiz ev aletleri tercih ederek gürültü faktörünü de ortadan kaldırabilirsiniz. Açık mutfaklarda olduğu gibi ada mutfaklar da sürekli düzenli ve temiz tutulmalıdır. Misafirlerinizin ve ailenizin vakit geçireceği bir alan da yemek yapmak bu alanın göz zevkini rahatsız etmesine de neden olabilir. Bu yüzden titiz hanımlar bu dizaynı kullanırken zorlanmayacaklardır fakat mutfağın her daim temiz ve düzenli tutulması bazılarına güç gelebilir.  Ayrıca açık mutfaklar büyük rahatlık ve hareket imkânı sağlar. Ferahtırlar ve son derece estetiktirler. Ada mutfaklar, mutfak aletlerini ve ufak parçaları bile düzenli bir şekilde yerleştirebileceğiniz dolaplar ve kullanım alanları ile de yaşamınızı kolaylaştırır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Bebek arabası seçerken nelere dikkat edilmeli? Bebek arabası modelleri arasından en doğru seçim nasıl yapılır? Anne ve babalar beb...
Devamı
Boyun ağrıtmayan yastıkların özellikleri nelerdir? Günün ortalama üçte birlik bir kısmı yatarak ve uyuyarak geçmektedir. Uyku kali...
Devamı
Beşik seçimi ebeveyn adaylarının en tatlı telaşlarından bir tanesi! Beşiğin sağlayacağı konfor bebeğin gelişim sürecine doğrudan e...
Devamı
Size dekorasyonda en dikkat çekici ve dolayısıyla en önemsenmesi gereken aksesuarın avize olduğunu söylesek ne düşünürsünüz? Avize...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ