facebook
Doğru Yürüteç Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru Yürüteç Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin gelişiminde belirli bir yaşa kadar etkili olan yürüteçlerin seçimi oldukça önemlidir. Farklı işlevde ve modelde yürüteçler bulunmaktadır. Doğru yürüteç modelini seçmek için derinlemesine bir araştırma yapıp bebeğiniz ve eviniz için en ideal olan modeli tercih etmelisiniz. Peki yürüteçlerin sağladığı yararlar nelerdir? Yürüteç modeli tercih etmek isteyen anne ve babalar hangi etmenleri göz önünde bulundurmalılardır? Hemen aşağıda sıralayacağımız etmenleri dikkate alarak hem bebeğinizin sağlığı hem yürütecin kalitesi hem de bebeğinizin gelişimini doğru ilerlemesini sağlayabilirsiniz.  Peki bu etmenler nelerdir?

Yürüteç Kullanırken Dikkat

Yürüteç bebeğinizin gelişimi esnasında yürümesine yardımcı olan çocuğun içerisinde yarı oturur pozisyonda kendisini ayakları ile yönlendirerek bir yerden bir yere gitmesini sağlayan tekerlekli bir yardımcı cihazdır. Yürüteçlerin kullanılması çocuğun gelişiminde önemli etkilere sahiptir. Ancak bu etkiler hem olumlu hem de olumsuz olabilmektedir.

Yürütece konan ve böylece çevresini tanıyan, kendi başına ayakta ilerlemeye çalışarak özgüvenini toparlaması çocuğun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca güçsüz olan ayaklarını yürüteç yardımıyla kullanarak güçlendirme imkânı sağlamaktadır. Ayakları ile kendisini iten ve hatta yön veren bebeğiniz yön duygusu, zemin duyusu, ilerleme ve geri gelerek denge sistemlerinin gelişmesi sağlanmaktadır. Yürüteç bebeğin gelişiminde etkilidir. Ancak uzun süreli kullanımlarda sağladığı yararlar aynı etkide zarar olarak dönecektir. Çünkü yürütece bağlı olarak yürüyen ve tek başına yürümeyi öğrenemeyen çocuğunuz yürüteçten çıkarttığınızda yürümekte zorlanacaktır. Uzun süre kendi başına yürümeyen çocuğunuz hem psikolojik olarak hem de bacaklarındaki güç kaybından dolayı adım atmakta zorlanacak ve rehabilitasyon ihtiyacı doğacaktır. Bu sebeple satın aldığınız yürüteci çok uzun süre kullanmaktan kaçının.

Yürüteç Modelleri ve Kalitesi

Her ürünün farklı kalitelileri olduğu gibi yürüteç modellerinin de onlarca modeli bulunmaktadır. Yürüteçlerin kaliteleri arasında üretim malzemelerinde kullanılan maddelerin de önemli oldukça büyüktür. Zararlı kimyasallar, boyalar ve maddeler kullanılarak üretilen ucuz ve kalitesiz yürüteçler bebeğinizin sağlığını uzun dönemde kötü etkileyebilmektedir. Kanserojen madde içeren plastikten ve boyadan üretilen bu yürüteçler zarar ve tehlike saçmaktadır. Ne yazık ki ülkemizde bulunan ucuz fiyatlı yürüteçlerin bazılarında bu sorun bulunmaktadır. Bu sorunu ne satıcı firma ne de satın alan aileler fark edememektedir. Bu sebeple ismi duyulmuş, kalitesi kanıtlanmış ya da fiyatı çok düşük olmayan bir model tercih etmeniz gerektiğini öneriyoruz.

Birçok farklı yürüteç modeli bulunmaktadır. Sade bir tasarıma sahip modeller olduğu gibi üzerinde oyuncak olan modeller de bulunmaktadır. Bu oyuncaklar da bebeğinizin ilgisini çekerek oynamasını sağlayacak ve sıkılmasını önleyecektir. Özellikle teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yeni modellerin de çıktığı yürüteç modellerinde müzikli modeller de kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

Yürüteç Fiyatları

Bebek yürüteci fiyatları en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Kullanıcıların tercihlerine, yürütecin büyüklüğüne, üretiminde kullanılan malzemelerine, oyuncaklı olup olmaması, müzikli olup olmaması gibi onlarca farklı etmene bağlı olarak değişik fiyat skalasında yürüteç fiyatları bulunmaktadır. Ancak yürüteç fiyatları 200 TL’dan başlayıp yukarıdaki saydığımız etmenlere göre değişiklik göstermektedir. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi bebeğinizin sağlığı için daha uygun fiyatlı yürüteçleri tercih etmemenizi öneriyoruz.

Trend Mobilya’da en kaliteli yürüteçlere en uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Onlarca farklı yürüteç modeli arasından istediğiniz yürüteç modeline sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Trend Mobilya’dan satın alacağınız yürüteç modelleri bebeğinizin sağlığı için onaylanmış ve test edilmiş modellerden oluşmaktadır. Gönül rahatlığı ile yürüteç modellerinden beğendiğiniz ve çocuğunuz için uygun olan modeli seçip, satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yatak Odalarında Ayna Kullanımı yazımızı okumak için şimdi tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Puf koltukların yararları nelerdir? Puf koltuk modelleri sandıklı puflardan minder puflara, armut puflardan silindir puflara kadar...
Devamı
En çok zaman geçirdiğimiz ve bizi en çok etkileyen mekânlar olan evlerimiz, yaşam alanlarımız olarak bize pozitif enerji verecek ş...
Devamı
Bebeklerin ihtiyaçları nelerdir? Yeni doğan bebeklerin ve anne babaların bebeklerinin bakımı için hangi eşyalara ve araç gereçlere...
Devamı
Çalışma masaları nasıl düzenlenmeli? İşte sizler için hazırladığımız  çalışma masası düzenleme ipuçlarını keşfedin. Kimileri dağın...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ