facebook
Mdf Mobilya Nedir ve Neden Tercih Edilmektedir?

Mdf Mobilya Nedir ve Neden Tercih Edilmektedir?

MDF mobilya nedir? Bir mobilyanın mdf olduğu nasıl anlaşılır? MDF mobilyalar daha mı kaliteli ve dayanıklıdır? Gibi birçok soruyu merak eden kullanıcıların kafasındaki soru işaretlerini yanıtlamak için hazırladığımız bu rehber ile en doğru bilgileri sizlere sunuyoruz.  Kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında gelen mdf mobilya nedir ve mdf mi sunta mı karşılaştırmalarının yanıt bulduğu bu rehberimizde mobilyanın gelişimine değinerek MDF’ye değineceğiz.

Mobilya geçmişten günümüze kadar yaşam alanlarımızda yer alan insanlığın var olduğu dönemden günümüze kadar yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Zaman içerisinde her ürün ve olguda olduğu gibi değişim ve gelişim gösteren mobilya sektöründe de yeni teknoloji ve tekniklerin gelişmesi ile daha az maliyetli ve daha sağlam üretim malzemeleri türetilmiştir. Özellikle artan nüfus ve artan talebe bağlı olarak seri ve hızlı üretimin zorunluluğu sebebiyle mobilya sektöründe de bir yeniliğe gidilmesi gerekiyordu. Tamamen doğal ağaçtan el işçiliği ile üretilen mobilyalar talebin artması ile birlikte üretiminde zorluklar ve gecikmelere sebebiyet vermiştir. Hal böyle olunca talep fazlası veren mobilya sektöründe maliyetlerin artmaması ve arzın arttırılması için farklı teknoloji ve yöntemler ile MDF mobilya malzemeleri keşfedilmiştir. MDF mobilya sert ya da yumuşak ahşap parçalarının kalıntılarının parçalanması, bu parçalanan ahşabın ahşap life dönüştürülmesi ve ortaya çıkan bu ham maddenin yüksek ısı ve basınç ile yapıştırıcı ve kalıp haline gelmesini sağlayan özel malzemeler ile levha şekilde tasarlanmış ahşap ürünü olarak günümüzde sıkça kullanılmaktadır.

MDF ve Sunta Arasındaki Fark Nedir?

MDF ve sunta arasındaki farkı sunta mobilyanın ne olduğunu ve nasıl üretildiğini anlatarak, bu iki malzeme arasındaki farkı anlamanızı sağlayacağız. Sunta ahşap talaşlarının belli kimyasallar ile karıştırılarak preslenmesi ile elde edilen levhadır. Suntanın talaşlarının arasında ufak boşluklar olması sebebi ile daha hafif bir malzemedir. Sunta malzeme belirli kalınlıklarda üretilmektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda maruz kalabileceği darbe ve su gibi yıpratıcı etkilerden kolay etkilenmektedir. Ağırlık olarak hafif olması sebebiyle daha kolay sallanabilen ancak MDF’ye göre daha hafif olması ile tercih sebebi olan mobilya malzemesidir.

MDF Mobilya Neden Tercih Edilir?

MDF malzemesi ile üretilmiş mobilyaların tercih edilmesinin en temel sebebi ağaç ya da sunta tercih etmeyen kullanıcılara hitap etmesidir. Ham ağaçtan el işçiliği ile üretilen mobilyaları pahalı bulan, sunta mobilyaları da daha dayanıksız olduğunu düşünen kullanıcıların ilgi odağı olan MDF mobilyalar tercih sebebi olmaktadır.

Peki MDF mobilyaların avantajları nelerdir?

MDF mobilyalar ağaç mobilyalara göre daha hafif ancak en az ağaç mobilyalar kadar dayanıklılığı ve uzun ömürlü bir yapıdadır. MDF mobilyaların üreticiler tarafından da tercih edilmesi kolay şekil alması, daha hızlı mobilya üretimi ve maliyetleri düşürmektir.

MDF mobilyalar sunta mobilyalara göre daha ağır ancak daha dayanıklı bir yapıdadır. Sunta mobilyalar da farklı kalitelerde üretilse de MDF performansına ulaşabilen çeşitleri hemen hemen maliyet açısından aynı skalaya gelmektedir.

MDF mobilya ile üretilmiş ürünler darbe ve suya karşı daha dayanıklıdır. Özellikle darbelere bağlı olarak içe girme, kırılma, delinme ya da sallanmaya karşı dayanıklıdır. Doğru monte edildiğinde sallanmayan kalıp halinde kullanıma sunulan MDF mobilya modelleri kullanıcısını memnu etmektedir. Özellikle uzun ömürlü kullanım hedefleyen kullanıcıların daha fazla tercih ettiği MDF mobilyalar dayanıklılığı ile kendisini kanıtlamıştır. Maliyet açısından suntadan daha pahalı, ancak ağaç el işçiliği ile üretilen mobilyalardan çok daha uygun fiyatlara satılan MDF mobilyalar kullanıcısını fiyat ve performans açısından memnun etmektedir.

Trend mobilya MDF ile üretilen mobilyaları keşfetmek için ürün kategorilerimizi gezebilir, yüzlerce mobilya modeli arasından hayallerinizdeki yaşam alanlarınızı oluşturmak için seçiminizi yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklu Evlerde Güvenli Aydınlatma Nasıl Sağlanır? keşfetmek ve incelemek için tıklayın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Artan nüfusla birlikte yaşam alanlarında metrekareler sınırlanıyor. Özel tasarım konutların dışında artık özellikle de büyük şehir...
Devamı
Evlilik hazırlıkları yapan çiftlerin ve ailelerin işlerini kolaylaştıracak, aile ve eşlere fırsatlar sağlayacak mobilya çeyiz setl...
Devamı
Koltuk takımlarında tasarımsal ve işlevsel olarak değişiklikler gerçekleştirilebilir mi? Bir koltuk takımı köşe takımına nasıl çev...
Devamı
Bebeklerin ihtiyaçları nelerdir? Yeni doğan bebeklerin ve anne babaların bebeklerinin bakımı için hangi eşyalara ve araç gereçlere...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ