facebook
Avize Almadan Önce Öğrenmeniz Gerekenler

Avize Almadan Önce Öğrenmeniz Gerekenler

Her dekorasyon ürünü gibi avize seçimi de oldukça etkileyen ve ambiyasta önemi olan bir üründür. Avizelerden konuşulunca çoğu kişinin aklına büyük, kristalli, parlak avize modelleri geliyor ancak yeni nesil avizeler artık daha modern ve minimal tarzlarda olabiliyor. Pahalı ve lüks bir avize modelini beğenebilirsiniz ancak daha uygun fiyatlı avizeler de uyumu kolaylıkla yakalayabilir. Avizelerin kolaylığı da fiyatlarıdır. Avizelerin fiyatı değil modelleri ve tasarımları daha ön plandadır. Evinizin tarzını yansıtırlar. Bu nedenle avize seçimi  fiyattan çok modele dikkat edilmelidir. Avizelerin farklı farklı modelleri vardır. Her tarza uygun avize tasarımları bulunmaktadır.

Avize Modelleri

Tek sarkıt avizeler ilk akla gelen avizelerden oluyor. Adı üzerinde tek sarkıt. Avize denilince ilk kla gelen modellerden oluyorlar. Daha minimal yapıları, sade tasarımları ve uygun fiyatları ile çok rabet gören bu avizeleri aynı zamanda her yerde bulmak da mümkün.

Klasik avize modelleri ise 3 ve daha fazla kollu olan daha çok eski model gösterişli modellerdendir. Çok daha zengin ve lüks bir ambiyans sağlar. Genellikle taşlı modellerdir. Bu avizeler için odanın büyüklüğü ve mobilyaların tasarımı oldukça önemlidir. Bu modellerde camlar ve taşların oyananabilir olması sizin de avizenizde ufak değişiklikler yapabileceğiniz anlamına geliyor. Klasik avize modellerinin kullanışlı yönüdür.

Kristal taşlı avizeler ise genellikle karşımıza mobilyacılarda çıksa da tabiki bu modelleri de her yerde görmek mümkündür. Adında da belirttiği gibi sadece kristallerden oluşan bir tasarımı vardır. Zarif görüntüsüyle estetik ve şık bir görüntü elde edilebilir. Ama tabiki bu modelde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Görüntüsü çok çekici ve güzel gelse de görüntüden çok kristalin kalitesine dikkat edilmelidir. Kristallerin özellikle kristalize cam olmasına dikkat etmelisiniz. Normal camdan üretilenler hafif yeşil tona kaçmakla birlikte zamanla matlaşarak parlak görüntüsünü de yitirir. Kristalize taşlar berrak ve pasparlak bir görüntüye sahiptir. Ayrıca bu avizelerin kullanım alanları da oldukça geniştir. Salon, yatak odaları, yemek odaları vs.

Avize Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avize alacağınız odanın ışık ihtiyacına öncelikle dikkat edilmelidir. Dekorasyon oldukça önemli olsa da unutulmamalıdır ki asıl amaç aydınlatmayı sağlamaktır. Fazla göz kamaştırıcı veya fazla loş ortamlar uygun olmayacaktır. Her odada farklı ışıklandırma miktarına ihtiyaç duyulur. Mutfak ve salonun veya yemek odasıyla yatak odalarının  ışıklandırmasının hepsi aynı olması beklenemez. Mekanın gereksinimlerine göre avizeler alınmalıdır.

Özellikle çok sık vakit geçirdiğimi odalarda da göz sağlığımız açısından yukarıya bakan ışıklar tercih edilmelidir. Göze direkt temas eden ışıklandırmalar göz ve uyku sorunlarına yol açabilir.

Temizlik açısından da tabiki dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kabul edelim büyük geniş temizlikler dışında birçoğumuz avizelerimizi sık sık silen insanlar değilizdir. Ancak tabiki büyük temizlikler yapılırken vs avizelerimiz de silinip pırıl pırıl edilirler. Gösterişli ve güzel bir avize almak isterken zahmete girmek istemiyorsanız avize modellerinize bakarken temizliğinin zorluk ve kolaylığına dikkat etmelisiniz. Avizeler tavana asıldığından bu normalden de zor bir iş haline geleceğinden evlerde temizliği üstlenen aile bireyi için dikkat etmesini öneririz. 

Kaliteli avizeler pürüzsüz olmalıdır. Satın alırken avizenizi sadece göz ile seçmeyin aynı zamanda dokunarak da kontrol edin. Pürüzü olan avizeler muhtemelen defolu ürünlerdir.

Tavan yüksekliğinize göre avize seçmelisiniz. Yüksek bir tavana sahipseniz kısa sarkıtı olan avizeler pek uygun kaçmayacaklardır. Aynı şekilde alçak tavanlı yerlere de uzun sarkıtlar kötü bir görüntüye ve uzun boylularımız için zorluklara yol açabilir. Mobilyalarınızın tarzına dikkat ederek avize tercihinizi yapmalısınız çok uyumsuz absürt avizeler komik bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yeni bir güne dinç ve sağlıklı bir başlangıç yapmak, uyku kalitesi için oldukça önemlidir. Uyku kalitesini etkileyen en önemli fak...
Devamı
Çok severek satın aldığınız mobilyaları uzun yıllar kullanabilmeniz için onlara çok iyi bakmanız gerekiyor. Bunun en temel yolları...
Devamı
Günümüzde ofis dekorasyonu da en az ev dekorasyonu kadar önem arz etmektedir. Kurumların kimliği ve temsil gücünü yansıtan ofisler...
Devamı
Yaşam alanlarınıza son moda koltuk takımları dahil etmek istiyor ve seçimi konusunda kararsız kalıyorsanız, doğru yerdesiniz. Günü...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ