facebook
Doğru Lambader Nasıl Seçilir?

Doğru Lambader Nasıl Seçilir?

Doğru lambader seçim önerilerimizi keşfedin. Ev konseptinizin tamamlayıcı aksesuarlarından olan lambader modellerini seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Ev konseptinizin tamamlayıcı aksesuarlarından olan lambader modellerini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine, doğru lambader modeli seçimi ve lambaderi evinizin hangi alanlarında kullanabileceğinize değindik.

Lambader en bilinir ve genel tanımı ile aydınlatma ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Kullanım alanı ve sunduğu yararlara bakıldığında daha çok dekorotif aydınlatma kategorisine girmektedir. Dekorasyon işin içerisine girdiğinde, loş bir ışık sağlaması ve tasarımsal çizgileri ön plana çıkmaktadır. Alacağınız aydınlatma ürününün tek işlevinin aydınlatma olmadığını bilerek, lambader seçiminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Yaşam Alanlarınızda Lambader Kullanımı

Aydınlatma yaşam alanlarında doğru kullanıldığında birçok etki oluşturmaktadır. Aydınlatma ürünlerini dekoratif bir stil oluşturmak için kullanacağınız gibi, ferah ve hareketli bir yaşam alanı dizayn etmek için de tercih edebilirsiniz. Lambader daha çok dekoratif alanlar oluşturmanızı ve loş bir ortam sağlamanızı destekleyecek nitelikte bir aydınlatma grubu ürünüdür.

Köşe takımınızın yanına yerleştireceğiniz konumu ile salonun geneline loş bir ışık sağlayacaktır. Tasarımı gereği abajur modellerini de andıran lambaderler dinlenme odanızda, gözlerinizi yormayacak, baş ağrısına sebebiyet vermeyecek bir loşluk sağlayacaktır. Bu hoş loş ortamda rahatlıkla kitabınızı okuyabilir, televizyon izleyebilir, dinlenebilir, eşiniz veya dostlarınızla sohbet edeceğiniz hoş ortamlar oluşturabilirsiniz.

Lambader Seçerken Dikkat

Lambader seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar mevcuttur. Dekoratif aydınaltma aksesuarlarından olan lambader çift işlevi olduğu için bu iki işlevi de göz önüne olarak seçim yapmanız gerekmektedir.

Bu tür aydınlatma ürünleri yaşam alanlarınzda loş bir ortam sunmaktadır. Daha aydınlık bir yaşam alanı oluşturmak için lambaderi destekleyecek avize veya spot lamba çeşitleri kullanmanız gerekmektedir.

Lambader abajur değildir. Daha çok köşe veya koltuk takımlarının yanında, yemek masasının arkasında, vitrin veya yan sehpalarınızın yanında konumlanmaktadır. Kullanım alanları genellikle salon olan aktif yaşam alanlarıdır.

Lambader de kullanılan ampül girişlerine dikkat edin. Daha çok e 14 duy seçeneği ile gelen lambader modellerine evlerimizde kullandığımız e 27 duy lu ampüller uymamaktadır. E 27 duylu ampüller avizelerimizde kullandığımız geniş uçlu ampullerdir. E 14 ampüller ise ince uçlu ampullerdir. Bu ampüller daha çok dekorotif aydınlatma ürünlerinde kullanıldığı için genellikle lambader modellerinde de kullanımı tercih edilmektedir. Ancak e14 uçlu ampüllere ulaşımın e27 ampüllere göre daha zor ulaşımı olduğu için, ampül temininde zorlanabilirsiniz.

Led ampül veya şerit ledin kullanıldığı lambader modelleri de mevcuttur. Her ikisini de oluşturduğu loş ortam da gözle gözüken bir fark yoktur. Led ampüller yapısı gereği daha tasarruflu ve daha uzun ömürlüdür. Bu nedenle kendinden ledli lambader modellerini seçebilir ya da lambaderinizde kullanacağınız ampülü led olarak tercih edebilirsiniz.

Seçeceğiniz ürünün tasarımının, renginin ve tarzının salonunuzun konseptine uygun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha çok klasik ve ahşap mobilyaların kullanıldığı salonlarda ahşap ayaklı modelleri tercih etmeniz gerekirken, metal ağırlıklı mobilyaları tercih ettiğiniz salonlarınızda, metal ayaklı bir lambader tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Lambader Fiyatları

Lambaderlerin fiyatları, tasarımına, boyutuna ve özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Kendinden dimmerli (ayarlanabilir ışık şiddeti), çoklu ampül girişi, boyut olarak cüsseli bir yapı da ve tasarımsal olarak eşsizliğine göre fiyatları değişmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Banyolar, ev dekorasyonunun ayrılmaz parçalarıdır. Peki banyo dekorasyonunda son yılların trendleri neler? Banyonuzda oluşturacağı...
Devamı
Kitaplıklar ile yaşam alanlarınızda şık konseptler oluşturabilirsiniz. Değer verdiğiniz kitaplarınızı barındıracağınız ve sergiley...
Devamı
Baby shower, son yıllarda gitgide popülaritesi artan bir etkinlik olarak sıklıkla karşımıza çıkmakta. Doğumdan önce, anne adayının...
Devamı
Koltuklarımız, salon ve oturma odalarını oluşturan en önemli ev mobilyalarından biridir. Evde zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz kolt...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ