facebook
Dar Alanlar İçin Uygun Mutfak Masası Seçimi

Dar Alanlar İçin Mutfak Masası Seçimi

Mutfaklar yaşam alanlarında önemli bir role sahiptir. Rahat ve ergonomik bir mutfak masasına sahip olmak oldukça önemlidir. Ancak mutfakları ufak olan kullanıcılar, dar alanlara mutfak masası sığdırmakta zorluk yaşamaktadır. Peki dar alanları olan kullanıcılar mutfak masası seçiminde dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Şehirleşmenin artması ile birlikte artan nüfusla doğru orantılı olarak, yaşam alanları gün geçtikçe daralmaktadır. 1+0 daireler olduğu gibi, mutfakların küçük olduğu daireler de mevcuttur. Dar alanlara sahip olan kullanıcılar ne tür mutfak masası modellerini tercih etmelidir?

Katlanabilir Akıllı Masalar

Dar alanlarda yaşayan kullanıcıların günlük ihtiyaçlarını sağlamasına yarayan katlanabilir akıllı masalar, işlevselliği ile oldukça işe yaramaktadır. Katlanabilir masalar duvara monte edilen modelleri olduğu gibi, direkt katlanıp kaldırılanları da mevcuttur. Yemek yerken açtığınız ve daha sonra kapattığınız masalar hem yerden tasarruf sağlayacak hem de mutfağınızda yemeğinizi yemenizi sağlayacaktır.

Mutfağın Mimarisine Göre Masa Seçimi

Kare mutfak tasarımları olduğu gibi dar dikdörtgen tarzda mutfak tasarımları da mevcuttur. Kare mutfak tasarımlarına uygun masa modelleri olduğu gibi, dikdörtgen yani uzunlamasına tasarlanmış mutfaklara uygun masalar da mevcuttur. Bu nedenle mutfak masa modelinizi, mutfağınızın yapısına göre seçmeniz gerekmektedir.

Alan Tasarrufu Sağlayan ve Şık Yemek Masası Modelleri

Mutfağınızda oluşturacağınız konseptinize bağlı olarak, farklı tasarım konseptleri oluşturabilirsiniz. Sabit bir masa seçmek isteyeceğiniz gibi, duvara monte mutfak masaları da tercih edebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte büyük yer tasarrufu sağlayan duvara karşı mutfak masaları da son zamanlarda popülerliğini arttırmaktadır.

Duvara Karşı Mutfak Modeli: Duvara paralel olarak monte edilen masaya paralel sandalye dizilimleri ile büfelerdeki tarz bir masa konsepti oluşturabilirsiniz. Hem konsept bir tarz olacak hem de dar alanlarınızı tasarruflu kullanmış olacaksınız. Bu model dikdörtgen mutfak tasarımına sahip kullanıcılar için oldukça yarar sağlamaktadır. Uzunlamasına uzanan mutfak masasına, paralele olarak birçok mutfak masası sandalyesi yerleştirebilir ve dar alanlarınızda daha fazla kişi ağırlayabilirsiniz.

Yüz yüze Mutfak Masa Modeli: Yüz yüze mutfak modeli ise daha çok duvara monte edilmiş mutfak masalarından ya da ufak mutfak masalarından oluşmaktadır. Daha çok fiskos model tarzında tam iki kişilik ufak ancak tatlı bir mutfak masası ile dar alanlarınızı kullanabilirsiniz. Böylece yemeğinizi yerken hoş sohbet edebileceğiniz bir ortam da oluşturmuş olarak, vaktinizi de değerlendirebileceksiniz.

Büyüyüp Küçülen Mutfak Masaları: Küçüldüğünde aynı bir dresuar gibi ince forma bürünen, açıldığında da ufak bir mutfak masası olan modeller mevcuttur. Böylece dar alanlarınızdaki masanızı yemek esnasında açarak, masanın alanını daha da büyütmüş olacaksınız. Yemeğiniz bittiğinde ise masayı kapatarak alan tasarrufu sağlayacak ve dar olan mutfağınızda ekstra alan sağlamış olacaksınız.

Manzaralı Mutfağınız Varsa Pencere Önü Masa Tasarımı: Önü açık veya manzaralı bir mutfak odasına sahipseniz, mutfak pencerenizin önünü, aynı duvara karşı mutfak modelinde olduğu gibi kullanabilirsiniz. Bu modelin en önemli farkı duvara karşı değil, manzaraya karşı olması ve yemek yerken manzarayı seyretme ayrıcalığını kullanmanızdır.

Küçük alanlar için mutfak alanlarına mutfak masası dahil etme yöntemleri olarak genellikle duvara, kolona, pencere önüne yaslama masaları karşımıza çıkmaktadır. Mutfak alanlarının dar olması, mutfaklarınızda masa kullanmanıza engel değildir. Yukarıdaki incelediğimiz modelleri sizlerde mutfaklarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak en önemli nokta, mutfağınız için doğru mobilyayı seçmeniz olacaktır. Satın alacağınız mutfak masanızı ve mutfağınızın ölçülerini doğru almaya özen göstererek, yeni mobilyanızın mutfağınızda ne kadar alan kapladığını önceden görme fırsatını yakalayacaksınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yaz dekorasyonu önerilerimizi keşfedin. Yenilenme mevsimi olan yaz aylarında evlerinizin dekorasyonunda da yeniliğe gitmek isteyeb...
Devamı
Kitaplıklar ile yaşam alanlarınızda şık konseptler oluşturabilirsiniz. Değer verdiğiniz kitaplarınızı barındıracağınız ve sergiley...
Devamı
Yatak odanızı daha güzel, estetik ve şık hale getirmek ister misiniz? Bunun için estetik mobilyalarınıza ek olarak bazı dokunuşlar...
Devamı
Genç odaları genellikle gençlerin evdeki vaktinin çoğunluğu geçireceği, kimi zaman ders çalışacağı kimi zaman ise dinleneceği ya d...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ