facebook
Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük mutfakların dekorasyonu nasıl olmalıdır? Küçük yaşam alanlarında şık dekorasyon oluşturmak isteyen kullanıcılar tercih edeceği her mobilya ve aksesuar ürününü özenerek seçmesi gerekmektedir. Küçük mutfaklarda da göz alıcı ve şık dekorasyonlar oluşturulabilir. Üstelik şık bir tasarım sağlarken kullanışlı bir mutfak ta elde edebilirsiniz.

Genellikle büyük şehirlerde daha çok rastladığımız küçük evlerin mutfakları da küçük olarak planlanmıştır. Mutfak ev fertlerinin çok zaman geçirmediği bir alan olduğundan daha çok zaman geçirdiği salon ve yatak odası gibi odaların geniş tutulmaya çalışıp mutfak ve banyo gibi alanlarda yer tasarrufu sağlanmaktadır. Ancak zaman zaman küçük mutfak tasarımları kullanıcılara özellikle ev hanımlarını zorlamaktadır. Büyük ve geniş mutfaklarda dekorasyon oldukça kolay planlanabilirken küçük mutfaklarda bu dekorasyon fikirlerini uygulamak oldukça zor olmaktadır. Dekorasyon trendlerini genellikle yurtdışındaki tasarımcılardan takip ettiğimiz için bu sıkıntıyı yaşamaktayız. Yurtdışında Avrupa ve özellikle Amerika’daki evlerin geniş metrekareli mutfakları olduğu için bu dekorasyonu kendi yaşam alanlarımıza uydurmak hem kültürel hem de mimari olarak uygun olmamaktadır. Peki küçük mutfaklarda şık yaşam alanları nasıl oluşturulur?

Tezgâh Düzenleyiciler ve Modüler Mobilyalar

Mutfaklarınızda kullanacağınız ufak ama etkili ipuçları ile derli toplu ve ferah bir alan oluşturabilirsiniz. Mutfaklar da kullanılması için tasarlanan tezgâh düzenleyicileri kullanarak, tabaklarınız, çatal bıçaklarınız, kepçe gibi yemek servis ürünleriniz, daha kolay ulaşılabilir ve düzenli olduğu için etkili yer kullanma imkânı sunmaktadır. Özellikle çekmecelerin gözlerinde de tercih edilen bu düzenleyiciler derli toplu bir kullanım sunduğu için tüm yaşam alanlarında tercih edilmesi gerekmektedir.

Tezgâh ve raf düzenleyicilere ek olarak bıçak ve servisliklerinizi de duvara monte olarak kullanabilirsiniz. Duvara monte olarak kullanabileceğiniz ve bıçak ve servisliklerinizi elinizin altında kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için duvara mıknatıs ile yapışan ya da ince bir tel  raf kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Ufak bir mutfağa sahip olabilirsiniz ancak bu durum mutfağınızda masa kullanmayacağınız anlamına gelmemektedir. Ufak mutfaklar için tasarlanan modüler mutfak masalarını tercih edebilirsiniz. Birçok farklı ufak ve katlanabilir mutfak masası modelleri bulunmaktadır. Duvara monte açılıp kapanabilir mutfak masaları olabileceği gibi, sandalyeleri katlanabilir hatta masanın tamamı kapanabilir modelleri de bulunmaktadır.

Küçük mutfaklar için tasarlanan modüler mutfak masaları ile ilgili hazırladığımız ayrıntılı blog yazımızı okumak için lütfen buraya tıklayın.

Mutfak Dolaplarında Ray ve İçe Açılan Modeller

Mutfak dolaplarınızı ve içerisindeki rafları efektif kullanıp yer tasarrufu sağlamak için raylı ya da sürgülü kapak sistemleri tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte dolapların içerisinde yer tasarrufu yapmanızı sağlayan dolabın tüm alanlarını 365 derece kullanmanızı sağlayan döner raf düzenleyiciler ile tasarlanmasını talep edebilirsiniz. Böylece ulaşmak istediğiniz eşyanıza rafı döndürerek ulaşabilir ve daha kolay şekilde ürünleri kullanabilirsiniz.

Aydınlatma Geniş Gösterir

Mutfağınızı doğru tasarlayabilir ve şık bir konsept oluşturabilirsiniz. Ancak doğru aydınlatmaya sahip olmayan yaşam alanları ferah bir hava sunmayacaktır. Bu sebeple dar yaşam alanları iyi aydınlatılmalı ve karanlık bir alan bırakılmayacak şekilde doğru aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir. Bunun için tavanınıza gömülü spotları tercih edebilirsiniz. Spotlar avize gibi sarkıtlı olmayacağı için yaşam alanınızdan yer almayacak ve dar olan mutfağınızı daha da daraltmayacaktır. Spotların bir diğer özelliği ise ışığı tüm alanlara eşit dağıtması olmaktadır.

Aydınlatmanın en doğalı makbul olanıdır. Mutfağınızda bir pencere varsa bu pencereden içeriye giren ışığı en etkili şekilde kullanmanız gerekmektedir. Mutfağınızda tercih edeceğiniz perdenizi de bu doğrultuda seçmeniz gerekmektedir. Store perde modelleri gibi istenildiğinde ışık alabilen istenildiğinde de kapatılabilen modelleri tercih edebilirsiniz. Üstelik store perdeler kullanılmamak istenildiğinde yukarıya toplanılabilir ve böylece daha kolay temizlik imkânı sunarken daha ferah bir yaşam alanı sağlayabilmektedir.

Bir önceki yazımızı okumak için lütfen tıklayın.Öğrenci Evlerinde Mobilya Alışverişi Nasıl Olmalıdır?

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Günlük hayatın vazgeçilmezi olan hem tasarımıyla hem de konforuyla yaşam alanlarımızda kullandığımız koltuk takımları seçiminin ön...
Devamı
Yemek odaları lekelenme ve kirlenmelerin en fazla olduğu alanlardandır. Özellikle çocuklu ailelerin veya çocuklu misafir ağırlayan...
Devamı
Bebek odası dekorasyonu oldukça önemlidir. Genellikle anne ve babalar tarafından özenilerek oluşturulan bebek odası dekorasyonları...
Devamı
Evlerde kablo saklamak bir sanat, yetenek ve mükemmel bir hayal gücü gerektirebilir. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra, çok daha kol...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ