facebook
Halıdan Oje Lekesi Çıkarmak İçin Yapmak Gerekenler Nelerdir?

Halıdan Oje Lekesi Çıkarmak İçin Yapmak Gerekenler Nelerdir?

Halıya bulaşan oje lekesi inatçı kir kategorisine girmektedir. Halıdan oje lekesi çıkartmak için yapılması gerekenler nelerdir? Yaşam alanlarımızda tercih ettiğimiz halılar şık yaşam alanları oluşturmak için kullandığımız ev tekstil ürünleridir. Ancak zaman zaman dekorasyonumuzun bu eşsiz parçalarında ufak kazalar yaşanabilmekte, üzerine istenmeyen maddeler dökülmektedir. Yiyecek ve içecek gibi leke bırakacak maddelerin dışında daha da inatçı kirlerden olan oje dökülmesi de sıkça yaşanan kazalar arasında yer almaktadır. Genellikle ojenin yere düşmesi ya da damlaması ile birlikte halının yüzeyinde oluşan lekeyi çıkartmak zor olmaktadır. Üstelik ojenin iyice halıda kuruduktan ve döküldüğü yere yerleşmesinden sonra daha da meşakkatli bir çaba ve temizleme sürecine girilmektedir. Peki halıdan oje nasıl çıkartılır?

Ojeyi Döker Dökmez Silin

Halıya döktüğünüz ojeyi anında silerseniz lekeyi çıkartmak için daha az çaba sarf edebilirsiniz. Ojenin döküldüğü bölüme, oje çıkartıcı olarak kullandığınız asetonu kullanabilirsiniz. Lekeli alana aseton dökerek asetonun oje lekesini yumuşatmasını sağlayabilirsiniz. Bir dakika kadar bekledikten sonra kâğıt havlu kullanarak lekeli bölgeyi ovarak çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak yine de leke çözülmediyse kullandığınız asetonunun miktarını arttırıp tekrar deneyebilirsiniz. Alana döktüğünüz asetonu tekrardan bekleyerek ufak leke kalıntılarını da tamamen çıkartabilirsiniz. Bu yöntem ojeyi döker dökmez işlemektedir. Ancak ojeyi döktükten sonra lekeyi fark ederseniz lekeyi çıkartmak için farklı bir yöntem denemeniz gerekmektedir.

Halıdan Kurumuş Oje Lekesini Çıkartmak

Halıda kurumuş oje lekesini çıkartmak için ise birden çok yöntem denenmektedir. Bu yöntemler halınızın cinsine, halınızın rengine ve dökülen ojenin rengine bağlı olarak değişmektedir. Hangi yöntemin işe yaradığını deneyerek bulmanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü kırmızı ya da siyah oje renkleri gibi baskın renkleri çıkartmak her zaman daha meşakkatli bir iş olacaktır.

Oje dökülen halınızın üzerine bulaşık makinası parlatıcılarını kullanabilirsiniz. Ojeli alana süreceğiniz bu parlatıcı madde ojeyi çözecek ve silmeniz doğrultusunda ojenin çıktığını göreceksiniz. Ancak dediğimiz gibi ojenin rengi ve halının yapısı burada değişiklik göstermektedir. Lekeyi çıkartmak için doğal bir yöntem denemek istiyorsanız ise, ojenin döküldüğü halıya bolca limon sıkmanız gerekmektedir. Limonu sıktığınız bölge kurumadan ancak halının limonu emmesinin ardında silmeye başlamalısınız. Lekenin daha kolay bir şekilde çıktığını fark edeceksiniz.

Halıdaki oje lekesini çıkartmanın bir diğer yolu ise saç spreyidir. Halıyı temizlemek için denenen ve çözüm veren yöntemlerin başında gelen saç spreyi de kolay bir şekilde lekeyi çıkartmaya yaramaktadır. Peki nasıl uygulanacak? Saç spreyini ojenin döküldüğü alana sıkın ve saç spreyi kuruyana kadar bu alana müdahale etmeyin. 10 dakika kadar süre sonra saç spreyinin halıda kurduğunu fark edeceksiniz. Daha sonra lekeli alanı sabunlu ılık suyla silin. Ancak suyun sabunlu olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü bu spreyin çözülmesini ve lekenin de daha kolay silinmesini sağlamaktadır. Suyun ılık olması ise halının tüylerinin yumuşaması ve içine emdiği ojeyi daha rahat atmasını sağlayacaktır.

Tüm yöntemleri denedikten sonra yine de çözüm bulamıyorsanız ve oje lekesi halının yüzeyinde bulunuyorsa jilet yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem doğru yapılmadığında halınıza zarar verebilmektedir. Bu sebeple ojenin derine inmediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü oje lekesi daha derine indiyse jilet yöntemi de işe yaramayacaktır. Lekenin olduğu kısmı çok derine inmeden yüzeysel olarak tıraşlayın ve lekenin kurumuş bölgesini açığa çıkartın. Devamında sirkeli su ile lekeli bölgeyi lekeyi çıkartana kadar silin ve lekeyi çıkartmanın haklı gururunu yaşayın.

Bir önceki yazımız olan Çocukları Mutlu Edecek Dekorasyon Önerileri keşfetmek için lütfen tıklayın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
C tipi zigon sehpaları keşfedin. Zigon sehpaların salon mobilyaları arasındaki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Özellikle C tipi zi...
Devamı
Yaşam alanlarınızda hem dekoratif hem de işlevsel olarak kullanacağınız mobilyalardan olan televizyon üniteleri ve tv sehpaları şı...
Devamı
Mobilya temizliği özenilmesi gereken bir işlemdir. Mobilyaların üzerinde, cila, vernik ve özel işlemeler bulunmaktadır. Bu özel iş...
Devamı
Modern çağın belki de en eğlenceli ve çarpıcı tarzlarından pop art stili, dekoratif tablolar, dekoratif aynalar, şık salon gruplar...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ