facebook
Zigon ve Orta Sehpa Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Zigon ve Orta Sehpa Seçimi

Zigon ve orta sehpalar ev dekorasyonlarında olmazsa olmaz mobilya çeşitlerinden olmaktadır. Evin tasarımında direkt olarak rol oynamasalar da işlevselliği ile bir evin önemli ve olmazsa olmaz mobilyalarındandır. Birçok orta sehpa ve zigon modeli bulunmaktadır. Bu modellerin arasından kendiniz için doğru seçimi yapmak zor olabilir? Peki doğru zigon ve orta sehpa modelini nasıl seçeceksiniz?

Renk ve Tarz Uyumu

Zigon ve orta sehpa seçimini gerçekleştirirken modelin şık ve kullanışlı bir yapısının olmasına dikkat edeceğiniz kadar, sehpaların renk ve tarzının mobilyalarınız ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Orta sehpalar salonda direkt göründüğünden tarz uyumunun olması daha fazla önem taşımaktadır. Zigon sehpalar da daha çok misafirlerinize ikramlarınızı sunarken kullanacağınız için daha gözde değildir. Ancak direkt kişilerin göz önünde ve kullanımına sunulacak bu sehpa modellerinin seçimi önem taşımaktadır.

Yaşam alanlarınızda koyu renkli bir mobilya seçiminiz varsa daha renkli zigon ve orta sehpa modelleri, salonunuzun tarzıyla uyum sağlamayacaktır. Koyu bir mobilya seçimi gerçekleştirdiyseniz, aynı renk tonlarını ya da açık renk tonları ile zıtlıkta uyum yakalamalısınız. 

Renkli bir mobilya seçimi gerçekleştirdiyseniz, renkli zigon sehpalar, açık renkli sehpalar tercih edebilirsiniz. Koyu renkli kahverengi tonlarının hâkim olduğu zigon ve orta sehpaları tercih etmemeniz yerinde olacaktır.

İşlevsellik ve Kullanım Kolaylığı

Mobilya seçimlerinde tasarıma dikkat edeceğiniz kadar, kullanışlı bir yapıda olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok yer kaplayan ve kullanışlı bir tarzı olmayan zigon ve orta sehpalar yaşam alanlarınızda gereksiz yer kaplayarak, hareket alanınızı kısıtlayacaktır. Bu nedenle seçim yaptığınız sehpa modellerinin boyutu, kullanışlılığı ve kullanım kolaylığı sağlaması oldukça önemlidir.

Zigon sehpalar için kullanılmadığı zamanlarda iç içe geçen modelleri geçmişten günümüze en çok tercih edilen modellerdendir. İç içe geçen sehpalar yer tasarrufu açısından yarar sağlamaktadır. Ancak yer sorunu almayan kullanıcılar, yan yana dizilen sehpa modellerini de tercih ederek tarz bir görünüme sahip olabilir.

Seçtiğiniz zigon sehpaların ayaklarının sağlamlığı, kullanım alanlarındaki malzeme kalitesi de oldukça önemlidir. Sallanan bir sehpa kullanımda zorluklar sunmaktadır. Bu nedenle ayakları yere sağlam basan bir zigon sehpa seçimi için bu tür sehpaları alırken mutlaka test etmeniz gerekmektedir.

Salonunuzun ortasında kullanacağınız orta sehpaların işlevsel yapısı oldukça önemlidir. Daha çok dekoratif amaçlı kullanılan orta sehpaları işlevsel yapıları ile dergi ve dökümanlarınızı saklayacağınız bir mobilya olarak kullanabilirsiniz. Genellikle orta sehpaların dergi ve doküman koymak için havuzlu alanları bulunmaktadır.

Malzeme Kalitesi

Malzeme kalitesi genellikle kullanım sağladıktan sonra ortaya çıksa da güvendiğiniz mağazalardan yaptığınız alışverişlerde pişman olmayacaksınızdır. Sehpalar sıkça kullanılan ve deforme olmaya elverişli mobilya modelleridir. Sıcak çay bardağı ile temas eden mobilyanızda zamanla bardak altı izleri oluşacaktır. Ancak kaliteli boya ve cila kullanılan modellerde bu gibi sorunlara rastlamanız daha ender olacaktır.

Zamana bağlı olarak mobilyaların ayak bağlantı noktalarında gevşemeye bağlı olarak sallanma gözlenebilir. Bu sallanma ve ek noktalarındaki gevşeme tamamıyla işçilik ve malzeme kalitesi ile doğru orantılıdır. Bu nedenle ağaç ve kaliteli malzemelerden üretilen orta sehpa ve zigon sehpa modellerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Zigon ve orta sehpa seçiminizde renk ve tarz uyumunun yanında işlevsellik ve kaliteli malzeme kullanımına da dikkat etmeniz gerekmektedir. En trend ve kaliteli zigon ve orta sehpa modellerini Trend Mobilya’da keşfedin.

Yaşam alanlarınıza zigon sehpa dahil etmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız, uygun fiyatlı zigon sehpaların özelliklerini keşfedeceğiniz blog makalemizi şimdi keşfedin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Şık ve etkileyici köşeler oluşturmak için tercih edeceğiniz berjer takımları ile hoş sohbetler ve anlar yaşayacağınız köşeler oluş...
Devamı
Yatak odanızı daha keyifli ve daha kullanışlı bir alan haline getirmek için mobilyalarınızı gerek tasarım gerekse ölçü bakımından ...
Devamı
Modern dekorasyonda canlı renkleri kullanmalısınız. Canlı ve hareketli renkler, ortama ilk girdiğiniz andan itibaren enerjisi ile ...
Devamı
İçinde bulunduğumuz zamanın en büyük problemi stres olduğu için yeni dekorasyon fikirleri huzur temasına dayanıyor. Bu yüzden 2020...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ