facebook
Rattan Mobilya Nedir? Bahçe Dekorasyonunda Rattan Mobilyalar

Rattan Mobilya Nedir? Bahçe Dekorasyonunda Rattan Mobilyalar

Bahçe dekorasyonunda rattan mobilyayı keşfedin. Ancak öncelikle rattan mobilyanın ne olduğuna değinmemiz gerekiyor. Rattan mobilya nedir sorunuzun yanıtını bulduktan sonra bahçelerinizde bu mobilyaları kullanmanın yararlarına değineceğiz.  Bahçe dekorasyonunuzda kullanılan bahçe mobilyaları ile kendi peyzajınızı oluşturabilir ve göz alıcı yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Rattan bahçe mobilyaları ile göz alıcı yaşam alanları oluşturun.

Rattan Mobilya Nedir?

Rattan mobilya genellikle bahçelerde, büyük teraslarda ve zaman zaman bazı sahil cafelerinde de kullanılan dış mekân mobilyalarıdır. Peki daha fazla açmak gerekirse rattan mobilyanın özellikleri nelerdir, tasarımı nasıldır ve hangi malzemelerden yapılır sorularınızı yanıtlayalım.

Rattan mobilya Afrika ve Asya ülkelerinin tropikal iklim bölgelerinde yetişen ağaçlardan üretilen ahşap bahçe mobilyalarına verilen isimdir. Ancak buradaki en önemli kısım bu mobilyaların örgü şekilde bütünü oluşturularak mobilya haline getirilmesidir. Günümüzde yağmura, toza, kire ve uzun süreli kullanım dolayısıyla aşınan bu mobilyalar zamanla yerini plastik rattan bahçe mobilyalarına bırakmıştır. Plastikten üretilen rattan bahçe mobilyaları uzun ömürlü ve dayanıklı bir kullanım ömrü sunması ile birçok mekânda ve ortamda kullanılmaktadır.

Birçok farklı renkte üretilebilmesi, hafif tasarımı ve şık konsepti ile yaşam alanlarında tercih edilen rattan mobilyalar plastikten üretilen modellerinde uygun fiyatlı modellere erişilebilmektedir.

Rattan Mobilya Çeşitleri Nelerdir?

Rattan mobilya çeşitleri onlarca farklı modelde üretilebilmektedir. Ancak bununla birlikte rattan bahçe koltukları, rattan bahçe sandalyeleri, rattan bahçe masaları, rattan bahçe şemsiyeleri ve rattan bahçe şezlongları gibi farklı farklı amaca hizmet eden mobilyalar üretilmektedir. Bu her mobilyanın kendisine özel özellikleri bulunmaktadır.

Rattan Bahçe Koltukları
Rattan bahçe koltukları bahçede ikili ya da üçlü aynı bir koltuk takımı tasarımında üretilmektedir. Konforu açısından bir koltuk takımı kadar konforlu olmasa da tasarımı, kullanışlılığı ve gönümü olarak tam bir oturma grubu konsepti sunmaktadır. Kullanıcılar bu koltuklara süngerli koltuk örtüleri sererek oturumlarını daha da konforlu hale getirebilmektedir.

Ancak genellikle rattan koltuk takımları kendi süngerleri ile birlikte satılmaktadır. Tamamen örme plastikten üretilen rattan koltuk takımı koltuk takımlarında tercih edilen yumuşak koltuk süngerleri ve arkalıkları ile kullanıcısının beğenisine sunulmaktadır.

Üstelik bahçe koltukları ile tam bir uyum içerisinde üretilen rattan bahçe orta sehpası da takım ile mükemmel bir uyumu temsil etmektedir. Bu orta sehpanın üzerinde de sehpa ile aynı boyda kesme bir cam yerleştirilerek bahçenizi oturma odanız gibi dizayn edebilirsiniz.

Rattan Sandalyeler

Rattan sandalyeler ise genellikle bahçelerde ve cafelerde de tercih edilen sıklıkla karşılaştığınız örme plastik sandalyeleri temsil etmektedir. Bu sandalyeler hafif yapıları ve kullanışlı tasarımı ile birçok işletme tarafından tercih edilmektedir. Bahçe mobilyaları arasında da popülerliğini koruyan rattan bahçe sandalyeleri kolay temizlenebilir ve taşınabilir olmasının yanında dayanaklılığıyla da tercih sebebi olmaktadır.

Rattan Bahçe Şemsiyeleri

Plajlarda ahşaptan örme rattan şemsiyelere rastlamış olmanız büyük ihtimal. İşte bu bahçe şemsiyeler ya da plastik rattan şemsiyeler evlerinizin bahçelerinde de kullanılabilmektedir. Rattan bahçe şemsiyeleri de güneşli günlerde etkisini göstermektedir. Kullanıcısını yoğun güneşten koruyan ve etkili gölge alanları oluşturan bu şemsiyeler güneşe karşı da dayanıklı olduğu için uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır. Genellikle rattan sandalye ve koltuk takımını tercih eden kullanıcıların havuz başında şezlong şemsiyesi olarak ta tercih edilen bu rattan şemsiyeler konsepti tamamlamak için tercih edilmektedir.

Rattan mobilyalar hayatımızın birçok alanında kullandığımız işlevsel ve kullanışlı mobilyalardır. Hayatınızda en az bir kere bile olsa kullandığınız bu mobilyaları yaşam alanlarınızda kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Bir önceki yazımız olan Bahü Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımızı keşfetmek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Genç odalarında hangi mobilyalar kesinlikle olmalıdır? Genç odaları, anne ve babaların özenerek seçtiği mobilyaların başında gelme...
Devamı
Bebek odası dekorasyon tavsiyelerimiz ve önerilerimiz keşfedin. Bebek odalarında dekorasyona önem göstermek isteyen anne ve babala...
Devamı
Mutfaklarda kullanılan masalar genellikle ufak, pratik ve hızlı sofra kurmak ve kaldırmak için tasarlanan ve kullanıcılar tarafınd...
Devamı
Yeni bir ev kurmak maliyetli bir iş… Ana mobilyalardan başlayarak ufak tefek detaylara kadar bir evin ihtiyacı hiç bitmiyor. Özell...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ