facebook
Kaliteli Baza Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Baza Nasıl Anlaşılır?

Baza seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Baza seçerken birçok model arasından hangisini seçeceğiniz konusunda arada kalıyorsanız kaliteli baza nasıl anlaşılır yazımızı keşfedin. Kaliteli bazalarda bulunan özellikler nelerdir, baza modeli seçerken nelere dikkat edilmeli gibi merak ettiğiniz konulara yanıt bulabilirsiniz.

Yatak odası mobilyalarından bazaların kalitesi, dayanıklılığı ve sağlamlığını anlamak için bazada üretilen malzemelere, taşıyacağı ağırlığa ve tasarımına dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle bir bazanın kaç parçadan üretildiğini bilmek ve üretiminde kullanılan bu parçaların dayanıklılıklarını sorgulamak gerekmektedir.

Baza modellerine göre değişiklik gösteren bu malzemeler genellikle bazanın ayakları, genel iskeleti, yatağın konulacağı alan, bazayı kaldırmak için güç alan süspansiyon sistemi, kaplama malzemeleri kumaş ya da deri malzemeler kullanılmaktadır. Tüm bu üretim malzemelerini bazanın sağlıklı bir kullanım sunması ve uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir.

Dikkat Edilecekler

Baza seçerken modellerin tasarımından çok kalitesine, dayanıklılığına odaklanmanız gerekmektedir. Baza modelinin kasası çok hafif ve ince olan modellerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Bazanın ayakları yere sağlam basan bir yapıda ve kalın profillerden oluşması gerekmektedir. Bu ağırlık açısından dezavantaj oluştursa da üzerinde taşıyacağı ağırlığı hesap ettiğinizde, dayanıklılığı için olması gerekmektedir.

Bir sonraki aşamada ise yatağın konulacağı iskeletin dayanıklı ve esneyebilme özelliğinin olması gerekmektedir. Sıra sıra dizilen ahşapların eğimli olması ve ağırlık karşısında esneklik gösterebilmesi, kırılgan bir yapıda olmaması oldukça önemli olacaktır.

Sandıklı baza modellerinde sandığın taban kısmını oluşturan malzeme genellikle kontraplak olmaktadır. Üstelik bu kontraplak ince ve zımbalar ile gövdeye tutturulmaktadır. Bu modellerden uzak durmanızda yarar var. Çünkü zaman içerisinde bazanın sandığının içerisindeki artan yük miktarı ile kontraplakta çökmeler yaşanmakta ve baza işlevini yitirmektedir. Tercih edeceğiniz baza modellerinin sandık kısımlarındaki tabanlığın çok ince olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bazayı ve yatağı kaldırmak için güç alınacak amortisör sisteminin de sağlam ve kaliteli bir yapıda olması gerekmektedir. Kimi bazalarda maliyetten kısmak adına sadece bir tarafına amortisör konulmakta ve bu yükü uzun kullanımda kaldıramayan malzeme kullanılmaz hale gelebilmektedir. Bu sebeple çift tarafta da amortisör olmalı ve üzerinde yatak olduğu halde kolayca yukarıya kaldırabilen bir güçte olması gerekmektedir.

Güvenlik sistemi de oldukça önemlidir. Kaliteli bazalarda bazanın düşmesini önlemek adına güvenlik kilit sistemleri bulunmaktadır. Bazayı kaldırdıktan sonra daha ileride yer alan eşyaları almak için eğildiğinizde yatağın üzerine düşmesini önleyen güvenlik kilidinin de mutlaka olması gerekmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Sandalye modeli seçerken nelere dikkat edilmelidir? Yaşam alanlarında yemek masaları ve yemek odası takımları seçerken, sandalye m...
Devamı
Mobilya temizliği özenilmesi gereken bir işlemdir. Mobilyaların üzerinde, cila, vernik ve özel işlemeler bulunmaktadır. Bu özel iş...
Devamı
Abajurların yaşam alanlarımızda kullanım alanları oldukça fazladır. Kullanım alanlarına ek olarak kullanım amaçları da bulunmaktad...
Devamı
Doğru yatak başlığı seçimi, yatak odası takımı özellikleri, karyola özellikleri, yatak odasının boyutları ve kullanacak kişilerin ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ