facebook
Bebek Odalarını Dizayn Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Odalarının Dizayn Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek odaları oluşturulurken dikkat edilecekler nelerdir? Anne ve baba adayları bebek sahibi olacaklarını öğrendikten itibaren tatlı bir telaşa bürünebilirler. Bu telaşlar arasında bebekleri için en uygun odayı hazırlamakta bulunmaktadır. Bebek odaları dizayn edilirken gelişimlerini destekleyecek, bebeklerin sağlığını koruyacak ve olası tehlikelerden arındırılmış özelliklerde olmasına özen gösterilmelidir.

Bebek odası dizaynları yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Tüm bu hususlar bebeklerin sağlıklarını korumak ve gelişimlerini desteklemek üzerine kuruludur. Bebeklerinizin odalarını dekore ederken alacağınız mobilya ve eşyaların bu özelliklerde olmasına dikkat edilmeli ve mobilyaların oda içerisinde bu hususlar dikkate alınarak konumlandırılması yapılmalıdır.

Bebek odalarında önemli olan tüm mobilyalara bebek odası takımları ile sahip olabilirsiniz. İçeriğinin değiştirilebilir olması sizin ihtiyacınız olan mobilyaları alıp ihtiyacınız olmayanları elemenize imkan vermektedir. Bebek odası modelleri oldukça çeşitlidir. Evinizin dekorasyonuna, odanın koşullarına, sizin zevkinize ve kullanım kolaylığına uygun bebek odası çeşitleri bulabilirsiniz.

Bebek odası takımı mobilyaları arasında beşikler en fazla dikkat edilmesi gereken parçadır. Bebeklerin odada en fazla zaman geçirdiği ve haşır neşir olduğu mobilya beşiklerdir. Oda içerisinde oluşan kazalar genellikle beşik içerisinde ve beşikten inmeye çalışırken olmaktadır. Bu nedenle beşik alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar oldukça fazladır.

Bebekler hızla büyümektedirler. Özellikler ilk bir sene oldukça hızla bir gelişim göstermekte, hareketleri artmakta ve çevreye olan dikkatleri genişlemektedir. Zamanla kendi etrafında dönmeye başlayan bebekler için beşiklerin kenarlarında bulunan beşik kenar yastıkları ve minderleri boğulmalar sebep olabilmektedir. Bebeklerin hareketlerinin arttığı, kendi etrafında dönmeye başladı zamanlarda beşik kenar yastık ve beşik kenar koruyucuya bebeklerin dolanmaması gereklidir. Bu nedenle beşiklerin kenar koruyucuları gevşek olmayacak şekilde sıkıca beşiğe bağlanmalıdır. Beşik kenarlıklarının ipleri de uzun bir şekilde kalmamalıdır. Çünkü bebeklerin etraflarındaki cisimleri ağızlarına alıp tanıdıkları süreçte ipleri ağızlarına alıp yutma refleksi ile yutabilirler.

Beşik kenar koruyucularının uygun şekilde bağlanmasına ek olarak benzer kazaların yaşanmaması için beşik içerisinde peluş oyuncaklar bırakmamaya, yorgan ve çarşafların bebeklerin etrafına dolanmayacak genişlikte olmasına da dikkat etmelisiniz.

Bebekler beşiklerinde uyandıktan sonra bazen ağlamamakta ve kendi kendine oyun oynamaktadır. Bu dönemlerde de bebekler beşik içerisinde bir süre kendi kendine kalacağı için dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Parmaklıklı beşik kenar koruyucularının iki parmaklık arasındaki mesafeye çocukların elleri ve ayakları girebilmektedir. Beşik parmaklıkları arasına giren elleri ve ayakları bebekler için bazı yaralanmaların oluşmasına sebep olabilir. Özellikle koruyucu kenarları hareketli olan beşiklerde bebeğin eli veya ayağı parmaklık arasındayken koruyucu kenarların hareket etmesiyle uzuvlarının sıkışması durumu yaşanabilir.

Kenar koruyucularının hareketli olması yalnızca parmaklıklara bebeklerin elleri veya ayaklarının sıkışması değil başka kazalara da neden olabilmektedir. Bebeklerin hareketlendikleri dönemlerde koruyucu kenara yüklenerek ayağa kalması sırasında kenarların aşağı doğru hareket etmesi bebeğin beşikten düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle bebeklerin beşiklerinin hareketli olması durumunda kilit mekanizmalarının uygun güvenilirlikte olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebek odalarında bebekler belli bir dönemden sonra yerde geçireceği zaman artacaktır. Yerde sürünme, emekleme, oyun oynama gibi aktiviteler yapacağı için yerin uygun bir şekilde kaplanması ve uygun halının kullanılması gereklidir. Bebek odalarının yer döşemelerinde genellikle sağlıklı olduğu için ahşap parkeler kullanılmaktadır. Halı için de bebek odaları için üretilmiş olan toz barındırmayan anti bakteriyel yer örtüleri ve halıları bulunmaktadır.

"Bebek Odası Dekorasyon Tavsiyelerimizi" şimdi keşfedin.

Bebekleriniz için oda hazırlarken mobilyaların sabitlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Yürümeye başlayan çocuklar eşyalara, dolaplara ve çekmecelere tutunup kalkmaktadırlar. Tutunma sırasında ürünlerin devrilmemesi için uygun şekilde sabitlenmiş olmasına dikkat ediniz.

Bir önceki yazımız olan Modern Ofis Mobilyaları Seçerken Dikkat Edilecekler adlı blogumuzu keşfetmek için lütfen tıklayın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Doğru berjer nasıl seçilir? Berjer koltuk modelleri her sezon, değişen dekorasyon anlayışlarına uygun biçimde tasarlanan koleksiyo...
Devamı
Giyinme odası, yatak odasına açılan bir oda, bağımsız bir oda olabileceği gibi yatak odasının içerisinde dizayn edilen bir alan ol...
Devamı
Yatak odası konseptleri her çiftin özenerek seçtiği mobilyalardan olmaktadır. Bu nedenle bazı çiftler klasik yatak odası takımları...
Devamı
Son yıların yükselen trendi kapitoneli koltuk modelleri! Nereye gitsek onlarla karşılaşıyoruz. Evlerde, ofislerde hatta otellerde,...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ