facebook
Kumaş Koltukların Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Kumaş Koltukların Temizlik Önerileri

Kumaş kaplamalı koltuk takımlarınızın temizliği ve bakımı, mobilyalarınızın uzun ömürlü kullanımı ve temiz gözükmesi açısından oldukça önemlidir. Koltuklarınızda inatçı kir olarak tabir edilen, kahve, yağ, salça ve kanın bıraktığı lekeler nasıl temizlenir?

Anneannelerimiz evlerinde koltukların üzerine koltuk örtüleri veya çarşaflar örterek koltukların kirlenmesini, olası yiyecek ve içecek maddelerinin koltukta leke bırakmasını önlemeye çalışıyorlardı. Koltuk bakımı için en iyi yöntemin gerçekten de anneannelerimizin yaptığı yöntem olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Ancak olası kir ve lekeleri nasıl temizleyeceğinizi, silinebilir koltuk kumaşlarının önemine ve koltuk bakımı için dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Silinebilir Kumaşlı Koltukların Önemi

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gelen yenilikler mobilya sektöründe de kendisini gösteriyor. Nano kumaş ve silinebilir kumaşların üretimi ile birlikte daha dayanıklı mobilya döşemeleri üretiliyor ve kullanılıyor. Silinebilir kumaşlar uzun ömürlü yapısıyla, kolay kolay deforme olmadığı için ilk günkü diriliği ve renk tonları ile yeniliğini koruyor. Tüm bunlarla birlikte leke tutmayıp, kolay silinebilir bir kumaş yapısı olduğu için, uzun uğraşlar vererek silmek zorunda olmadığınız kumaş kolay kolay yıpranmayacaktır.

Silinebilir ve leke tutmayan kumaşlı koltuk takımları çocukları olan, sık misafir ağırlayan kişiler için ideal olmaktadır.

Silinebilir koltuk tercih eden kullanıcılar koltuk örtüsü kullanmayarak, koltuklarının tasarımını gizlememiş olacak ve ev tasarımındaki şıklık kaybolmayacaktır.

Koltuk Kumaşları Nasıl Silinir?

Silinebilir bir koltuk kumaşınız yoksa bu püf noktalarını uygulamazsanız, leke ya silik bir şekilde kumaşta kalacak ya da çok uğraşarak koltuk kumaşını deforme edeceksiniz.

Koltuklarınızı silerken mutlaka durulama suyuna sirke koyarak silin. Bu yöntem koltuk kumaşındaki parlaklığı arttıracağı gibi inatçı kirlerin daha kolay çıkmasını da kolaylaştıracaktır.

Çamaşır suyu kullanımı riskli ancak etkili bir yöntem olmaktadır. Koltuğun görünmeyen bir kısmına çamaşır suyu teması ile, kumaşın vereceği tepkimeyi görerek kullanmalısınız. Çamaşır suyu ile temas halinde renk atması yapan koltuk takımınızda bu yöntemi kullanmamanız gerekmektedir.

Kadife kumaş türüne sahip bir koltuğunuz varsa yumuşak ve hassas bir müdahalede bulunmanız gerekiyor. Temizlik sırasında etkili bir kir çıkarıcı olarak amonyak kullanabilirsiniz. Ancak aynı çamaşır suyundaki gibi test ederek amonyak kullanmalısınız. Koltuğunuzun görünmeyen bir bölgesine amonyak ile teması sonrasındaki tepkimesini ölçerek temizlik işleminizi sürdürebilirsiniz.

Kadife kumaş türlerinde bir başka yöntem ise buharlı temizleyicilerdir. Buharlı temizleyiciler hem parlak bir görünüm sağlar hem de inatçı kirlerin daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Üstelik kumaşa zarar vermeyeceği için riski olmayan bir yöntemdir. Kadife koltuklara yapacağınız temizleme işleminden sonra koltuğunuzun kolay kurumasını sağlamak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Toz Alımı ve Temizlik Rutini

Koltuk takımınızı düzenli olarak temizlediğiniz takdirde üzerinde kalıcı kirler barınmayacaktır. Evinizdeki tüm eşyalarınız gibi koltuklarınızda tozlanmaktadır. Ancak renklerinden ve kumaşın yapısından dolayı koltuk takımları tozu göstermemektedirler. Daha steril bir ortam oluşturmak ve koltuk takımınızın döşemesinin ömrünü uzatmak için belli rutinler de sert ve yıpratıcı olmayan temizlik yöntemlerini kullanmanız gerekmektedir.

Evcil Hayvan Besleyenler İçin Koltuk Temizliği ve Bakımı

Evcil hayvan besleyenler sık sık tüy temizlemekte ve bu tüylere koltuklarında da rastlamaktadır. Evde kedi ve köpek gibi tüy dökebilen evcil havanlarınız varsa özellikle bahar aylarında çok tüy dökümü gerçekleştirecekleri için temizlik konusunda hassasiyetinizi arttırmanız gerekmektedir. Koltuk üzerindeki tüylerin daha kolay toparlanması için tüy toplayıcı kullanmanız gerekmektedir. Genellikle petshoplarda ve süper marketlerde toz toplayıcı rulo yapışkanlı bantlar bulunmaktadır.

Doğru koltuk bakımı öncelikle doğru koltuk ve doğru kumaş seçmeniz gerekmektedir. Devamında rutin temizlik ve bakım yöntemleri ile kumaş koltuklarınızı uzun ömürlü bir şekilde kullanabilirsiniz. Silinebilir ve leke tutmaz koltuklar, yeni mobilya alışverişlerinizde aklınızın bir köşesinde olması gereken önemli bir detay olmalıdır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Genç odası mobilyaları seçerken nelere dikkat edilmelidir? Genç odası mobilyaları arasından doğru seçimi yapmak için göz önünde tu...
Devamı
Herkesin isteğidir misafirlerini en rahat ve en iyi şekilde ağırlayıp evlerinin sıcaklığını hissettirmek. Misafirperverliğin toplu...
Devamı
2020 zigon sehpa modellerini şimdi trend mobilya da keşfedin. Yıllardır her evde bulunan zigon adı dilimize Fransızcadan geçmiştir...
Devamı
Berjer koltuklar arka kısmı kabarık uzun ve oturma kısmı enlemesine geniş koltuklardır. Berjerler adı sıkça duyulan ama kullanımı ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ