Adım Adım Koltuk Kumaşı Değişimi

Adım Adım Koltuk Kumaşı Değişimi

Koltuk kumaşı değişimi her birimizin hayatının bir döneminde mutlaka gündeme almak zorunda kaldığı süreçlerden bir tanesi! Bu süreç zaruri bir ihtiyacı karşılamak üzere içine girmek durumunda olduğumuz ve aynı zamanda azami düzeyde dikkat göstermek mecburiyetinde olduğumuz bir zaman dilimi. Biraz zahmetli olsa da bu süreci yalnızca zorunlu zahmetleri ve yorucu tarafları ile değerlendirmek yanlış. Koltuk kumaşı yenileme için ayrılan zaman dilimlerini bir nevi tarz değiştirme, stil tazeleme fırsatları olarak değerlendirir ve buna göre hareket edebilirsek, büyük ihtimalle işin sonunda son derece verimli bir tabloyla karşılaşmış oluruz. Nitekim koltuk kaplama uygulamaları böylesi bir yenilenme ve tazelenme avantajları barındırmaya da zaten uzak değiller. Bu nedenle, dekorasyonumuzda canlılık yaratmak ve yaşam alanlarımızın havasını değiştirmek için bunun son derece uygun bir fırsat olduğunu unutmayalım. Ama bu uygulamaları yaparken göstermemiz gereken hassasiyet noktasından da çok fazla uzaklaşmayalım.

Bildiğiniz üzere koltuklar hem evlerin hem de ofislerin dekorasyonunun şıklığını ortaya koyan en önemli parçalar. Dolayısıyla her zaman önemsenmeli ve ihtiyaç duyulduğu anda yenilenmeli, bakım görmeli yahut değiştirilmeliler. Bakım ve yenileme gerektiren pek çok sebep var. Tüm bu sebepler zaman içerisinde ortaya çıkıyorlar. Uzun kullanım süreleri boyunca koltuklar kimi zaman genel kullanımın bir getirisi olarak, kimi zaman dışarıdan bir etkenin belirmesiyle yıpranıp, aşınabiliyorlar. Bu noktada gereksinimlerimiz arasında ilk sıraya yükselen koltuk kaplama kumaşı da modelinden, rengine, kalitesinden üzerinde taşıdığı desenlere kadar her yönüyle dikkatimizi çekiyor. Koltuk kaplama kumaşları her zevke ve stile uyum sağlamak üzere değişkenlik gösteriyor. Bu durum hem artan seçenekler sayesinde kendimize en uygun modeli seçebilmemiz için bize geniş bir yelpaze sunuyor; hem de çokluklar arasında karar vermemizi zorlaştırıyor. Evimizin dekorasyonuna, genel stiline ve koltuklarımızın modeline en uygun modeli seçmek zorunda olsak da, bu seçimi yapınca işimiz sona ermiyor. Seçim yapmak bu işin ilk adımı! Asıl önemli adımlar bu ilk adımın ardından atılıyor. Tek bir sorunun yanıtı bütün bir süreci önümüze seriyor! Koltuk kumaşı değişimi nasıl yapılmalı?

Koltuk Kumaşı Değişimi!

Koltuk kaplama kumaşı değişimi için ilk önce değişim yapılacak koltuğun ölçülerini doğru biçimde not almalısınız. Zira kumaşın boyutuna bu ölçüler neticesinde karar vereceksiniz. Daha sonra eğer süngerlerinizden memnunsanız var olan kumaşı sökmeden üzerine bir kaplama da yapabilirsiniz. Kaplamaya alt kısımdan başlamanız uygun olacaktır. Böylece koltuklarınızın ayak kısımlarını çıkarma derdine de düşmeden, kumaşın fazla kısımlarını keserek kaplama yapabilirsiniz.

Koltuk kumaşı yenileme için gerekli olan malzemeler, zımba tabancası, kumaş kuması, fitil, sıcak silikon ve elbette kumaş!

Kumaşı Mutlaka Ahşap Kısımlara Zımbalayın!

Koltuğun kenarlarındaki fitilleri söküp, kaplayacağınız kumaşı koltuğun üzerine koyarak kesim yapacağınız yerleri işaretleyin ve ardından bu işaret noktalarını takip ederek kesin. Kesimin ardından kumaşı yer yer gerdirerek koltuğun üzerine sabitlemek üzere zımba tabancasına başvurun. Zımba tabancasının hedefi koltuklarınızın ahşap kısımları olmalı. Kumaşlar ahşap kısımlardan zımbalanmazsa, sabitlenmeniz çok zor olur. Kaplamayı bitirmenizi takiben seçtiğiniz fitilleri sıcak silikon yardımıyla gerekli yerlere yerleştirip, onları da sabitleyin. Bütün bu işlemleri sırasıyla ve mümkünse bir yükseltinin üzerinde yapın. Koltuk size olabildiğince yakın olsun. Bu daha rahat hareket etmenize imkan verecek ve daha iyi bir sonuç elde etmenize katkı sağlayacaktır.

Başta dile getirdiğimiz gibi bu süreç biraz zahmetli. Ancak birbirinden güzel koltuk kaplama kumaşları ile bu uygulamalar oldukça eğlenceli bir hal alıp, evinize yepyeni bir hava kazandırmanın anahtarına dönüşüyorlar! Siz de böyle bir değişim yapmak istiyorsanız, biran evvel harekete geçin ve koltuklarınızın kumaşlarını değiştirmeye girişin!

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Mobilyalar evlerin konsept ve tasarım belirleyicilerindendir. Ev içerisindeki tasarımı ve dekorasyonu belirleyen en önemli etmenle...
Devamı
Yatak odası takımlarının en önemli parçalarından olan gardıropların seçimi oldukça önemlidir. Yatak odasının en büyük ve en işlevs...
Devamı
Dresuar nedir? Dresuarlar ne işe yarıyor? Günlük hayatta genellikle adını bilmediğimiz bir mobilyadır dresuar. Bu mobilya ise sehp...
Devamı
Salonlarda kitaplık temelli dekorasyon oluşturmak isteyen kullanıcıların hoşuna gidecek olan makalemizi keşfedin. Salonlarında, ya...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ