facebook
Öğrenci Evlerinde Mobilya Alışverişi Nasıl Olmalıdır?

Öğrenci Evlerinde Mobilya Alışverişi Nasıl Olmalıdır?

Öğrenci evlerinde mobilya seçimi nasıl yapılmalıdır? Öğrenci evine çıkacak olanlar ya da yeni ev tutmuş olan gençlerimiz için hazırladığımız bu rehber doğru mobilya seçimi konusunda öğrencilere destek olmak amacıyla hazırlanmıştır. Yeni bir eve taşınma esnasında gerekli olan temel mobilya alışverişlerini unutmamak gereklidir. Üstelik evde birlikte kalacak arkadaşlar varsa bu evde ki mobilya ihtiyaçları ve odaların paylaşımı da daha spesifik bir hale gelecektir. Bir öğrenci evinde en temel ihtiyaçların başında doğru dizayn edilmiş kişisel bir oda gelmektedir. Evdeki oda sayısı ile birlikte evde kalacak öğrenci sayısı paralel çizgide ilerlemesi gerekmektedir. Bir öğrenci evinde mutlaka olması gereken mobilyaları en uygun fiyatlarla satın almanız gerektiğini biliyoruz. Peki doğru seçim nasıl yapılır ve uygun fiyatlı mobilyalar nasıl bulunur?

Çalışma Alanları ve Dinlenme Alanları Oluşturun

Bir öğrenci evinde en temel mobilya ihtiyacı dinlenmek ve ders çalışmak olacaktır. Bu temel ihtiyaçlardan sonra gelecek olan alanlarına da daha değineceğiz. Bir evde 3 kişi kalacaksa bu evin oda sayısı en az 3 olması gerekmektedir. Çünkü her oda öğrencilerin mahrem alanı, kendi özel alanı olarak dizayn edilmelidir. Böylece etkili dinlenme, ders çalışma, eğlenme ve diğer aktiviteleri gerçekleştirecek bir yaşam alanı dizayn edebilirsiniz. Bir eve çıkarken en temel ihtiyacınız olan bir adet karyola ve yatak tercihinizi doğru yapmanız yorgun günlerinizde daha etkili bir dinlenme ve uyku geçirmenizi sağlayacaktır. Seçeceğiniz karyolanızın bazalı olması çok sık kullanmadığınız eşyalarınızı yatağınızın altında saklamanıza yarayacaktır. Böylece dağınık bir oda ve ev çizgisinin dışına çıkabilirsiniz. Bazanın üzerinde yerleştireceğiniz tek kişilik yatağınızın da konforlu olması önemlidir. Ancak çok ta pahalı bir tercih yapmamanız yararınıza olacaktır. Yataklar uzun ömürlü kullanım sunan eşyalardandır. Bir üniversite öğrencisi olarak en fazla 4 ile 6 yıl öğrencilik süresinde seçebileceğiniz her yatak sizi idare edecektir. Rahatlığı konusunda sizi yormayan uygun fiyatlı bir yatağı tercih edebilirsiniz.

Dinlenme alanınız için yatak ve bazanızı tercih ettikten sonra odanıza satın alacağınız ilk mobilya ise kitaplıklı çalışma masası olacaktır. Özellikle kitaplıklı bir çalışma masası seçerek kullandığınız ders kitaplarınıza kolay erişmenizi sağlayacaktır. Gözünüzün önünde ve hızlı erişebileceğiniz kitaplarınızı işiniz bittiğinde bu raflara yerleştirebilir ve böylece odanızda düzeni sağlayabilirsiniz. Çalışma masanız ile birlikte gece ders çalışma lambası almayı ihmal etmeyin. Zaman zaman sabahlayacağınız vize ve final dönemlerinde ders çalışırken masa lambası ihtiyacınız olacaktır.

Çalışma masanız ile uyumlu bir sandalye seçmeniz oldukça önemlidir. Uzun süre ders çalışacağınız masanızda omurga sağlığınızı korumak ve boyun ağrılarından kaçınmak için doğru ders çalışma pozisyonunu sağlamanız gerekmektedir. Bu sebeple masa ile doğru ölçülerde bir sandalye seçmelisiniz. Seçeceğiniz sandalyenin terletmeyen bir yapıda olması da sıcak günlerde sizi rahatsız edecek terlemelerin önüne geçecektir.

Ortak Alanlarda Doğru Mobilya Seçim

Özel alanınızı dizayn ettikten sonra ortak alanlarınızı da doğru seçmeniz gerekmektedir. Birlikte yemek yemeniz için 3-4 sandalyeli kare bir masa ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu masanın kalitesinin önemine dikkat etmektense fiyatına dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. En fazal 4-5 yıl kullanacağınız bir mobilya için yüksek meblalar ödemeye gerek yok.

Koltuk takımı ise yine en uygun koltuk takımı modellerinden olan çekyatlardan olabilir. Genellikle şahsi odalarınızda vakit geçireceğiniz için koltuk takımlarının konforuna çok önem vermemeniz bütçenizi etkili kullanmanızı sağlayacaktır.

Televizyon ünitesine kesinlikle gerek yok. Bu ev düzenli bir yaşam alanı olmadığından televizyon ünitesine kesinlikle gerek bulunmamaktadır. Bir televizyon sehpası işinizi fazla fazla görecektir.

Uygun Fiyatlı Öğrenci Mobilyaları

Uygun fiyatlı öğrenci mobilyalarını almak isteyeceğiniz birçok farklı platform bulunmaktadır. İkinci el mobilya satın almak isterseniz, ikinci el Pazar yerleri olan siteleri kullanarak öğrenci evinizi oldukça uyugn fiyatlara döşeyebilirsiniz. Sıfır bir mobilyayı uygun ve cazip fiyatlarla satın almak istiyorsanız, Trend mobilya, outlet sayfasında uygun fiyatlı mobilyalara ulaşabilirsiniz. İstediğiniz mobilyaları görmek için sayfayı sürekli takip etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bir önceki yazımız olan En Leziz Yemekleri İkram Edeceğiniz En Şık Yemek Odaları makalemizi keşfemek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Koltuklar nasıl silinir? Koltuk temizliği yaparken, koltuk silme işlemi en önemli temizleme teknikleri arasında yer almaktadır. Eğ...
Devamı
Köşe koltuklar ve oturma takımları evin konseptini belirleyen görkemli ve salonu kaplayan, göze en çok görünen eşyalarımızdandır. ...
Devamı
Yeni dekorasyon tarzlarını yaşam alanlarınızda uygulamak istiyorsanız monokrom dekorasyon ilginizi çekebilir. Mobilyalarınızı mono...
Devamı
Sıcak yaz akşamlarında balkonda sevdiklerinizle birlikte oturmanın ve sohbet etmenin, kitap okumanın, müzik dinlemenin verdiği key...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ